Карасьов: У нинішньому блокуванні Ради для опозиції є пастка
Прихований мотив блокування опозицією роботи Верховної Ради пов’язаний з недопущенням прийняття закону про довибори в парламент з датою 18 серпня. Такої думки дотримується політолог Вадим Карасьов.
«Це основний прихований мотив. Або якщо і допустити його прийняття, то не в пленарному залі засідань, що передбачається Конституцією. Тоді у влади є вихід: або не приймати закону, йти на компроміс і змінювати дату на компромісну і для опозиції, і для влади; або приймати закон в якомусь комітеті чи кінозалі. Але це дасть змогу опозиції критикувати прийняття цього закону і говорити про його нелегітимність. Тож навіть якщо й брати участь у довиборах, то уже в заздалегідь з поставленим під сумнів результатом», – зазначив Карасьов.
Водночас політолог прогнозує, що в нинішньому блокуванні Ради для опозиції є пастка. Вона полягає в тому, що влада може звинувачувати опозицію у невиконанні рішень європейських інституцій, що однією з умов підписання угоди ставлять довибори у проблемних округах. Це вимагала і опозиція, а тепер блокує, додав він.
Теоретично, на думку Карасьова, опозиція може блокувати Раду до закінчення сесії. Але що тоді? Ні довиборів, і про київські вибори можна забути. Тому що опозиція все ж таки могла би зараз якось домовитися про вибори мера. «Тобто блокування фактично закріплює статус-кво не на користь опозиції. Опозиції потрібні хоч і невеличкі, але перемоги, а в неї сьогодні серія поразок. І йти на канікули в такій ситуації означає, що програно весняно-літній політичний сезон», – переконаний Карасьов.
Він також додає, що опозиція продовжує використовувати блокування, щоб домогтися виконання своїх вимог, оскільки лише цей тактичний інструмент давав їй бодай якісь результати.
Але це лезо вже притуплюється, ним неможливо працювати. Ставка на вулицю частково зіграла (на користь опозиції, – ред.), але не потрясла політичного режиму. Він на це не реагує, навіть зміцнів», – додав він.
Водночас Карасьов не погодився з припущенням, що опозиція розпочала блокування 6 червня, щоб відвернути увагу від появи нових тушок.
«Відволікти увагу від тушок неможливо. Тому що тушки – в інформаційному фокусі політики. Не думаю, що блокування розфокусувало увагу до них», – вважає експерт.
Нагадаємо, 6 червня опозиціонери ініціювали блокування Ради. Вони вимагали особистого виступу президента Віктора Януковича у парламенті зі щорічним посланням, з чіткою відповіддю на питання, куди він інтегрує Україну – у Євросоюз,чи в Митний союз. Окрім того, вимагали проведення виборів у 5 проблемних округам у жовтні. Регіонали ж хочуть провести волевиявлення у серпні.
Додамо, що Віктор Янукович відмовився особисто звернутись зі щорічним посланням до Верховної Ради. Натомість депутати отримали примірники документу у письмовому вигляді.