Нардепи «Слуги Народу» пропонують скасувати Харківські угоди
Автори ініціативи вважають, що дію угод потрібно припинити, «щоб зникли юридичні підстави для присутності військових РФ у Криму»
До теми
У Верховній Раді пропонують припинити дію Харківських угод 2010 року, за якими Україна продовжила строк перебування російського флоту в Криму.
Відповідний законопроект №0095 зареєстрували у парламенті депутати «Слуги Народу» Олег Дунда й Олександр Аліксійчук.
Депутати пропонують припинити дію угод, а також доручити Кабміну, Міністерству закордонних справ України повідомити Росію про припинення дії угоди.
У пояснювальній записці йдеться, що приводом для підписання угод було отримання Україною знижки на природний газ, проте жодних знижок так і не надали.
А внаслідок рішення у 2014 році військовослужбовці Чорноморського флоту РФ у взаємодії з іншими російськими підрозділами окупували Крим. Тому депутати вважають, що необхідно припинити дію угод, що «суперечать національним інтересам України».
Дунда зазначив, що дію угод потрібно припинити, «щоб зникли будь-які юридичні підстави для присутності російських військових на території нашого українського Криму».
В чому суть Харківських угод і чому вони знову стали актуальними
Віктор Янукович 21 квітня 2010 року, перебуваючи в Харкові, підписав від імені України Угоду між Україною та Російською Федерацією. Цим документом на 25 років продовжено строк перебування Чорноморського флоту РФ у Севастополі.
Зробив він це під приводом отримання знижки на природний газ, але цим самим фактично створив передумови для збільшення чисельності військ РФ та умови їх перебування на території України.
Тому з 20 лютого 2014 року військовослужбовці Чорноморського флоту Росії, взаємодіючи з іншими підрозділами Збройних сил РФ, здійснили військову окупацію та подальшу анексію півострова Крим.
Це призвело до тяжких наслідків, зокрема порушення територіальної цілісності України, додають правоохоронці.
Останні роки підписання угод згадувалось у контексті передумов для окупації Криму Росією. 11 березня 2021 року РНБО доручила СБУ перевірити обставини підготовки та ратифікації Харківських угод.
За словами секретаря РНБО Олексія Данілова, СБУ має «з'ясувати обставини, у який спосіб 236 депутатів голосували з цього питання». Він наголосив, що якщо Служба безпеки «буде вважати за необхідне», вона має порушити провадження щодо цих людей за ст. 111 ККУ (Держзрада).
Наразі СБУ розпочала досудове розслідування підписання та ратифікації угод і нещодавно провела обшуки у Верховній Раді, Кабміні, МЗС та РНБО.