Конституційний суд Польщі визнав неточним термін «українські націоналісти» у законодавстві
Суд оголосив рішення щодо «української частини» закону про Інститут національної пам'яті
Конституційний суд Польщі визнав неконституційними положення оновленого закону про Інститут національної пам’яті (ІНП) із визначеннями «українські націоналісти» та «Східна Малопольща». Ці положення у лютому 2018 року опротестував президент Анджей Дуда, інформує «Польське радіо».
Судді підтримали позицію президента Польщі, який стверджував, що визначення «українські націоналісти» та «Східна Малопольща» є неточними, що перешкоджає точному визнанню забороненої дії і, таким чином, це порушує конституційний принцип точності права.
Водночас, протилежну думку щодо цих термінів мають Сейм та генеральний прокурор.
Нагадаємо, новий закон про ІНП у Польщі набув чинності 1 березня 2018 року. У червні президент країни підписав чергову зміну до цього закону, що скасовує, зокрема, положення накладання штрафу або позбавлення волі за приписування польському народу та державі відповідальності за злочини ІІІ Рейху.
Проти змін до закону про ІНП виступали, зокрема, Ізраїль, США та Україна.
Зміни дозволяють польським правоохоронцям порушувати кримінальні провадження проти осіб, котрі «заперечують злочини українських націоналістів у 1925-1950 роках, а також злочини українських формувань, котрі колаборували з ІІІ Рейхом під час Другої світової війни». Відповідно до статті 55 цього закону, за заперечення таких злочинів загрожує штраф або позбавлення волі до трьох років.
Як заявив голова Українського інституту національної пам'яті (УІНП) Володимир В'ятрович, рішення Конституційного суду Польщи можна розцінювати, як крок назустріч Україні.
«Позитивно ставлюся до такого рішення Конституційного суду. Це можна розцінювати, як якийсь крок назустріч Україні, оскільки це було однією з вимог українського академічного світу і української влади», – заявив він, інформує «Інтерфакс-Україна».
«Але, очевидно, що потрібно ознайомитися конкретно і з самим рішенням Конституційного суду, для того, щоб зрозуміти, чи дійсно не залишилося в цій редакції закону будь-яких положень, які можуть бути перешкодою налагодженню діалогу між Україною і Польщею в питаннях історії», – додав В’ятрович.
Водночас президент України Петро Порошенко заявив, що готовий далі працювати над зміцненням українсько-польських взаємин після визнання Конституційним судом Польщі неконституційною «українську» поправку до закону про Інститут національної пам’яті.