КСУ скасував відповідальність суддів за завідомо неправосудні рішення
Стаття ККУ про відповідальність суддів за завідомо неправосудні рішення втратить чинність через шість місяців
До теми
Конституційний суд України (КСУ) 11 червня прийняв рішення у справі за конституційним поданням 55 народних депутатів щодо відповідності Конституції України ст. 375 Кримінального кодексу України (ККУ) і визнав оспорювану статтю неконституційною.
«Автори клопотання зазначали, що поєднання слів “завідомо неправосудного” є оціночним, його зміст законодавчо не визначено, що не забезпечує передбачність застосування оспорюваної норми Кодексу. На думку народних депутатів України, стаття 375 Кодексу суперечить принципу верховенства права, порушує вимоги низки статей Основного Закону України», – повідомив Конституційний суд у п’ятницю, 12 червня.
КСУ дійшов висновку, що в ст. 375 ККУ не вказано критеріїв, за якими можна встановити, який вирок, рішення або постанова є «неправосудним», а також не розкритий сенс словосполучення «завідомо неправосудний», що може призвести до неоднозначного розуміння складу злочину, кваліфікація якого здійснюється за цією нормою.
Судді також наголосили, що кримінальний закон повинен відповідати вимогам юридичної визначеності, ясності, недвозначності і прогнозованості. Юридична невизначеність ст. 375 нівелює конституційні приписи щодо незалежності суддів.
«З огляду на викладене, Конституційний суд України установив, що стаття 375 Кодексу суперечить принципу верховенства права, а саме такого його елементу, як юридична визначеність, і не узгоджується з принципами незалежності суддів, обов'язковості судового рішення, а отже, суперечить […] Конституції України», – наголошується в повідомленні.
Згідно з рішенням КС, втрата чинності статті відкладається на шість місяців з дня прийняття рішення. У свою чергу, Верховна Рада повинна привести нормативне регулювання, встановлене цією статтею, у відповідність з Конституцією України та цим рішенням.
Рішення КС є обов'язковим, остаточним і не підлягає оскарженню.