Фермери Львівщини виступають проти закону про продаж сільськогосподарської землі
Фермери Львівщини виступають проти закону щодо продажу сільськогосподарської землі в Україні. За такий проект напередодні проголосувала Верховна Рада. Він передбачає торги за ділянки. Та якщо закон ухвалять в цілому, фермери кажуть, не матимуть за що купити гектари під свої маленькі підприємства.
Петро Лелик разом із батьком має ферму у Куликові, що за кілька десятків кілометрів від Львова. Загалом на підприємстві — 170 голів великої рогатої худоби. Молоко віддають на продаж.
Аби було місце, де корів випасати та чим годувати, фермери орендують понад 250 гектарів землі у тамтешніх пайовиків. За землю щороку платять понад півмільйона гривень. Але якщо доведеться ділянку під випас та корм купувати — просто не вистачить грошей.
«Мені доведеться зменшувати поголів'я, оскільки я не зможу забезпечити ту кількість площі землі для утримання власних корів. Можливо, там купиться якихось 10-15 га, але я планую на наступний рік десь на половину зменшити поголів'я для того, щоби забезпечити купівлю землі», — пояснює Петро Лелик.
Навіть якщо скоротити кількість голів на господарстві, коштів усе одно не вистачить. Єдиним виходом стане кредит, але це надто ризиковано: під заставою може опинитися земля. Тож кажуть: знайти достатньо коштів для придбання необхідної ділянки — надважка справа. Адже конкурувати доведеться з агрохолдингами.
«Йдуть торги і хто вносить пропозицію вищу — той виграє торги. Зрозуміло, що простий селянин при нинішньому зубожінню в українському селі не може в жодному разі конкурувати ні з холдингами, ні з великими господарствами», — розповідає голова асоціації фермерів Львівської області Ярослав Кардаш.
У середу, 13 листопада, Верховна Рада таки проголосувала в першому читанні за законопроект, який може відкрити ринок сільськогосподарської землі в Україні. «За» проголосували 240 депутатів, абсолютна більшість із них — «Слуги народу». Рішення довелося ухвалювати під фермерські протести під Радою та крики інших фракцій під куполом.
Та це лише перше читання. Незабаром депутати планують внести правки, які мали би врегулювати ринок землі.
«Перше – додати правку про референдум, який всіх людей хвилює — про купівлю для іноземців. Ще збалансувати норму з максимальної кількості гектарів, які може одна особа, один об'єкт купувати», — пояснює голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія.
Згідно з законопроектом, купити землю один власник може в розмірах, які не перевищують 35% сільськогосподарських земель об'єднаної громади, до 8% земель області та лише 0,5% земель України. Це означає, що в одні руки — фізичної чи юридичної особи – можна буде купити до 205 тисяч гектарів землі. Приблизна ціна за гектар — 2200 доларів США. А от питання про відкриття ринку землі іноземцям президент України Володимир Зеленський пропонує винести на всеукраїнський референдум.