10 фактів про 23-й Форум видавців
Фестиваль Станіслава Лема, дискусії про кулінарію та нова «Ніч поезії»
0Цього року, з 15 до 18 вересня, у Львові пройде вже 23-й Форум видавців. За 91 день до початку форуму його команда розповіла, чого чекати відвідувачам від найбільшої літературної події року.
Про зміни у програмі, розширену команду, зіркових гостей львівського міжнародного літературного фестивалю - у матеріалі ZAXID.NET.
***
Фокусна тема цьогорічного Форуму – «Межі кордонів».
«Це благодатна тема для культури. Тому що будь-які речі, які заставляють нас змушують, замислитись, переглянути свої погляди чи час – це вже є певні кордони», - каже програмна директорка літературного фестивалю Софія Челяк.
***
Дизайном Форуму видавців цього року займалась творча майстерня «Аґрафка».
Оформлення цьогорічного Форуму видавців
«Ми тішимось, що вони з нами співпрацюють – Форум буде мати дуже впізнаваний вигляд. І цей дизайн дуже точно відображає нашу головну, фокусну тему – «Межі кордонів», - каже директорка Форуму видавців Олександра Коваль.
***
Окрім самої команди Форуму, до його організації цього року долучились запрошені координатори тематичних форумів. Журналістка Ірина Славінська та письменниця і правозахисниця Лариса Денисенко координуватимуть заходи, присвячені гендерній тематиці; мандрівник, блогер та письменник Богдан Логвиненко займатиметься темою «Мандри». Тематичною програмою «Українська візуальна книга» опікуватиметься куратор та галерист (в минулому – учасник гурту «Океан Ельзи) Павло Гудімов. Кримською програмою буде займатись Алім Алієв з «Крим SOS».
У вересні львів’яни також зможуть відвідати тематичний форум «Наука і технологія» - його координуватиме учасник проекту наукових лекцій «15х4» Дмитро Кондратюк. Заходи на теми Донбасу, євроінтеграції та екології організовуватиме ініціатива Let's do it. Головна редакторка журналу «Крафт» Світлана Ращенко займатиметься темою урбаністики на Форумі видавців. А заходи, присвячені темі освіти, координуватиме Лілія Боровець (Центр інноваційної освіти «Про.Світ»). Цей форум матиме окрему панель «Кулінарія», яку модеруватиме Олексій Петелько з «Клубу галицької кухні». Дискусіями на тему бізнесу опікуватиметься команда iHub Lviv.
***
Спеціальні гості 23-го Форуму видавців: литовський письменник та дисидент Томас Венцлова, австрійський репортажист та есеїст Карл-Маркус Ґаус, поет, номінант на Нобелівську премію з літератури Ілля Камінський (США), польські письменники Зємовіт Щерек та Вітольд Шабловський, представники сербської літератури Срджан Срдич та Звонко Каранович, австрійська письменниця та журналістка Сюзанна Шоль, письменниця та перекладачка з Німеччини Естер Кінскі, польський автор та перформер Славомір Схути та навіть принц Уганди у вигнанні (а також - поет, репер та перформер) Аль Аґамі.
***
Вперше в рамках форуму проведуть окремий фестиваль – «Місто Лема». Йому буде присвячена низка заходів.
«Ця ініціатива виникла на перетині ініціатив «Вроцлав – європейська столиця культури» і Форуму видавців. Фестиваль Станіслава Лема – це намагання повернути і вписати цього письменника, який народився і виріс у Львові, у львівську культурну історію», - розповіла Галина Крук, співкоординаторка фестивалю «Місто Лема».
Польський фантаст Станіслав Лем народився та виріс у Львові. Він залишив місто після війни у 1946 році та ніколи більше не повертався до нього.
***
В рамках Львівського міжнародного літературного фестивалю працюватиме кілька спецпроектів. Серед них: «Література проти агресії» (координує Остап Сливинський), «Андеґраунд» (координатори – Юрко Іздрик, Юрій Завадський, Софія Челяк), Возз'єднання Нью-Йоркської групи поетів (координатори Олександр Фразе-Фразенко, Юрко Кучерявий).
Серед нових спецпроектів Львівського міжнародного фестивалю для професійної аудиторії: проект для перекладачів та культурних менеджерів «Утопія», практикум з авторського права у видавничій галузі «Твій скарб», на меті якого є створення інституції, яка б захищала авторські права на книги; проект культурної менеджерки Ірини Вікирчак, присвячений ролі мистецьких фестивалів у розвитку міст.
***
Вперше за 50 років у Львові відбудеться спільний виступ Нью-Йоркської групи поетів. Організатори очікують, що до Львова приїдуть Юрій Тарнавський, Женя Васильківська, Олег Коверко, Марія Ревакович, Василь Махно, Джордж Грабович)
«Нам нарешті треба прийняти цих поетів. Це наше найвище літературне досягнення», - наполягає координатор цієї програми Олександр Фразе-Фразенко.
***
На Форумі відзначать: 400-ті роковини смерті Вільяма Шекспіра, 180-річчя Леопольда фон Захер-Мазоха та 100-ті роковини Івана Франка.
***
Зміниться місце і формат «Ночі поезії та музики non-stop». Замість традиційного театру дітей та юнацтва, цього року нічний музично-поетичний марафон відбуватиметься в Kino Event Hall.
Багато років поспіль сценою «Ночі поезії» був Театр для дітей та юнацтва. Цього року подію перенесуть до нічного клубу.
Організаторка «Ночі поезії» Ляна Мицько обіцяє, що зміниться і наповнення ночі – стане більше музики. Організатори Форуму видавців вже пообіцяли, що у вересні до Львова завітають гурт Zapaska з Кам’янця-Подільського та харківський «Оркестр Че».
***
У фінансуванні Форуму видавців взяли участь Львівська міська рада (199 тис. грн), Львівська облрада та ЛОДА (99 тис. грн). Але дефіцит бюджету наразі становить 800 тис. грн.
«Поки що у нас є лише програмні партнери. Фінансових партнерів наразі нема жодного. І це створює нам певні проблеми, тому що знову доводиться просити учасників про безкоштовну участь, волонтерську роботу і домовлятись навіть про те, щоб частина учасників приїжджала і поселялась за власний кошт. Але ви можете бути точно впевнені, що 23-й Форум видавців точно відбудеться – і що він точно буде одним з кращих за всю його історію. І ми це зробимо з вами разом, за що наперед всім дякую», - зазначила Олександра Коваль.