Долю пам'ятника Тудору у Львові можуть вирішити архітектори
Хоча знесенню в межах закону про декомунізацію він не підлягає
До теми
Пам’ятник комуністичному письменнику Степанові Тудору, біля якого 9 травня у Львові трапилась бійка, не підпадає під декомунізацію. Про це заявив в.о. начальника міського управління культури Михайло Мороз.
«Це не означає, що міська рада не може робити дій, пов’язаних з цим пам’ятником. Більше того, я знаю, що Галицька районна адміністрація має в планах реконструкцію площі і цілком можливо, що архітектори, які будуть здійснювати реконструкцію, облаштують площу без цього пам’ятника. Це теоретично можливо», ― пояснив Михайло Мороз.
За його словами, у планах також демонтувати меморіальну таблицю Тудору на вулиці Дорошенка, бо на ній є слово «комуністи». Таблиця присвячена письменникам-комуністам.
Самим активістам, які були присутні 9 травня біля пам’ятника, така позиція не до вподоби.
«Степан Тудор ― це був комуніст, прибічник тоталітарної ідеології, яка загубила мільйони життів. Те, що чиновники собі вважають, я не знаю, напевно, в знаки дається їхнє комсомольське виховання, може через те, вони так думають», ― заявив представник «Правого сектора» Тарас Хаммер.
Також у львівському «Правому секторі» зняли з себе відповідальність за організацію знесення пам’ятника. Кажуть, що ініціаторами виступили «Білі Горвати» та ГО «Сокіл».
«Я і, зокрема, «Правий сектор» не є організаторами та ініціаторами даної акції. Нам стало відомо про неї, і я в персональному порядку вирішив прийти на місце події і подивитись, що буде відбуватись. Було відомо, та й ми розуміли, що це не зовсім своєчасно, тому що і так напруга у місті. Потім побачив, що є конфлікт, прийшлося врегульовувати його, щоб було менше жертв», ― зазначив представник «Правого сектора» Тарас Хаммер.
Після того, як спецпризначенці розігнали радикалів кийками, двох активістів затримали. У одного виявили травматичну зброю для відстрілу гумових куль «Флобер». Також до 8-ї міської лікарні звернулися двоє постраждалих: активіст та поліцейський. Чоловікам надали медичну допомогу, у обох виявились легкі забої, тож їх відпустили додому.
У поліції пообіцяли провести службове розслідування щодо правомірності застосування сили спецпризначенцями ― чи було перевищення службових обов’язків.
«Для цього треба вивчити всі ці матеріали, звичайно, те, що мені показали, я вважаю, що була надмірна сила, через що за результатами службового розслідування відносно цих працівників буде прийняте відповідне рішення», ― пояснив керівник національної поліції Львівщини Дмитро Загарія.