Львівський військкомат опублікував повні списки тих, хто ухиляється від призову
Військові оприлюднили у Facebook імена і прізвища 15 тис. призовників
Львівський обласний військовий комісаріат на своїй сторінці у мережі Facebook оприлюднив списки тих, хто ухиляється від строкової служби. Йдеться про близько 15 тис. осіб. На думку правозахисників, такий крок військових порушує права людини і Конституцію України.
До списків загалом потрапило близько 15 тис. чоловіків. Серед них – 50 тих, які не з’явилися до військкоматів на відправку до Збройних сил, ще понад 200, які отримали повістки, однак не прийшли до військкоматів. Щодо них порушені кримінальні справи, дані про які внесені у ЄДР. Усі решта – це призовники, яких не вдалося оповістити, пояснив ZAXID.NET офіцер групи по роботі з громадськістю Львівського обласного військового комісаріату Роман Поронюк.
За його словами, закон один для всіх, і усі призовники зобов’язані з’явитися до військкоматів у десятиденний термін після оголошення призову, у разі якщо не отримали повістку.
Справи злісних «ухильників» передали до поліції, тож тепер їм загрожує рік умовного позбавлення волі. Водночас, у військкоматі кажуть: Львівщина серед лідерів за кількістю набраних призовників.
«Нам на область дали додаткове завдання: зібрати ще 110 чоловіків. Отже, половина наряду вже є, а до 27 числа будуть всі команди укомплектовані, і додаткове завдання буде виконане», ‒ розповідає військовий комісар Львівщини Олександр Тіщенко.
А ось у самому Львові є чимало тих, хто переховується від служби: замість запланованих 200 юнаків до частин цьогоріч поїдуть лише близько 100. У комісаріаті розповідають: у Львові громадяни не такі «свідомі», як у області, до того ж, чимало залежить від роботи міських органів влади.
Втім, до армії зі Львівщини підуть 635 юнаків. Служитимуть новоспечені солдати у Збройних силах України, Нацгвардії та у Державній спецслужбі транспорту. До слова, осінній призов завершується 28 листопада.
Як стверджують правозахисники, публікація списків підозрюваних в ухилянні від призову є порушенням прав людини і Конституції України з боку керівництва Львівського військкомату.
«Представники військового комісаріату у цій ситуації – неправі. Не можна говорити про людей, що вони ухиляються від призову, поки це не встановить суд. Військові мали б утриматися від подачі інформації саме у такій формі, – заявив ZAXID.NET експерт «Центру громадської адвокатури» Богдан Зелений. – Щодо персональних даних (імені, прізвища, дати народження), то їх можна оприлюднювати лише зі згоди особи. Навіть у рішеннях суду, які публікуються у Єдиному держреєстрі судових рішень, прізвища осіб, визнаних винними, все одно приховані».
За словами Богдана Зеленого, військові не можуть посилатися на загальний обов’язок призовників самостійно з’являтися до військкомату, коли оголошений призов, оскільки законом передбачений чіткий порядок призову. «Є чіткий порядок виконання закону – спершу людина має отримати повістку. Вимогу з’являтися у військкомат самостійно можна було б застосовувати прямо, якщо б не було цього визначеного порядку», – пояснює правозахисник.
Додамо, через масові скарги призовників із вечора 22 листопада сторінка Львівського військкомату у фейсбук заблокована.
Військовий комісар Львівщини Олександр Тіщенко повідомив, що на відновленій сторінці будуть опубліковані списки призовників. Разом із цим він визнав, що частина прізвищ в опублікованих напередодні списках потрапили туди помилково, призовники мають право на відстрочку від служби у ЗСУ.