7 цитат про Україну від економіста Паскуале Трідіко

Христина Нога, 9 жовтня 201342855
Паскуале Трідіко

У вересні Львів відвідав відомий дослідник соціально-економічної моделі розвитку Європи Паскуале Трідіко. В межах візиту він провів у книгарні «Є» публічну дискусію на тему «Україні 22. Що говорять про нас за кордоном?». ZAXID.NET пропонує 7 найцікавіших тез дослідника про Україну та Європу.

 • «Перехід України від планової економіки до ринкової був одним з найважчих серед посткомуністичних країн.  Ми тепер в Європі скаржимося на економічну кризу,  оскільки ВВП впав на 2 %, а Україна в 90-х роках зазнала падіння ВВП на 60%. Це ілюструє наскільки серйозною була системна криза перехідного періоду. Цей період був дуже важким і в Україні, і в Європі. Серед посткомуністичних країн є країни, яким цей період дався набагато легше. Це, насамперед, Польща, Чехія,  Словенія, Литва, Естонія і навіть Румунія та Болгарія. Різниця між тими країнами і Україною, в першу чергу, в тому, що важливими є інституції, які стоять за економічним устроєм. В перелічених країнах не було того поганого явища, яке виникло тут – олігархічної економіки. Такий олігархічний устрій  утворився в Україні, Росії та колишніх республіках Радянського союзу, але його не виникло у країнах Центральної Європи. Найбільш важливий фактор для створення цих інституцій – це середній клас, який в Україні на нижчому рівні, ніж у інших країнах, і є більш фрагментованим. Він, передовсім, є носієм інтересів всього народу. Це стосується освіти, охорони здоров’я, інфраструктури та іншого. Якщо політика сприяє розвитку середнього класу, то цей перехід здійснюється легше, і це також впливає на рівень демократії в країні».


 • «В сучасному розумінні середній клас це ті люди, які мають доступ до освіти. Це не питання інтелектуальності чи економічного статусу, це питання свідомості. Середній клас – це носій соціального капіталу, а соціальний капітал – це абстрактна категорія, яку можна визначити, як довіру між людьми. Тобто це люди, які сходяться разом і роблять разом якісь речі. Він (клас, - ред.) зростає, коли утворюється більше неурядових організацій, добровольців, активістів. Соціальний капітал це – неоклей, який тримає людей разом і створює цей середній клас. Тоді зростає усвідомлення якою має бути доля країни і внаслідок цієї свідомості збільшується політична, громадська, економічна активність. І це в моєму розумінні і є середній клас. Ці люди можуть бути з різних прошарків суспільства, але визначним фактором для цього є освіта. Оскільки на заході університети доступні майже всім, це великою мірою посприяло збільшенню середнього класу».


 • «Модель, яка функціонує закордоном, не завше може функціонувати деінде. Але є загальні принципи, які функціонують всюди, в першу чергу, це добробут всього народу та добробут середнього класу. Якщо середній клас не має того, на що він має право, він повинен це взяти».


 • «Найважливіше, що можна зробити для України в найближчий час – це угода про асоціацію з Європейським Союзом. Пам’ятаєте, що на початку 90-x років ЄС почав укладати угоди про асоціацію з різними країнами Східної Європи, зокрема Польщею та Угорщиною. І, власне, ці угоди спочатку з Польщею і Угорщиною, а потім поступово і з іншими країнами центральної Європи відіграли ключову роль в цьому переході. Я вважаю, що найважливішим завданням для народу України є наполягати і тиснути для того, щоб ця угода відбулася».


 • «Якщо дивитись на ЄС, то між його частинами є великі відмінності. Якщо порівняти Сицилію зі Швецією чи, скажімо, Ірландію з Грецію чи Іспанією, то між ними є велика різниця, але є і якась спільна політична система. Така сама є різниця між Францією та Україною. Кожна країна, яка розташована на карті в межах, окреслених географами як Європа, може належати до ЄС якщо вона дотримується 3-х принципів: щоб це була демократична держава, щоб це була правова держава в якій законність понад усе і вона б мала функціонуючий ринок. Тому для України є такий вихід: усунути олігархів, збільшити демократію і законність. Тоді вся різниця між Францією і Україною минається».


 • «Мені здається, що Україна чітко розділена на Схід і Захід. Доля України залежить від цієї внутрішньої суперечності, оцього протиборства. І це не питання в кількості населення Сходу чи Заходу, треба стати НАД інтересами різних частин та різних партій і подумати, в чому полягає шлях до добробуту України. Наприклад, після Другої світової війни багато європейських країн опинились на роздоріжжі: йдеться про угоди, які ЄС започаткував в 50-х роках. В 57-му році, наприклад, Італія була розділеною країною. З одного боку були комуністи, а з іншого – християнська демократія. І комуністи, ясна річ, були більше за Варшавський договір, ніж за ЄС. Але тодішні комуністичні лідери Італії все-таки подумали, що важливіше зробити не те, що подобається Росії, а зробити те, що є корисним для Італії. І рішення було прийнято, щоб бути частиною ЄС. Це спричинило економічний бум. Бо в 50-х роках Італія була убогою країною, а після цього економічний розвиток різко пішов вгору і в 1990 році Італія стала багатшою за Англію».


 • «Якщо в країні є мафія, то держава має з нею боротись. Але найгірший випадок – це коли мафією є сама держава».

Довідка:

Паскуале Трідіко (Італія). Дослідник соціально-економічної моделі розвитку Європи, викладає європейську економіку в Римському університеті «RomaTre», співпрацює з багатьма іншими університетами Європи. Нині є Генеральним секретарем Європейської асоціації еволюційної політичної економії European Association for Evolutionary Political Economy. Його основні наукові інтереси зосереджені на інституціональній економіці, економіці перехідного періоду та європейській інтеграції.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів

Дискусія 5

Для того, щоб залишити коментар, необхідно увійти
 • Алекс 23 жовтня 2013, 19:10

  "В сучасному розумінні середній клас це ті люди, які мають доступ до освіти. "

  Тобто у нас 30 відсотків людей це середній клас?
  Він про це знає? :)

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Штефан 23 жовтня 2013, 13:23

  "Мені здається, що Україна чітко розділена на Схід і Захід" - йому здається. Захід то є Україна, а схід Україною не є, й ніколи не буде. Рудимент совка, неоУССР, Малоросія, Дике Поле.

  "усунути олігархів" - це взагалі фантастика

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Юрій 23 жовтня 2013, 00:18

  Відмінність - це корупція, якою пронизане суспільство до найтонших капілярів. Мене ще за СРСР довувала у Литві чесність і порядність пересічних людей. Їх законопослушність, навіть в рамках тої специфічної системи. Те саме було у Словаччині і навіть у Казахстані! Вже тоді було ясно, що ми підемо різними шляхами. Дивно лиш з поляками, вони були більше на нас подібні...

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Більше коментарів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук