Львів може не увійти у малу прикордонну зону
"29-30 січня у Варшаві пройшли українсько-польські переговори з узгодження проекту угоди про малий прикордонний рух. Під час зустрічі було узгоджено, зокрема, що мешканці прикордонної зони здійснюватимуть багаторазові поїздки на територію іншої держави лише за дозволом на спрощений перетин кордону та без закордонного паспорта. Однак не було остаточно визначено територію цієї прикордонної зони", - зазначила сьогодні, 1 лютого, у коментарі ZAXID.NET начальник управління міжнародного співробітництва Львівської ОДА Оксана Музичук.
"За вимогами Євросоюзу, ця зона не повинна перевищувати від 30 до 50 км. Однак цей пункт ще до кінця не узгоджений. Українська і польська сторони повинні зустрітися ще раз для остаточного вирішення цього питання у максимально короткий термін", - додала вона.
Нагадаємо, що Львів об’єднує з кордоном в середньому 70 км.
Під час переговорів делегації розглянули та детально опрацювали всі статті проекту угоди та додатки до неї.
За пропозицією української сторони до преамбули проекту Угоди включено посилання на визнання Європейським Союзом чіткої перспективи встановлення для громадян України безвізового режиму.
Погоджено, що мешканці прикордонної зони здійснюватимуть багаторазові поїздки на територію іншої Договірної Сторони лише за дозволом на спрощений перетин кордону та без проїзного документа. Вони матимуть право перебувати в межах прикордонної зони сусідньої держави терміном до трьох місяців упродовж шести місяців з дати в’їзду, при цьому термін безперервного перебування не має перевищувати 60 днів з дати в’їзду.
Умовою для отримання дозволу є трирічний термін постійного проживання в населених пунктах прикордонної зони. Право на отримання дозволу матимуть також члени сімей (подружжя, діти, тощо), навіть якщо вони постійно проживають у прикордонній зоні менш, ніж три роки.
Перший дозвіл видається жителеві прикордонної зони з терміном дії на 2 роки, наступні дозволи - на п’ять років. Така редакція гарантуватиме видачу дозволів на згадані встановлені терміни. Плата за оформлення дозволу становитиме 20 євро, водночас під час другого раунду переговорів має бути узгоджено категорії громадян, які отримуватимуть дозволи безкоштовно.
Документами, що підтверджують проживання в прикордонній зоні, є паспорт громадянина України або довідка про місце постійного проживання, видана компетентним органом України.
Досягнуто домовленості створити Спільний комітет експертів для реалізації Угоди, до компетенції якого відноситимуться питання моніторингу імплементації Угоди та урегулювання спірних питань, які виникають у ході тлумачення або застосування її положень.
Водночас підлягають остаточному узгодженню положення проекту угоди щодо розміру прикордонної зони на територіях держав сторін, категорій громадян, які звільнятимуться від збору за оформлення дозволу тощо. При обговоренні зазначеного питання українська делегація домагалася закріплення в угоді умов, які є не гіршими, в порівнянні з аналогічними домовленостями нашої держави зі Словаччиною та Угорщиною.
За взаємною згодою сторін, наступний раунд переговорів буде проведено ближчим часом у Києві.