Людина з рушницею
Фотографом року в Україні став автор фотопроекту про власників зброї
0До теми
У Києві відбулося нагородження переможців конкурсу «Фотограф року 2016». Журі конкурсу переможцем обрало Андрія Ломакіна із його серією робіт «Амулет». Ця серія присвячена людям, які стали власниками зброї та є прихильниками легалізації зброї для самозахисту.
Ось як автор сам описує свою роботу:
«Сьогодні зброя стала чимось звичайним в руках українців. Але ще в недалекому минулому жоден власник гвинтівки чи дробовика не міг собі уявити що зброя з'явиться в його будинку. Тепер кожен з них підтримує вільний обіг зброї та право на замозахист, врегульовані в законному порядку».
«Україна - єдина країна в Європі, яка не має правового регулювання цивільного володіння вогнепальною зброєю. Протягом всього періоду незалежності було запропоновано більше десятка законів, але жоден з них не був прийнятий. Заборонено купувати і носити зброю для самозахисту. Навіть травматична зброя доступна тільки обмеженій кількості людей, наприклад суддям та народним депутатам. Придбання гвинтівки або дробовика для полювання це єдиний спосіб володіти вогнепальною зброєю на законних підставах для цивільного населення. Ви можете абсолютно законно придбати будь-які модифікації неавтоматичної армійської зброї (наприклад, АК або М16), але володіння пістолетом заборонено законом. Хоча він як найбільш підходить для самооборони», – вважає Андрій Ломакін.
У 2014 році, під час трагічних подій в Україні (Майдан, анексія Крима, війна на Донбасі), продаж мисливської зброї збільшилась в кілька разів. Це сталося через те, що люди не мали довіри до уряду, який не робив нічого для захисту права і свобод громадян. Згідно з офіційною статистикою, в кінці 2014 року в країні було 558 033 зареєстрованих власників гвинтівок і дробовиків. В березні 2016 року кількість власників зброї збільшилася до 888 047.
На сьогоднішній день зброя все ще користується великим попитом. Власники завжди проходять тренування і вивчають правила використання зброєю. Досить часто вони беруть участь у імітації військових дій у складах невеликих мобільних груп. Це викликано побоюванням, що війна зі сходу України може перекинутися в центральні райони країни. Чималу роль відіграють дії Росії, яка веде приховану військову агресію на території України. У поданні пересічних українців ймовірність відкритих бойових дій в майбутньому дуже висока.
«Суть легалізації зброї на законодавчому рівні не в створенні армії з цивільного населення. Основна мета, в першу чергу, захист своєї родини і майна. І тут, здається, зброя виконує роль сучасного амулета, що надає власнику додаткові сили. Не кожен готовий направити зброю в бік людини, нехай навіть грабіжника або насильника, і стріляти на ураження. Але наявність зброї в будинку надає впевненість, і у власників є надія, що сам вигляд зброї може зупинити злочинця», - вважає Андрій Ломакін.
Крім того, у межах конкурсу «Фотограф року 2016» було визначено найкращих фотографів в номінаціях: «Портрет», «Документальна фотографія», «Репортажна фотографія», «Натюрморт», «Тваринний світ», «Краєвид», «Арт фото» та «Стріт». Із львівських фотографів відзначився Валентин Бо, який отримав перше місце в номінації «Арт фото».