Facebook видалив ботоферму, яка просувала партію «Батьківщина»
На рекламу своїх сторінок ботоферма витратила 2,1 млн доларів
Соціальна мережа Facebook виявила у своєму українському сегменті мережу сторінок, груп та облікових записів, які поширювали позитивну інформацію про партію «Батьківщина» та її лідерку Юлію Тимошенко, і негативну – про президента України Володимира Зеленського і його попередника – Петра Порошенка. Про це сказано у жовтневому звіті Facebook щодо видалення профілів, груп і сторінок, які займаються маніпуляціями.
Як йдеться у звіті, Українська ботоферма, яка працювала на «Батьківщину» і Юлію Тимошенко, налічувала 46 облікових записів, 44 сторінки, одну групу і три облікових записи в Instagram. Усі вони були пов’язані з піар-агенцією MAS і зосенреджували свою діяльність на український сегмент соцмережі.
Піарники, які діяли в інтересах Тимошенко, створювали сторінки вигаданих людей, коментували публікації інших користувачів, розміщували інформацію в групах і керували сторінками, які позиціонувалися як місцеві новинні ресурси. Охоплення ресурсів досягало 889 тис. облікових записів, а на рекламу було витрачено 2,1 млн доларів.
Ботоферма поширювала новини та інформацію про актуальні події в Україні, що стосуються політики і виборів, переважно українською мовою. Серед них – коментарі з підтримкою Юлії Тимошенко і партії «Батьківщина» і критикою політичних опонентів: президента Володимира Зеленського та екс-президента Петра Порошенка. Діяльність ботів в основному фокусувалася на темі нещодавніх виборів: як президентських і парламентських в 2019 році, так і місцевих в 2020-му.
Виявити мережу допомогли публічні скарги користувачів. Хоча люди, які стояли за цією діяльністю, намагалися приховати себе, розслідування викрило їхні зв’язку з MAS Agency, PR-агентством в Україні, і особами, пов’язаними з кампанією Юлії Тимошенко і політичною партією «Батьківщина».
Загалом у жовтні Facebook видалив 14 ботоферм, вісім з яких спрямовували роботу на свої країни, а решта шість – на аудиторію інших держав. До цих ботоферм загалом входили 1196 профілів у Facebook, 994 облікові записи в Instagram, 7947 сторінок і 110 груп.
Як повідомляв ZAXID.NET, у вересні 2019 року Facebook видалив масштабну ботоферму, яка працювала в інтересах різних політиків і партій і займалася «відбілюванням» певних людей.