25-річний мешканець Львівщини з ботулізмом почав дихати самостійно
Його стан поволі поліпшується
Стан 25-річного мешканця Перемишлянського району, якого 11 січня госпіталізували до Львівської обласної інфекційної лікарні з ботулізмом, поліпшується. Він ще у реанімації, але вже не на штучній вентиляції легень. Пацієнт дихає самостійно, повідомив ZAXID.NET 24 січня завідувач реанімаційного відділення Віктор Токарєв.
За життя цього чоловіка лікарі інфекційної лікарні борються вже два тижні. Його у важкому стані госпіталізували ще 11 січня після споживання маринованих грибів домашнього приготування. Врятувати чоловіка могла лише протиботулунічна сироватка, якої в лікарні не було, тож за нею департамент охорони здоров’я ЛОДА відправив машину Центру медицини катастроф до Києва. Сироватку хворому ввели майже через дві доби, хоч її слід вводити через годину-дві після госпіталізації.
«Після введення сироватки стан хворого не поліпшився, бо її ввели запізно. Токсин ботулізму вже встиг уразити всі важливі органи і системи і ми перевели його в реанімаційне відділення», - розповіла завідувачка діагностичного відділення лікарні Таміла Алексанян.
ZAXID.NET два тижні стежив за станом пацієнта, але лікарі тривалий час повідомляли, що є велика загроза для життя: «стан критичний», «змін на краще нема». Через тиждень перебування хворого в реанімації, завідувач Віктор Токарєв повідомив: «стан важкий, але погіршення нема». Пацієнт перебував на штучній вентиляції легень. На запитання, коли можна буде сказати, що стан поліпшується, Віктор Токарєв відповів: «Коли пацієнт почне самостійно дихати».
У четвер, 24 січня, минула доба, як пацієнт дихає самостійно.
«Тепер вже можна сказати, що стан хворого поліпшується. Він при свідомості, вже відкриває очі, зменшилася сухість тощо, але до остаточного одужання ще далеко. Після ботулізму організм відновлюється дуже повільно. Якщо стан хворого дозволить, то можливого наприкінці цього тижня ми переведемо його з реанімації у відділення», - сказав Віктор Токарєв.
За словами лікарів, якби в області був хоч невеликий запас протиботулунічної сироватки і її можна було б ввести відразу після госпіталізації хворого до лікарні, таких критичних ситуацій не було б. Раніше протиботулінічна сироватка, за словами Таміли Алексанян, була в кожній районній лікарні і якщо виникала підозра на ботулізм, її відразу вводили хворому, а тоді скеровували пацієнта до Львова. Але це була російська сироватка, від якої через загострення відносин з Росією відмовилися.
Уже кілька років протиботулінічної сироватки в Україні нема. МОЗ якось дістав невелику кількість канадської сироватки, яка зберігається на складі під Києвом і поки її зі столиці доставлять до Львова чи інше місто України, втрачається дуже багато часу, через що стан хворого погіршується.
Нагадаємо, що ботулізм – це гостра токсикоінфекція, викликана паличкою Clostridium botulinum і її токсином, що міститься в неправильно приготовлених і збережених консервах.
Основною причиною захворювання на ботулізм є продукти домашнього приготування: овочеві, грибні, м’ясні, рибні консерви, сирокопчені окости, солена, в’ялена та вуджена риба.