Будівництво біля церкви Святого Юра у Львові законне
У Львові триває скандал, пов’язаний із майбутнім будівництвом житлового комплексу на вул. Озаркевича, 4а – поруч із шпиталем імені Шептицького. Львівські ЗМІ неодноразово писали про це. До протесту мешканців прилеглих будинків долучилися активісти декількох громадських організацій. Забудовників називають вандалами, які руйнують історичне середовище міста, знищують пам’ятку архітектури.
Директор ТОВ «Розвиток нерухомості» Микола Дмух пояснює законність і доцільність будівництва поблизу лічниці Шептицького.
- На яких підставах Ваше товариство проводить роботи на цій земельній ділянці?
- У 2008 році наше товариство придбало у власність господарські споруди по вул. Озаркевича, 4а у Львові – декілька гаражів, сарай, приміщення для водіїв. Як власник будівель та споруд, ми звернулися до Львівської міської ради й у 2010 році отримали дозвіл на виготовлення проекту відведення земельної ділянки. Відтоді протягом трьох років ми проходили довгу процедуру отримання усіх дозволів та погоджень: було розроблене та погоджене Історико-містобудівне обґрунтування, розроблений та погоджений проект відведення земельної ділянки. За питання затвердження проекту відведення землі під забудову проголосувала Львівська міська рада, відповідну ухвалу підписав міський голова А.Садовий. 29 липня 2013 року
був підписаний договір оренди землі, в подальшому затверджені містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки, в листопаді 2013 року зареєстрована декларація про початок виконання будівельних робіт. Таким чином, наше товариство має всі дозвільні документи, що дають нам право на земельній ділянці по вул. Озаркевича будувати житловий будинок з офісними приміщеннями зі знесенням існуючих будівель та споруд.
- Як прокоментуєте численні повідомлення ЗМІ, що ваше товариство знищує пам’ятку архітектури – шпиталь ім. Митрополита А.Шептицького ?
- З нашого товариства зробили такого собі «монстра», який руйнує пам’ятки та нехтує громадською думкою. Це сталося через однобічне, тенденційне висвітлення цього питання низкою ЗМІ, а також цілеспрямованими публікаціями в інтернеті. Зокрема, постійно тиражується думка на кшталт «забудовник руйнує шпиталь митрополита А. Шептицького». Тому сформувалася негативна громадська думка щодо нашої компанії та майбутньої забудови, частина громадськості (за підтримки мешканців сусідніх будинків) вдалася до активного спротиву. Мушу спростувати чутки щодо статусу цієї будівлі. Ще в далекому 1985 році за часів СРСР, статус пам’ятки місцевого значення присвоєний виключно адміністративній будівлі шпиталю ім. Митрополита Шептицького. Ця пам’ятка належить на праві власності УГКЦ і не має жодного відношення до нашого товариства. ТОВ «Розвиток нерухомості» не вчиняє жодних дій щодо цієї будівлі. Нашому Товариству на праві власності належить ряд старих господарських будівель та споруд, частина з яких збудована в післявоєнні роки з приходом радянської влади, що розташовані поруч зі шпиталем (лічницею) ім. Митрополита А. Шептицького. Вони не мають статусу пам’ятки, ТОВ «Розвиток нерухомості» є власником цих об’єктів, й ми отримали дозвіл на їхній демонтаж. Але оскільки ці будівлі мають таку саму поштову адресу, що і діючий шпиталь, та колись усі належали Церкві, громадськість і преса почали стверджувати, що забудовник руйнує шпиталь. Однак це абсолютно не відповідає дійсності.
Окрім того, буквально через тиждень після того, як наше товариство отримало дозвіл на проведення будівельних робіт, виник дивний наказ Відділу охорони культурної спадщини та культурних цінностей Львівської обласної державної адміністрації (№ 13 від 27.11.2013 р.), яким господарські будівлі та споруди, що належать ТОВ «Розвиток нерухомості», були визначені як «щойно виявлений об’єкт культурної спадщини». Тобто, починаючи з 1985 року й по теперішній час, нікого не цікавила ані доля, ані стан цих господарських будівель (а вони перебували в аварійному стані). І лише з приходом інвестора-забудовника державний орган «прозрів» і терміново «вжив відповідних заходів». Такі дії інакше, ніж «замовними» та спрямованими на перешкоджання господарській діяльності нашого товариства, ми назвати не можемо.
Декілька моментів в цій ситуації заслуговують на особливу увагу. Зокрема, діюче законодавство прямо передбачає, що питання, чи є пам’ятки на земельній ділянці, з’ясовується на стадії погодження дозвільних документів. І ми цієї норми дотрималися. У 2011 році ліцензована організація ПП «Архітектурна майстерня Ренесанс» розробила Історико-містобудівне обґрунтування розміщення багатоквартирного житлового будинку по вул. Озаркевича, 4а. При розробці даного документа, проводились масштабні дослідження як самої земельної ділянки та існуючих на ній будівель та споруд, так і архівних документів. Для проведення робіт використовувались архівні матеріали, зокрема, архів інституту «Укрзахідпроектреставрація». Отже, земельну ділянку досліджували на предмет наявності (відсутності) об’єктів культурної спадщини і жодних таких об’єктів не було виявлено.
Історико - містобудівне обгрунтування було ретельно перевірене та погоджене управлінням охорони історичного середовища Львова (начальник Л.Онищенко), управлінням охорони культурної спадщини Львівської обласної державної адміністрації (начальник В.Івановський) та затверджене Міністерством культури України (в особі першого заступника міністра культури п. Ю.Богуцького). Таким чином, ще в 2011 році компетентні державні органи зробили обгрунтований висновок – на земельній ділянці об’єктів культурної спадщини немає, будувати можна.
Тому щонайменше дивними виглядають дії відділу охорони культурної спадщини та культурних цінностей Львівської ОДА, який прийнявши наказ № 13 від 27.11.2013 р., фактично заперечив свій попередній дозвіл.
Особливо хочеться відзначити дивну позицію начальниці управління охорони історичного середовища Львова Л.Онищенко та начальника відділу охорони культурної спадщини та культурних цінностей Львівської ОДА А.Левика. Очолювані даними посадовцями компетентні органи спочатку роблять висновок про відсутність на земельній ділянці по вул. Озаркевича, 4 «а» у м. Львові будь-яких культурних цінностей (в тому числі пам’яток), а за 2 роки раптом «виявляють» таку «пам’ятку», яку не помітили при погодженні Історико-містобудівного обгрунтування.
Окремо хочу спростувати інформацію яка тиражується в ЗМІ, мовляв, рішення про надання статусу пам’ятки відповідним спорудам приймалося колегіально, Консультативною радою управління охорони культурної спадщини Львівської ОДА. Згідно діючої процедури, Консультативна рада є виключно дорадчим органом, та його рішення носять рекомендаційний характер. На засідання Консультативної ради представники забудовника не запрошувались, усі дії проводились поспіхом та таємно.
Більше того, для присвоєння статусу пам’ятки, необхідно провести серйозні дослідження об’єкта, дотриматись чіткої процедури та науково обґрунтувати відповідну пропозицію. Замовником відповідного дослідження має виступати спеціально уповноважений державою орган з питань охорони культурної спадщини. Фактично, замовником в даному випадку виступила громадська організація, яка не є органом державної влади, дослідження на ділянці не проводились, технічне обстеження об’єктів не проводилось. При цьому, усі дії проводились поспіхом з єдиною метою – перешкодити ТОВ «Розвиток нерухомості» у здійсненні права власності.
Підтвердженням цього є той факт, що пакет документів був повернутий Міністерством культури України у зв’язку зі значними недоліками та грубим порушенням процедури.
Наразі дія наказу ЛОДА зупинена, він оскаржений в судовому порядку.
На даний час жодна з будівель та споруд по вул. Озаркевича у Львові, які належать ТОВ «Розвиток нерухомості», не має охоронного статусу. Усі, хто стверджують протилежне, мають на меті протиправно перешкодити законним власникам у розпорядженні їхнім майном.
- Мешканці сусідніх будинків стверджують, що ваше товариство захопило їхню прибудинкову територію…
- Земельна ділянка, виділена в оренду ТОВ «Розвиток нерухомості», перебуває в комунальній власності, й розпорядження нею здійснює Львівська міська рада. Наше товариство діє виключно в межах наданої нам ділянки, й не захоплює та не вчиняє жодних дій на прибудинковій території сусідніх будинків. Мешканці сусідніх будинків мають повну можливість та право користуватись прибудинковою територією, закріпленою за ними згідно діючого законодавства, ми на цю територію не претендуємо.
- Громадськість стверджує, що майбутній будинок буде високоповерховий і заступить вид на церкву Св. Юра. Чи дійсно це так?
- Цю тезу теж довго тиражували в пресі, нею оперували противники будівництва. Мушу в черговий раз спростувати цю інформацію: буде збудований шестиповерховий будинок з мансардою. Яким чином висота будинку співвідноситься з церквою Св. Юра, видно на візуалізації, яку ми неодноразово демонстрували в ЗМІ. Як бачите, будинок не перекриватиме вид на церкву, не спотворюватиме навколишнього архітектурного ландшафту.
Проект будівництва є спільним інвестиційним проектом з Курією Львівської Архиєпархії Української греко-католицької церкви, яка свого часу ініціювала питання щодо залучення інвестора та розвитку даного проекту. Фактично, ми зголосилися допомогти Церкві та профінансувати дане будівництво, за результатами якого 400 квадратних метрів новозбудованих площ ми передамо Церкві. Остання потребує нових приміщень для реалізації гуманітарних проектів, та здійснення своєї діяльності. Більше того, наше товариство взяло на себе ініціативу й проведе реконструкцію існуючої котельні, яка опалює Шпиталь ім. Митрополита А.Шептицького та 3-ю міську поліклініку. В результаті, дані лікувальні установи отримають сучасну систему опалення, що дозволить значно економити грошові кошти як Церкви, так і територіальної громади. Окрім того, після завершення будівництва буде влаштований благоустрій території, й шпиталь отримає облаштоване подвір’я та територію для відпочинку хворих. Про всі ці факти противники будівництва чомусь та більшість ЗМІ чомусь не повідомляють.
До цього часу, на території ділянки знаходились напіврозвалені споруди. Сама ділянка перебувала в захаращеному стані. Тому нам жаль, що проявивши ініціативу, прагнучи допомогти Церкві та принести користь територіальній громаді ми наразились на шалений спротив людей, введених в оману тенденційними публікаціями у ЗМІ.
- Якщо ваші дії законні, чому ж тоді виник такий конфлікт і ситуація набула значного розголосу ?
- Поруч з нашою земельною ділянкою проживають громадяни США Шепхард Ч.Даглас з дружиною, які володіють на праві власності будинком та земельною ділянкою по вул. Шептицьких.
Ми вважаємо, що частина земельної ділянки, на яку претендують вказані громадяни (та яка співпадає із земельною ділянкою ТОВ «Розвиток нерухомості») була придбана, на мою думку, незаконно, за сприяння колишнього керівника Шпиталю ім. Митрополита А.Шептицького п. Дзвенислави Чайківської. Конфлікт щодо цієї земельної ділянки триває із 2009 року, коли внаслідок судового рішення дана ділянка вибула із власності територіальної громади міста Львова та була безпідставно надана фізичній особі, яка й продала її Шепхардам. Коли ситуація набула розголосу, судове рішення було скасоване.
В подальшому, п. Д.Чайківська позбулася своєї посади.
Враховуючи той факт, що учасники конфлікту (зокрема, п. Д.Чайківська) є відомим громадським діячем, стає зрозумілим чому даний конфлікт набув такого значного розголосу. Опоненти забудовника мають значний досвід роботи у громадських організаціях та вміло можуть використати даний ресурс, маніпулюючи громадською думкою.
Корені конфлікту ми вбачаємо в наявних спробах захопити частину земельної ділянки, а також отримати банальну матеріальну вигоду, створюючи перешкоди забудовнику у здійсненні його господарської діяльності.
У випадку необхідності, ми можемо надати усі підтверджуючі документи зацікавленим особам.
Надалі товариство буде діяти в межах правового поля та захищати наші права у встановленому порядку, в тому числі в суді.
Прес-служба ТОВ «Розвиток нерухомості»