Державна мова в Україні – це питання прав людини, – політолог
Питання державної мови в Україні потрібно розглядати з точки зору прав та рівності двох найбільших у державі громад: україномовної та російськомовної. Таку думку висловив російський політолог Сергій Марков на Міжнародному форумі Ліги експертів пострадянського простору «Пострадянський світ 2020: ризики, виклики, сценарії» у Харкові.
«Питання державної мови в Україні – це питання рівності двох громад, це питання прав людини. Звісно, повинні бути преференції українській мові. Це демократичне та цивілізоване рішення, але при цьому допомога українській мові не повинна означати заборону російської», – сказав Марков.
На його думку, за російську мову повинні нести відповідальність всі країни колишнього Радянського Союзу, а українську має підтримувати власне Україна.
«Демократія - це тоді, коли всі громади мають рівні права. Тому ми завжди відстоювали й будемо відстоювати права української мови з повним розумінням того, що за російську мову несуть відповідальність усі: Росія, Білорусь, Україна, Казахстан. Тобто всі країни, де живе велика кількість російськомовного населення. А за українську мову особливу відповідальність несе держава Україна», – сказав російський політолог.
При цьому Марков висловив занепокоєння, що нині в Україні "україномовна меншість намагається нав’язати російськомовній більшості свою волю". На підтвердження своїх слів він повторив відому тезу, яку часто використовують російські політики, що нібито останнім часом в Україні зменшилася кількість російськомовних шкіл та дитячих садків.
Нагадаємо, 3 липня 2012 року Верховна Рада прийняла закон «Про засади державної мовної політики». 13-19 серпня статус регіональної російській мові надали обласні Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Луганська, Одеська, Херсонська, а також міські Ізмаїльська, Одеська і Севастопольська ради. 20 серпня статус регіонального російській мові надала Харківська міська раду, 21 серпня - Миколаївська і Херсонська. Угорська мова стала регіональною у місті Берегово (Закарпаття), молдавська (румунська) - в селі Тарасівці Чернівецької області. Румунська також стала регіональною мовою в селі Біла Церква (Biserica Alba) Рахівського району Закарпатської області.