Львівський адвокат відсудив у прокуратури 626 тис. грн за відкриту проти нього справу
44-річний львів'янин перебував під слідством 13 років
Львівський адвокат Микола Т. відсудив у волинської прокуратури 626 тис. грн за відкриту у 2003 році проти нього справу. На той час чоловік працював у прокуратурі Залізничного району Львова і його звинуватили у перевищенні влади. Справу кілька разів передавали до суду, повертали на додаткове розслідування і лише у 2016 році остаточно закрили.
У рішенні Шевченківського райсуду Львова, який задовольнив позов адвоката про виплату компенсації, вказано, що весь цей час чоловік перебував під підпискою про невиїзд, а його майно було арештоване. Із опублікованих у судовому реєстрі ухвал по цій справі випливає, що 44-річному екс-працівнику прокуратури інкримінували причетність до зникнення автомобіля із арештмайданчика поліції.
Йдеться про події 19-річної давності, коли працівники міліції вилучили у львів'янина Audi A6. Сам він натомість заявив, що правоохоронці його побили і при цьому вкрали з будинку коштовності та особисті речі. Згодом виявилося, що аналогічні претензії до міліціонерів є ще у чотирьох львів'ян, після чого прокуратура й почала перевірку цих заяв. Під час розслідування з'ясували, що вилучений автомобіль насправді кілька місяців перебував у розшуку – викрали його нібито в Угорщині, після чого перевезли в Україну.
Підставою ж для відкриття справи щодо самого працівника прокуратури стало те, що він дозволив забрати цей автомобіль з арештмайданчика міліції. Під час судового засідання чоловік повідомив, що до нього звернувся представник реального власника автомобіля, який попросив дозволу вивезти Audi A6 назад з України. Чоловік нібито показав прокурору засвідчені нотаріусом документи на авто, на підставі яких прокурор і виніс постанову про видачу автомобіля і дозволив вивезти його з України.
Згодом з'ясувалося, що право власності на це авто на той час вже перейшло до швейцарської страхової компанії, яка оцінила збитки від дій прокурора у 270 тис. грн. Що сталося далі з автомобілем невідомо, однак впродовж 13 років волинські прокурори розслідували перевищення повноважень своїм колегою зі Львова.
Справу кілька разів передавали до суду, однак безуспішно – судді повертали її на додаткове розслідування. Правоохоронці навіть проводили слідчі експерименти, щоб з'ясувати, чи розумів львівський прокурор польську мову, якою були написані документи про право власності на авто. Виявилося, що розумів, однак перевірити, чи він вивчив польську після того, як проти нього порушили справу, чи ще до того, так і не змогли.
Остаточно закрили справу і скасували запобіжний засіб львів'янину лише у липні 2016 року. Після того він подав позов, вимагаючи компенсувати йому 926 тис. грн за порушення прав. Суддя Шевченківського райсуду Петро Невойт задовольнив позов Миколи Т., однак зменшив суму до 626 тис. грн. Розмір компенсації визначили на основі середньої зарплати за усі місяці перебування під слідством.
Додамо, що волинська прокуратура не виплачуватиме цих коштів, оскільки на такі випадки у держбюджеті передбачені окремі видатки для Держказначейства (воно було співвідповідачем у цій справі). Водночас рішення суду ще не набрало законної сили, оскільки не минув термін, впродовж якого якась зі сторін має право подати апеляцію.
Зазначимо також, що це не єдиний випадок, коли обвинуваченим у злочинах вдається відсудити компенсацію за відкриту на них справу. Схожим до цього випадку є й історія львівського екс-депутата Богдана Каспера, який відсудив 352 тис. грн за перебування під слідством впродовж 18 років.