Львівський суд зобов'язав Росію виплатити сім'ї переселенців 4,7 млн грн
Сім'я зі Станиці Луганської відсудила компенсацію за вимушений переїзд через військову агресію
Личаківський райсуд Львова задовольнив позов сім'ї переселенців із Луганської області і зобов'язав Російську Федерацію виплатити їм 4,7 млн грн моральної компенсації за вимушений переїзд через військову агресію. Члени сім'ї Чайка довели у суді, що причиною їхнього переселення у Львів став напад Росії на Україну, а відтак вони заслуговують на компенсацію за різку зміну свого звичного способу життя.
Четверо членів сім'ї Чайка переїхали до Львова ще у серпні 2014 року. До військової агресії вони жили у Станиці Луганській і, як вказано в опублікованому 24 червня рішенні суду, застали окупацію рідного містечка. Через залякування проукраїнського населення та погіршення соціальної ситуації сім'я вирішила виїхати зі Станиці Луганської, залишивши там житло.
Із судових матеріалів випливає, що після переселення сім'я Чайка спершу домоглася у суді офіційного визнання того, що причиною переїзду стала саме військова агресія Росії. Після цього вони подали другий позов, вимагаючи у Росії сплатити моральну компенсацію за це переселення.
«Підставою звернення до суду із позовом є численні порушення Росією основоположних прав і свобод людини. Зокрема, порушений побут та налагоджене повноцінне життя. Збройною агресією Росії проти України та окупацією частини території Луганської області України порушені їх права на життя, повагу до честі та гідності, свободу і особисту недоторканість, повагу до приватного і сімейного життя, свободу думки, совісті і релігії», – йдеться у рішенні Личаківського райсуду.
Моральну компенсацію позивачі розраховували на основі схожих позовів, які розглядав Європейський суд із прав людини. Моральну шкоду для кожного члена сім'ї оцінили в 35 тис. євро, окрім цього ще один член сім'ї вимагав компенсації понад 4 тис. євро за втрачену двокімнатну квартиру, яка до того приносила стабільний дохід від здачі в оренду.
Цей позов розглядався без представників Росії, хоча, судячи із судових матеріалів, вони отримували повідомлення про цей процес (водночас незрозуміло, кому саме направляли ці повідомлення).
У підсумку суддя Роман Грицко повністю задовольнив позов сім'ї Чайка, зобов'язавши Росію виплатити кожному члену сім'ї одноразову компенсацію у 35 тис. євро (майже 1,2 млн грн). Загалом вся сім'я мала б отримати понад 4,7 млн грн.
«Із представлених суду доказів вбачається, що позивачі тимчасово проживають у Львові, відчувають себе у безпеці, але вимушені прилаштовуватися до нових умов життя, шукати заробіток. Однак не мають повноцінного відпочинку, оскільки порушено їх законні права. Постійно відчувають розчарування внаслідок тривалого порушення прав, безсилля та безпорадність. Враховуючи наведене, зважаючи на практику Європейського суду з прав людини, суд вважає законним обраний ними спосіб стягнення компенсації за завдану моральну шкоду у виді одноразової суми, яка покриває всі передбачувані порушення, що були допущені Російською Федерацією», – вказано у рішенні Личаківського райсуду Львова.
Зазначимо, хоч це прецедентне рішення львівського суду, воно не є першим в країні. У червні 2019 року київський суд задовольнив схожий позов журналістки Ганни Андрієвської, яка змушена була покинути окупований Крим. Адвокати Ганни Андрієвської при цьому пояснювали, що компенсації для таких позовів виплачуються із арештованого в Україні майна, що належить Російській Федерації.
Додамо також, що зараз Станиця Луганська перебуває під українським контролем і в ній розташований пропускний пункт на лінії розмежування.