Азаров, Львів і дешева морква
Перший офіційний візит Миколи Азарова на посаді прем’єра до Львова не приніс нічого сенсаційного чи несподіваного. У темпі вальсу Микола Янович відвідав низку об’єктів, не повідомив цікавих цифр, не відповів на запитання журналістів. Та у вужчих колах він таки обговорив майбутнє комунальних тарифів для міста і поскаржився, що міські депутати приймають ухвали, щоб відправити його у відставку.
Те, що до Львова прибуде один з перших мужів країни, місцеві журналісти відчули ще о 8:00. Саме о цій годині їх зібрали біля Львівської ОДА для нехитрої і нелогічної процедури – проходження так званої рамки з металошукачем. Нелогічної, адже після її проходження журналістів вивели на вулицю і розсадили по автобусах. Чи змогли б працівники силових структур проконтролювати в цю мить, що такими ж «чистими», як і після рамки, журналісти відправились на зустріч з прем’єром – сумнівно.
Оскільки цей візит Азарова – перший за час його роботи главою уряду, програма перебування була нафарширована різними пунктами: ознайомлення з підготовкою аеропорту до Євро-2012, відвідини великого оптового продовольчого ринку Львова, візит в ОСББ «Дружба-2007», на корпорацію «Енергоресурс-інвест», на стадіон «Арена Львів». Також планувалося, що прем’єр відкриє ділянку дороги на Краковець (М-10), де відбувся капремонт.
Однак більшість журналістів змогла потрапити тільки на два з цих пунктів – на «Шувар» та «Енергоресурс-інвест»: у кортеж, що їздив у всі ці пункти призначення потрапив невеликий автобус з 12 представниками телеканалів. На спроби дізнатися, чому інші журналісти не можуть поїхати на всі об’єкти, кореспонденту ZAXID.NET пояснили, що так було заплановано і попередньо складено список. Та це лише одна з причин, чому візит вийшов таким «інформативним».
Отож, почекавши майже годину в автобусі біля ЛОДА, журналісти вирушили до «Шувару», де представник урядової команди похвалився, що Кабмін ударними темпами розвиває мережу оптових продовольчих ринків і не шкодує на неї фінансів.
Біля нових терміналів на ринку «Риба та морепродукти» та «Фрукти і овочі» чатували правоохоронці у формі та в цивільному, пропустивши «до тіла» лише кілька десятків людей. Азаров без слів перерізав стрічку, пішов оглядати рибу та креветки, проігнорувавши те, що ведучий урочистостей запросив отця Ореста Фредину освятити термінал. Було помітно, що отець Орест розгубився і здивувався, однак після того, як Азаров зайшов усередину, священик з львів’янами, які сюди зуміли потрапити, помолились і згодом таки зайшли освятити приміщення.
У терміналі Азаров поспілкувався з продавцями риби, на одному з яких навіть красувалась тематична кепочка «Риба та морепродукти», очевидно, виготовлена спеціально до приїзду прем’єра – за бюджетні гроші. Адже цього року ринок отримав на розвиток 36 млн грн, і в профільному міністерстві йому обіцяють до кінця року ще майже таку ж суму.
Розмови прем’єра з продавцями і місцевими чиновниками вдалось почути далеко не всім журналістам, охорона працювала віддано.
- Європейські умови, да?, – запитав Микола Азаров у одної з продавців риби.
- Ми не мерзнемо, нам гарно тут, чисто… То небо і земля з тим, що було до цього часу. Однозначно, – хвалилась Азарову пані Марія.
- Да. А що вам заважає працювати?, – випитував прем’єр.
- Не можемо сказати, що щось нам заважає… Нічо нам не заважає, просто стати і працювати, – сказала вона. Азаров слухав з усмішкою.
Водночас голова ЛОДА Михайло Костюк поспішив запевнити продавця – якщо «дозвільна система тримає» і заважає їй працювати, треба одразу звертатись до нього по допомогу.
Згодом в терміналі «Овочі і фрукти» директор «Шувару» Роман Федишин розповів Миколі Азарову, що у сезони, коли є багато продукції, треба робити «виброс».
- Експорт. Нам потрібно мати свої площадки в Білорусії, Росії. Хоча б свої павільйони, – сказав Федишин.
- Ну, тут, понимаешь, какое дело, когда у нас урожай, мы же одна климатическая зона – и там урожай, – поспішив заперечити Азаров.
- Не так. Так, як в нас ціна падає, такого нема, – сказав директор ринку.
- А чего сок не пускать…?, – запропонував Азаров.
От, якщо б зробити традицію соку: з кілограма моркви – три стакани соку, фреша, натурального, – сказав директор ринку.
И хранится год-два потом, - сказав прем’єр.
- Ви зайдіть в кафе фреш коштує 6-10 гривень, – сказав Федишин.
- Це в нас 10, в Києві… до 35, – втрутився Костюк.
Вже після цього на брифінгу Азаров натякнув журналістам, що у Львові «картопля, морква» задешеві, мовляв, а хто про підприємців, які ці овочі реалізують, подумає. Ідею безкоштовних фрешів для школярів прем’єр зберіг у таємниці.
Після цього Азаров вирушив далі. Щоправда, обіцяного злісного пікету на честь прем’єра біля «Шувару» не відбулося, «Батьківщина» і «Свобода» не спромоглися на виїзді з ринку висловити своє «фе», лише кілька партійців прийшли туди навіть без символіки, гучних гасел також не кричали.
Вдруге журналісти зустрілись з Миколою Азаровим вже на території корпорації «Енергоресурс-інвест». Тут він заслухав звернення міської влади щодо підтримки проекту реконструкції міських очисних споруд (бюджет 21 млн євро), щодо проекту каналізування низки територій у місті, щодо водопостачання смт Рудно (треба 26-27 млн грн) і сіл депресивної лійки, у яких Львів бере воду.
«Прошу вас підтримати, він (проект, - ред.) надзвичайно важливий, адже також знімає частково проблему запаху у Львові», – пояснив міський голова Львова Андрій Садовий, наголосивши і на проблемі відчутності каналізування у частині міста.
Заступник мера з питань містобудування та інфраструктури Володимир Шевчук також запропонував прем’єру пілотний проект, який можна запровадити на Львівщині:облаштувати водовідведення і водопостачання у 2-3 селах депресивної лійки області.
«Наш позор – те, що маємо 9 неканалізованих мікрорайонів міста. Це 144 вулиці, 13 тис. мешканців, довжина вулиць – 47 км. На цю програму нам би треба було 150 млн грн, проекти є, ми могли б цю справу на наступний рік звершити», – запевнив Шевчук. Також Азарову нагадали про тарифи і НКРЕ, але це вже обговорили «без зайвих вух».
Далі, у розмові з підприємцями і роботодавцями, Азаров запевнив, що відтепер з моменту подачі документів – і до видачі дозволу на будівництво може минути не більше 2 місяців.
- 2 месяца на все про все!, – сказав він.
Зі слів Азарова, «все зависит от ваших местных руководителей», яким, якщо не виконуватимуть таку настанову, «мало не покажется».
Він продовжував далі (переклад з російської): «От ваша міська рада приймає рішення про відставку прем’єр-міністра. Так? Молодці? Молодці… Скажи своїм депутатам (звернувся він до Андрія Садового, – ред.), я звичайно буду вирішувати ці питання (каналізування Львова тощо, – ред.), але як мені працювати з такою міською радою?».
Закінчив свій візит Микола Янович просто і лаконічно – пообіцяв журналістам вирішити проблеми Львова і поїхав відкривати відремонтовану дорогу М-10. Звісно, без шансів на запитання.