Митрополит Володимир просить Януковича ветувати закон про паспорти
Митрополит Володимир написав Януковичу листа, в якому попередив про загрозу обмеження базових прав людини цим законом.
Глава Української православної церкви Московського патріархату митрополит Володимир (Сабодан) закликав президента Віктора Януковича ветувати закон про Єдиний державний демографічний реєстр, який передбачає введення біометричних паспортів.
Про це йдеться в листі митрополита на ім'я Януковича, опублікованому на офіційному сайті УПЦ (МП).
«Від імені Української православної церкви звертаюся до Вас з проханням накласти вето на закон Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус (№ 10492), оскільки цей закон несе в собі загрозу обмеження базових прав людини. Вважаю, що питання про доцільність створення в Україні єдиного демографічного реєстру потребує додаткового вивчення», — йдеться у листі митрополита.
При цьому він додав, що багато закордонних країн відмовилися від впровадження подібних реєстрів.
Глава УПЦ (МП) повідомив, що в Київську митрополію Церкви надходять численні звернення віруючих з вимогою не допустити введення в дію цього закону. Як зазначив митрополит, стурбованість православних віруючих викликає можливість втручання в їхнє особисте життя, яке створює цей закон.
Він також нагадав, що ст.16 цього закону передбачає, що «особам, які через свої релігійні переконання відмовляються від внесення інформації в безконтактний електронний носій, який імплантований у відповідні бланки документів, оформлення та видача таких документів здійснюються в порядку, встановленому чинним законодавством України». Однак, за словами митрополита, в законі ніяк не прописаний порядок відмови громадян від внесення їхньої персональної інформації в безконтактний електронний носій. «Тому норма про таку відмову носить виключно декларативний характер», — підсумував глава УПЦ (МП).
Як повідомлялось, 2 жовтня Верховна Рада України ухвалила в цілому закон «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус».
Закон передбачає впровадження електронних паспортів для українців: документів з електронним носієм біометричної інформації для виїзду за кордон.
Законом пропонується встановити, що паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій інформації. До електронного паспорту вноситься: назва держави, назва документа, прізвище та ім'я особи, стать, громадянство, дата народження, унікальний номер запису в реєстрі, номер документа, дата закінчення терміну дії документа, дата видачі документа, що видав документ уповноважений орган, місце народження, фотографія і підпис особи.
Автором закону є народний депутат від Партії регіонів Василь Грицак. Раніше аналогічний закон (реєстр. № 8507) його ж авторства, вдалося провести через Раду, але його згодом ветував Янукович.
Експерт Інституту демографії та соціальних досліджень Олександр Гладун стверджує, що запровадження електронних біометричних паспортів загрожує створенням в Україні поліцейської держави.
У Мін'юсті з приводу цього законопроекту заявляли, що «безальтернативна технологія виготовлення документів» підсилює монополію концерну ЄДАПС, і тих, хто виступив проти законопроекту. Адже в разі прийняття, закон дозволив би приватній структурі ЄДАПС в найближчі роки отримати з кишень українців 60 млрд грн
Закон про впровадження біометричних паспортів, схвалений Верховною Радою 2 жовтня, потребує доопрацювання, оскільки містить безліч недоліків, переконаний науковий директор Інституту євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко.