Дух і тактика: на що здатна українська армія сьогодні
Завершується третій тиждень окупації. Російські війська вдерлися на територію суверенної держави в ніч на 27 лютого. Півострів взяли в облогу озброєні чоловічки, заблокували українські військові частини і обмежили пересування територією Криму.
За два тижні в.о. Міністр оборони України Ігор Тенюх повідомив, що в української армії є тільки тактика і бойовий дух, а біля кордонів зосереджені вже до 200 тисяч російських військовослужбовців.
Тактика і бойовий дух української армії
"Це угруповання в декілька разів переважає Збройні сили України. На війні перемагає організація, ресурси, стратегія, тактика і бойовий дух. На сьогодні у збройних силах є тільки останні дві складових - це тактика і бойовий дух. Ми привели всі сили у ступінь: готовність повна", - заявив в.о. Міністра оборони України Ігор Тенюх.
Ще за тиждень Верховна Рада оголосила часткову мобілізацію за 45 діб.
Депутати затвердили указ в.о. президента Олександра Турчинова, згідно з яким усім областям наказано провести мобілізацію військовозобов'язаних.
“Передбачено, що до Збройних сил України буде мобілізовано 20 тисяч громадян України і в Національну гвардію України ще 20 тисяч” - повідомив секретар РНБО України Андрій Парубій.
Куди за роки незалежності поділась армія?
Ще п'ять років тому українська армія налічувала більше 200 тисяч військовослужбовців, зараз їх залишилося приблизно 80 тисяч.
"Починаючи з 2004-ого року у нас армія за 8 років була... скорочена - я це слово не можу назвати. Скоріш за все, знищена. Знищена майже десь на відсотків 80", - розповів військовий експерт інституту Євро-Атлантичного співробітництва Ігор Козій.
"Реформи з чого починаються? Зі скорочень. Збройні сили як скорочуються? Подивимося: припустимо, полк стоїть у центрі міста - тут, наприклад, стояв. Треба цей полк скорочувати. Бо цю теріторію треба дати шанованій людині. Він там повинен ринок поставити. В іншому місті теж саме: треба цей полк скорочувати, бо дуже шанованій людині треба надати цю землю", - пояснює перший генерал Збройних сил незалежної України Вілен Мартиросян.
Після розпаду СРСР на території України залишились військові частини, бази та склади Радянського Союзу, а також велика кількість зброї, боєприпасів і нової техніки, яка готувалась для можливої війни із Заходом.
"Техніка з бойової могутності у трьох округах - Київському, Прикарпатському та Одеському - вона перевершувала всіх! Вона залишилася нам. 1-2 місця ділили фактично Росія і Америка. 3-4 місця ділили ми і Великобританія по всій потужності. По всій: по ядерних запасах і так далі", - розповів перший генерал Збройних сил незалежної України Вілен Мартиросян.
За офіційними даними Міністерства оборони України, за 20 років з моменту проголошення незалежності кількість особового складу військ скоротилася з 1 млн 200 тис до 184 тис осіб, кількість танків зменшилась з 6,5 тисяч до 727-ми одиниць, майже втричі стало менше бойових машин, а бойових літаків поменшало майже вдесятеро - з 1500 одиниць до 160-ти, кількість військових кораблів скоротилася з 35-ти одиниць до 20-ти.
Україна - в десятці найбільших експортерів зброї.
За іронією долі, Україна входить в десятку найбільших світових експортерів зброї. Серед клієнтів у різні роки були: країни Африки, Ірак, Таїланд, Індія, Пакистан. Пишатися, кажуть, експерти, є чим. На жаль, більшість вітчизняних військових частин про якісну українську техніку лише мріяли.
"Ці танки добре оснащені, вони мають високоточну ракету "Комбат". Вони мають бронезахист дуже хороший, прицільні комплекси, сучасні обчислювальні комплекси, ракети танкового управління, засоби для захисту танків, це все розроблено і проводиться нашими підприємствами. Це наше ноу-хау. Можна говорити, чому не купуються ракети "Стогній" для танкової артилерії, чому була припинена закупівля засобів зв'язку", - каже президент Асоціації "Українські оборонні технології" Володимир Грек.
Україна досі співпрацює з Росією у військовій сфері
Незважаючи на військове вторгнення, Україна досі не згорнула програми співпраці з Росією у військовій сфері.
"Оголосити про відмову обслуговувати ракети РС20, які використовуються в стратегічних військах, у ракетних військах стратегічного призначення Росії, оголосити про відмову постачати "Зеніти" для морського старту, оголосити про повну відмову від будь-якого військово-технічного співробітництва" - каже про можливе вирішення ситуації директор Центру досліджень армії Валентин Бадрак.
"Коли Європейський союз заявив про певні обмеження, ембарго, коли Сполучені Штати заявляють, наш військово-технічний комплекс ще до цього часу працює, випускає певні оборонні замовлення, які ми отримували від Російської Федерації: ті ж самі запчастини бойові, головні запчастини", - розповів військовий експерт інституту Євро-Атлантичного співробітництва Ігор Козій.
Фінансування армії - для виживання, а не для розвитку
Аби триматися на належному рівні, фінансування української армії має бути збільшене втричі. Втім, з року в рік армійський бюджет лише скорочували.
"Озброєння те, яке було 40 років назад. Практично нічого нового. Вишкіл дуже слабкий. Я скажу, хлопці з громадських організацій за свої кошти сплачували нашим десантникам з житомирської бригади, щоб вони перед "дємбєлєм" хоч один-єдиний стрибок з парашутом зробили", - розповів голова Української спілки ветеранів Афганістану Сергій Червонописький.
"Країни НАТО витрачають 2% зі свого доволі великого ВВП. От в нас хотіли навіть 3%, коли ми готувалися до вступу в НАТО. Але жодного разу ці підвищені зобов'язання виконані не були. Таким чином військо наше животіло насправді. І те, що йому давали, можна було використовувати для виживання, а не для розвитку", - вважає експерт з військового флоту Ігор Лосєв.
Українці збирають допомогу солдатам
Допомогти матеріально рідній армії закликали громадян України.
Але допомагають не лише грошима. Це пункт збору допомоги у Миколаєві, організований благодійниками та ветеранами-афганцями. Люди несуть їжу, одяг, навіть допомагають військовим ремонтувати техніку.
Одеські та миколаївські підприємці купили 80 матраців для 79-ї аеромобільної бригади. Зараз більшість особового складу частини захищає кордон із Кримом.
А це Львів. Тут збирають передачу для новоствореної національної гвардії. Окрім грошей, їжі та речей, несуть навіть амуніцію, яку забрали у силовиків.
"Це все принесли за один день, люди сьогодні приносили до другої години ночі це все. Там ліки, перев'язочний матеріал, хірургічні інструменти, одноразові шприци. Знеболювальні і протизастудне, все найбільш необхідне, що потрібно зараз солдатам", - розповів активіст Андрій.
Українська армія дієздатна
На думку екс-міністра оборони Анатолія Гриценка, не можна говорити, що українська армія недієздатна. Вона має потужні резерви. Інше питання, що їх не залучають.
"Наші місії миротворчі, які зараз в Африці, там підготовлені льотчики, підготовлені вертольоти, ясна річ, треба поставити питання їх звідти забрати, це посилить нашу армію. Друге, ну не всі може це знають, є приватна компанія "Українські вертольоти", яка забрала транспортні вертольоти МІ8, МІ8 МТ і вони літають зараз по всьому світу. Треба негайно, бо це війна форс-мажор, забрати їх сюди. Ніхто цього не робить", - каже народний депутат України, екс-міністр оборони України Анатолій Гриценко.
Поки російські війська концентрують сили на кордоні з Україною, на Гончарівському полігоні у Чернігівській області провели масштабні навчання.
За словами військового, зазвичай навчання відбуваються, але такого масштабу вони бувають дуже рідко - нашим Збройним Силам на вистачає грошей на такі масштабні навчання.
Українські військовослужбовці, які не зрадили присязі на півострові, залишатимуться у своїх частинах, оскільки Україна не визнає результати референдуму. У разі навмисного депортування вони мають право застосувати силу, відповідно до статуту. Про це заявив перший віце-прем'єр Віталій Ярема. Тим часом у соцмережах закликають до створення ополчення та партизанщини, а ветерани вже формують загони.
"Десь до 130 тисяч тільки афганців, тільки з афганським досвідом. Але ж у нас дуже багато і ветеранів, і просто десантників, і підрозділів спецпризначення. Всіх тих, хто знає, з якого кінця взяти автомат і пістолет і куди направляти", - розповів голова Української спілки ветеранів Афганістану Сергій Червонописький.