Ліків для ВІЛ-інфікованих на Львівщині може забракнути
Волонтери занепокоєні надходженням препаратів для носіїв вірусу
У львівському відділенні Всеукраїнської мережі «Люди, що живуть з ВІЛ» (ЛЖВ) занепокоєні надходженням АРТ-антиретровірусної терапії. Кажуть, якщо ліків не буде у необхідній кількості – це стане загрозою не лише для їхніх пацієнтів, але й поштовхом для епідемії СНІДу в області.
«Якщо ліки не будуть доступні – це буде масовий геноцид, це люди будуть просто знищені, вагітні знищені, будуть діти уражені. Взагалі, буде нація гинути. Я навіть уявити собі не можу, що в Україні таке може бути. Але, на жаль, може», – поділилась соціальний працівник мережі «Люди, що живуть з ВІЛ» Жанна.
Зараз разом з колегами Жанна допомагає жити людям з ВІЛ-інфекцією. Хоча сім років тому і сама цієї допомоги потребувала, коли дізналась, що є носієм ВІЛ. «Я колишня залежна наркоманка, яка була знищена, яка була здеградована, яка була на трасі, яка пережила насилля над собою. Але є зовсім інша сторона медалі, де я захотіла просто жити, де я стала на коліна і сказала: Боже, дай мені ще одне життя».
Сім років тому, як розповіла Жанна, їй потрібен був тиждень, щоб наважитись на прийом антивірусних ліків на все життя: вранці і ввечері у певну годину. Інакше вірус просто поглине її і стане загрозою для оточення.
Зараз в обласній організації ЛЖВ – майже 3 тис. інфікованих. Антиретровірусну терапію вони наразі ще можуть отримувати. В Україну ці ліки надходять коштом міжнародних організацій, а також з держбюджету.
Проте вже зараз бракує не так препаратів АРТ, як реагентів для спеціальних аналізів, які необхідні для призначення лікування.
«Терапія начебто є, але призначити ми її не можемо з двох причин. Тому що, по-перше, в нас недостатньо реагентів. А по-друге, лікарів відправляють у відпустки за свій рахунок. Сьогодні в Центрі профілактики СНІДу на прийомі один лікар. Прийняти усіх пацієнтів він не встигає. Тобто нема кому призначати ту терапію, навіть якби все було б. Нема кому працювати», – розповіла координатор проектів ЛОО Всеукраїнської мережі ЛЖВ Наталія Тигач.
Відпустки за свій рахунок, запевнили в обласному департаменті охорони здоров’я, через брак бюджетних грошей. Причому в усіх медустановах області. Але, можливо, це вдасться виправити, бо Львівська облрада з приводу фінансування медичної галузі має намір вже наступного тижня звернутись до уряду.
Що ж до надходження ліків для ВІЛ-інфікованих – перестороги і справді були. «Був якийсь період, що ми мали затримку із закупівлі з централізованого державного бюджету. Але тим не менше, маючи запас препаратів, які ми отримуємо від міжнародних організацій, не було перервано терапії і навіть не було зменшено доз. На цей час ми вже отримали препарати з централізованих закупівель», – повідомив начальник відділу обласного департаменту охорони здоров'я Андрій Голдун.
Так само централізовано надходять і реагенти. Отримали їх і справді менше, ніж замовляли у центрі СНІду, тому доведеться змінювати графіки аналізів.
«Такі аналізи на ретротерапію робляться щоквартально. То ми не матимемо можливості робити щоквартально, а можливо це будемо робити раз на півроку. Щоправда, в Україні вже є досвід призначення антивірусної терапії без цих аналізів. Але я ніяк не хочу сказати, що це є добре і що це є позитивний момент. Однак у нинішній ситуації це є вихід», – зазначила головний лікар центру з профілактики та боротьби зі СНІДом Мар'яна Служинська.
Тобто у певних випадках антиретровірусну терапію пацієнтам призначатимуть без аналізів. «Є частина пацієнтів, яким ми призначаємо це лікування за клінічними проявами. Наприклад, в людини є туберкульоз, тоді ми не визначаємо цей показник СД4, а призначаємо лікування. Але є велика частина пацієнтів, які не можуть зробити цей аналіз в платних лабораторіях і, відповідно, ми чекаємо», – пояснила лікар-інфекціоніст центру з профілактики та боротьби зі СНІДом Олена Павлишин.
Програма постачання препаратів АРТ в Україні розрахована до кінця 2017 року. Про те, що після цього їх може не стати, в обласному осередку мережі ЛЖВ не хочуть припускати навіть на мить.