Хобі, яке допомагає воювати
Суспільство

Хобі, яке допомагає воювати

Як шестеро хлопців майструють безпілотні літаки для зони АТО

Володимир Рихліцький, 24 грудня 2014 2273 0

Команда з шести хлопців різних професій які захоплюються авіамоделюванням, вже кілька місяців на волонтерських засадах збирають безпілотники для української армії. За кілька місяців вони передали на схід 8 літальних апаратів, які допомагають військовим коригувати артилерійський вогонь та проводити аеророзвідку.

Один із учасників команди – Ярослав Колесников розповів ZAXID.NET про те, як захоплення авіамоделюванням перетворилося у серйозну роботу з виготовлення безпілотників для військових у зоні АТО.

Ярославе, з чого все почалося? Чим ви займалися до того?

– У кожного з нас є своя основна робота. Наш проект волонтерський, а не комерційний, тому ми займаємося збиранням безпілотників у вільний від роботи час: вечорами і ночами, у вихідні та під час відпусток. Часу не вистачає, але інакше це буде вже бізнес, а не допомога армії.

У кожного в команді своя історія. Моя почалася з відомого інтернет-мема: візитки Яроша, кораблі «Правого Сектора» (ПС), підводні човни ПС. Ми з товаришем вирішили «допомогти» путінській пропаганді, зробивши «безпілотник Правого Сектору» та передати його солдатам на схід. Коли апарат був майже готовий, і навіть пофарбований в червоно-чорний колір, шукаючи необхідні запчастини, я познайомився з хлопцями, які вже професійно займалися складанням безпілотних літальних апаратів (БПЛА) для армії. Виникла ідея об'єднати зусилля для спільної справи.

У підсумку, від прототипу залишилася тільки рама на пам'ять, а до військових поїхали вже набагато серйозніші машини. Моя мрія все ж збулася, і тиждень тому ми передали комплект БПЛА хлопцям 11 батальйону добровольчого українського корпусу (ДУК) Правого Сектору.

Спочатку необхідні гроші ми збирали у друзів, знайомих, родичів. Спустошувалися кредитні картки і сімейні бюджети учасників. Трохи пізніше нам почали допомагати абсолютно сторонні люди, повіривши у важливість нашої роботи.

Де берете комплектуючі? Які деталі найважче дістати і які є найдорожчими?

– Більшу частину деталей купуємо на зарубіжних інтернет-аукціонах, шукаємо все за розумною ціною, мінімізуючи витрати. Середня вартість комплектуючих для БПЛА – в межах $3000 – 5000. Практично всі деталі є у вільному продажі за кордоном, але доставка товару може затягнутися на місяць і більше. А оскільки вони потрібні постійно і негайно, то ми намагаємося планувати заздалегідь.

Також величезну допомогу надають українські інтернет-магазини електроніки та авіамодельної тематики, іноді передаючи необхідні компоненти безкоштовно або нижче собівартості. Найдорожчими деталями в БПЛА є високоточні датчики і елементи систем цифрової передачі даних.

Звідки найчастіше надходить фінансова допомога?

– Допомагають люди, які розуміють важливість безпілотників на війні. Перераховують суми від 20 гривень і до декількох тисяч. Крім України, допомога надходить з Німеччини, США, Великобританії, Ізраїлю. Навіть з Росії.

Був цікавий випадок, коли до нас у Facebook написав чоловік з однієї з країн СНД. Він заявив, що готовий передати для потреб української армії суму, яка дорівнює вартості хорошого вживаного автомобіля.

Ми посміялися, вирішивши що людина не в собі. Жарти закінчилися, коли через кілька днів мене з ліжка підняв телефонний дзвінок українського прикордонника з питанням: «Іванов (прізвище змінено, –  ред.) точно до вас їде допомагати з безпілотниками, або ми його назад завертаємо?».

У підсумку, завдяки допомозі цього чоловіка, наші фахівці зібрали кілька дуже дорогих високоефективних комплектів для коригування вогню артилерії. Вони передані в добровольчий батальйон, де успішно використовуються військовими.

Що входить у комплект до безпілотника?

– У комплект входить сам літальний апарат, цифровий або аналоговий модуль зв'язку, апаратура управління, наземна станція з монітором і ноутбуком, антенами та апаратурою обробки інформації.

Скільки людей працює над розробкою, складанням БПЛА? Хто ці люди?

– У роботі задіяно багато людей, кожен у міру сил і можливостей допомагає. Безпосередньо складанням, налаштуванням та тестуванням займаються двоє людей. Це професіонали своєї справи, інженери-конструктори – кістяк групи. Щоб «коробка з деталями з Китаю» полетіла – потрібні не тільки знання і вміння, а треба вкласти нашу українську душу, з чим хлопці успішно справляються.

Не менш важлива робота людей, що займаються інформаційною підтримкою, закупівлями комплектуючих і звітністю, збором коштів, технічної консультацією, зв'язком з військовими.

Практично всі, хто бере участь у проекті, так чи інакше пов'язані з небом, хоча працюють програмістами, електронщиками, журналістами, економістами. Є також люди, які літають на справжніх літаках і планерах.

Також було б справедливо включити в команду більше сотні людей, які повірили одного разу в наші сили, і надають нам допомогу. Без їх зусиль у нас би нічого не вийшло.

Які проблеми найчастіше виникають під час розробки таких літальних апаратів?

– Найголовніша проблема – відсутність необхідних коштів. До того ж, будь-яка електроніка, механізми потребують довгих попередніх перевірок і тестів, щоб звести до мінімуму можливі збої роботи в реальних бойових умовах.

Хто керує безпілотниками?

– У самій назві вже криється основне призначення БПЛА – літати в повністю автономному режимі за заданою програмою без участі людини.

Звичайно ж, залежно від бойового завдання, в напівавтоматичному режимі, безпілотниками керують солдати-пілоти. Вони проходять попереднє навчання у нас або в дружніх волонтерських організаціях, таких як «Крила Народного Тилу» та ін.

Скільки таких машин уже передали на схід?

– Чотири літаки та чотири коптери вже передані нами для потреб АТО. Ми працюємо з усіма, кому в змозі надати допомогу. Перші кілька апаратів були передані «Айдару». Знову ж таки, декілька апаратів, зібраних спільно з «друзями з СНД», було передано військовим ще одного з добровольчих батальйонів.

Які можливості безпілотників у зимовий період?

– Можливості безпілотників на електроживленні взимку обмежені тільки сильними снігопадами та екстремально низькою температурою від -17°C. Ми продовжуємо працювати над мінімізацією впливу погодних умов на роботу БПЛА. Окремі локальні проекти використання літаків з двигунами внутрішнього згорання стають актуальними якраз в зимовий період, чим зараз в основному зайняті наші хлопці.

Розкажіть про цікаві випадки, коли безпілотними допомогли українським бійцям виконати військові завдання.

– Будемо сподіватися, цікаві історії з'являться трохи пізніше. Поки наші БПЛА просто виконують ту рутинну роботу, яка не помітна, але без неї важко.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів

Дискусія

Для того, щоб залишити коментар, необхідно увійти
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук