Боятися референдуму не треба, – Кравчук
Конституційна асамблея не може втрутитись у ситуацію із ухваленням закону про всеукраїнський референдум. Щодо конституційності цього закону відповідь може дати тільки Конституційний суд, але на сьогодні він є не надто відповідальний.
Про таке в ефірі «5 каналу» заявив перший Президент України, голова Конституційної асамблеї Леонід Кравчук.
«Є два аспекти цієї проблеми: перший аспект – чи повинен мати право народ України право на участь не опосередковану, а безпосередню у вирішені життєво вважливих питань. Так, п’ята стаття Конституції гласить про те, що він є джерелом влади, суверенітету та інше. Чи може він сам безпосередньо, не через парламент, брати участь у вирішенні, наголошую, важливих проблем життя України? Радянська тоталітарна система прийняла закон про референдум, і коли Горбачову задали запитання для чого, він сказав: «Радянській народ сам має право говорити про свою долю, єдиний шлях – це референдум»», – говорить Кравчук.
За словами першого президента, Україна 21 рік жила без закону про референдум, тобто, таким чином народ безпосередньо може виказувати свою точку зору тільки на виборах, далі ніяк. «Тому справа в даному разі не в референдумі, і боятися референдуму не потрібно, навпаки, треба вітати референдум, як найбільш демократичний засіб», – зазначив Кравчук.
«Але яким має бути цей закон, чи він має бути таким, який він прийнятий, чи має бути іншим? На це запитання Конституційна асамблея не відповідає. Нашим статутним положенням визначено, що Конституційна асамблея має справу тільки з Конституцією, змінами до Конституції», – наголосив екс-президент
«Що торкається, чи він конституційний, чи не конституційний може відповісти інший орган – Конституційний суд. Але, як на мене, він не є настільки, скажімо, відповідальний на прикладі Конституції, коли нам подарував Конституційний суд, і тим самим ввів нас в складну ситуацію», – зауважив Кравчук.
Як інформував ZAXID.NET, президент Віктор Янукович підписав закон про референдум 27 листопада 2012 року. Рада ухвалила закон 6 листопада 2012 року.
Водночас фахівці наголошують, що закон про референдум був прийнятий з порушенням процедур.