Харківська міськрада знову перейменувала проспект Григоренка на маршала Жукова
Міська влада заявила, що проспект Григоренка перейменували на прохання ветеранських організацій Харкова
Харківська міськрада на черговій сесії в середу проголосувала за перейменування проспекту Петра Григоренка та надання йому імені радянського маршала Георгія Жукова. Таке рішення підтримали 52 депутати, а вісім депутатів проголосували проти, повідомила агенція «Інтерфакс-Україна».
Секретар топонімічної комісії міськради Олексій Хорошковатий повідомив, що до міськради звернулася низка ветеранських організацій міста з ініціативою повернути проспекту Петра Григоренка попередню назву – імені Жукова. За його словами, під час громадського обговорення, що відбувалося у формі електронного голосування, ідею перейменування підтримали 11,193 тис. людей (86%).
Проти перейменування на сесії виступили депутат від «Самопомочі» Іван Ракич, позафракційний депутат Ігор Черняк і представник Нацкорпусу Костянтин Немічев. Вони звертали увагу на те, що таке перейменування суперечить закону про декомунізацію. Крім того, за їхніми словами, були допущені порушення під час процедури підготовки проекту рішення. Зокрема, Черняк заявив, що обговорення перейменування у формі електронного голосування відбулося з порушеннями. Він також заявив про намір оскаржити рішення, якщо його буде ухвалено.
«У нас є письмові свідчення людей, які є працівниками комунальних підприємств та підтверджують, що їх примушували ставити підписи на підтримку цього перейменування… Ми покажемо, яким чином відбувалася фальсифікація цього голосування», – сказав Черняк.
Він зазначив, що на перейменування проспекту з міського бюджету планується виділити 110 тис. грн, і закликав не поспішати виділяти ці гроші, щоб у разі скасування рішення через суд не витрачати додаткових бюджетних коштів.
Міський голова Харкова Геннадій Кернес у відповідь наголосив на розбіжностях у чинному законодавстві та послався на норму, згідно з якою вимоги закону про декомунізацію не поширюються на пам'ятники та пам'ятні знаки, пов'язані зі звільненням України від нацистів.
Нагадаємо, у травні 2016 року тодішній голова Харківської облдержадміністрації Ігор Райнін підписав розпорядження про перейменування низки об'єктів топоніміки Харкова у рамках закону про декомунізацію. Воно, зокрема, передбачало перейменуванні станції метро «Маршала Жукова» на «Палац спорту», а однойменного проспекту – на проспект Петра Григоренка – радянського генерала, правозахисника, що виступав на захист кримських татар та інших депортованих народів.
8 травня 2019 року на сайті Харківської міськради було зареєстровано електронну петицію з вимогою повернути проспекту і станції метро ім'я маршала Жукова.
19 червня Харківська міська рада повернула проспекту Петра Григоренка ім'я маршала Жукова. На підтримку такого рішення проголосували 59 депутатів, проти – 13.
5 вересня Харківський окружний адміністративний суд задовольнив адміністративний позов, поданий депутатом міськради Ігорем Черняком, депутатом облради Дмитром Булахом, депутатом Верховної Ради VIII скликання Андрієм Білецьким та іншими і скасував рішення міськради про повернення проспекту Григоренка імені Жукова.
У мотивувальній частині документа зазначалося, що під час ухвалення рішення міськради було порушено процедуру. Зокрема, не було проведено громадське обговорення запропонованого перейменування проспекту. Крім того, міськрада не надала суду доказів того, що проект рішення було оприлюднено не пізніше ніж за 20 днів до проведення сесії, як того вимагає законодавство.
Харківська міськрада подала апеляцію, яку програла.
Пізніше у листопаді 2019 року Харківська міськрада оголосила про проведення у формі електронної консультації громадського обговорення про перейменування проспекту Григоренка на Жукова.