7 цитат про Україну від економіста Паскуале Трідіко
У вересні Львів відвідав відомий дослідник соціально-економічної моделі розвитку Європи Паскуале Трідіко. В межах візиту він провів у книгарні «Є» публічну дискусію на тему «Україні 22. Що говорять про нас за кордоном?». ZAXID.NET пропонує 7 найцікавіших тез дослідника про Україну та Європу.
- «Перехід України від планової економіки до ринкової був одним з найважчих серед посткомуністичних країн. Ми тепер в Європі скаржимося на економічну кризу, оскільки ВВП впав на 2 %, а Україна в 90-х роках зазнала падіння ВВП на 60%. Це ілюструє наскільки серйозною була системна криза перехідного періоду. Цей період був дуже важким і в Україні, і в Європі. Серед посткомуністичних країн є країни, яким цей період дався набагато легше. Це, насамперед, Польща, Чехія, Словенія, Литва, Естонія і навіть Румунія та Болгарія. Різниця між тими країнами і Україною, в першу чергу, в тому, що важливими є інституції, які стоять за економічним устроєм. В перелічених країнах не було того поганого явища, яке виникло тут – олігархічної економіки. Такий олігархічний устрій утворився в Україні, Росії та колишніх республіках Радянського союзу, але його не виникло у країнах Центральної Європи. Найбільш важливий фактор для створення цих інституцій – це середній клас, який в Україні на нижчому рівні, ніж у інших країнах, і є більш фрагментованим. Він, передовсім, є носієм інтересів всього народу. Це стосується освіти, охорони здоров’я, інфраструктури та іншого. Якщо політика сприяє розвитку середнього класу, то цей перехід здійснюється легше, і це також впливає на рівень демократії в країні».
- «В сучасному розумінні середній клас це ті люди, які мають доступ до освіти. Це не питання інтелектуальності чи економічного статусу, це питання свідомості. Середній клас – це носій соціального капіталу, а соціальний капітал – це абстрактна категорія, яку можна визначити, як довіру між людьми. Тобто це люди, які сходяться разом і роблять разом якісь речі. Він (клас, - ред.) зростає, коли утворюється більше неурядових організацій, добровольців, активістів. Соціальний капітал це – неоклей, який тримає людей разом і створює цей середній клас. Тоді зростає усвідомлення якою має бути доля країни і внаслідок цієї свідомості збільшується політична, громадська, економічна активність. І це в моєму розумінні і є середній клас. Ці люди можуть бути з різних прошарків суспільства, але визначним фактором для цього є освіта. Оскільки на заході університети доступні майже всім, це великою мірою посприяло збільшенню середнього класу».
- «Модель, яка функціонує закордоном, не завше може функціонувати деінде. Але є загальні принципи, які функціонують всюди, в першу чергу, це добробут всього народу та добробут середнього класу. Якщо середній клас не має того, на що він має право, він повинен це взяти».
- «Найважливіше, що можна зробити для України в найближчий час – це угода про асоціацію з Європейським Союзом. Пам’ятаєте, що на початку 90-x років ЄС почав укладати угоди про асоціацію з різними країнами Східної Європи, зокрема Польщею та Угорщиною. І, власне, ці угоди спочатку з Польщею і Угорщиною, а потім поступово і з іншими країнами центральної Європи відіграли ключову роль в цьому переході. Я вважаю, що найважливішим завданням для народу України є наполягати і тиснути для того, щоб ця угода відбулася».
- «Якщо дивитись на ЄС, то між його частинами є великі відмінності. Якщо порівняти Сицилію зі Швецією чи, скажімо, Ірландію з Грецію чи Іспанією, то між ними є велика різниця, але є і якась спільна політична система. Така сама є різниця між Францією та Україною. Кожна країна, яка розташована на карті в межах, окреслених географами як Європа, може належати до ЄС якщо вона дотримується 3-х принципів: щоб це була демократична держава, щоб це була правова держава в якій законність понад усе і вона б мала функціонуючий ринок. Тому для України є такий вихід: усунути олігархів, збільшити демократію і законність. Тоді вся різниця між Францією і Україною минається».
- «Мені здається, що Україна чітко розділена на Схід і Захід. Доля України залежить від цієї внутрішньої суперечності, оцього протиборства. І це не питання в кількості населення Сходу чи Заходу, треба стати НАД інтересами різних частин та різних партій і подумати, в чому полягає шлях до добробуту України. Наприклад, після Другої світової війни багато європейських країн опинились на роздоріжжі: йдеться про угоди, які ЄС започаткував в 50-х роках. В 57-му році, наприклад, Італія була розділеною країною. З одного боку були комуністи, а з іншого – християнська демократія. І комуністи, ясна річ, були більше за Варшавський договір, ніж за ЄС. Але тодішні комуністичні лідери Італії все-таки подумали, що важливіше зробити не те, що подобається Росії, а зробити те, що є корисним для Італії. І рішення було прийнято, щоб бути частиною ЄС. Це спричинило економічний бум. Бо в 50-х роках Італія була убогою країною, а після цього економічний розвиток різко пішов вгору і в 1990 році Італія стала багатшою за Англію».
- «Якщо в країні є мафія, то держава має з нею боротись. Але найгірший випадок – це коли мафією є сама держава».
Довідка:
Паскуале Трідіко (Італія). Дослідник соціально-економічної моделі розвитку Європи, викладає європейську економіку в Римському університеті «RomaTre», співпрацює з багатьма іншими університетами Європи. Нині є Генеральним секретарем Європейської асоціації еволюційної політичної економії European Association for Evolutionary Political Economy. Його основні наукові інтереси зосереджені на інституціональній економіці, економіці перехідного періоду та європейській інтеграції.