На Львівщині незаконно ввезені гудрони лежать під відкритим небом, стікаючи в Дністер
У 2001-2003 рр. з Угорщини в Україну було ввезено 23 тис. т гудронів та залишків котлів малеїнового ангідриду. Левова частка цих небезпечних відходів, які утворюються при очищенні нафтопродуктів концентрованою сірчаною кислотою, досі залишаються необробленими і знаходяться під відкритим небом на Львівщині та в Придністров’ї (Молдова), чим завдають непоправної шкоди навколишньому середовищу.
Крім того, сам факт ввезення в країну такого «товару» має всі ознаки злочину – як з диспозиції українського або молдавського, так і міжнародного законодавства, пише тижневик «Дзеркало тижня. Україна».
Видання стверджує, що за документами, що є у його розпорядженні, у 2001–2003 роках дві українські фірми – ДП МВС України «Спецсервіс» та ТзОВ «НВП Осма ойл» – імпортували з Угорщини понад 23 тисячі тонн гудронів та залишків котлів малеїнового ангідриду. Поручителями та постачальниками були три іноземні компанії: Geohidroterv Kft, Metratek Kft, Roscop Inc. Із «Осма ойл» ці фірми уклали угоди на організацію приймання і утилізацію залишків ангідриду малеїнової кислоти та нейтралізованих гудронних залишків. А зі «Спецсервісом» — угоду на організацію отримання і використання гудрону», йдеться в статті.
«Державне підприємство “Спецсервіс” взяло в оренду до 2005 року земельну ділянку в Роздільського державного гірничо-хімічного підприємства “Сірка”, куди й відвантажило понад 17 тисяч тонн гудронів. Однак вдалося спалити лише кілька тонн. Тому решту начебто переробили у модифікатор. Процес полягав у змішуванні з глиною, землею, вапном чи вугіллям. Близько 900 тонн “Спецсервісу” вдалося “завезти” на територію Придністров’я. Решта небезпечних відходів і далі зберігаються під відкритим небом. Як повідомив директор “Сірки”, на неодноразові їхні вимоги забрати “товар”, підприємство МВС не реагує», – зазначають автори матеріалу.
За словами авторів, у всіх додатках до угод, укладених між компаніями, які замішані в афері, вміст важких металів і токсичних речовин відповідав нормам європейського та українського санітарного законодавства. Але, як вдалося з’ясувати, реальний склад завезених угорських відходів був зовсім іншим. Тобто в документах були вказані одні – безпечні хімічні показники, а в дійсності завезли зовсім інший «товар».
Експерти Інституту ім. Л. Медведя дійшли висновку, що наявність виявлених «важких металів при впливі факторів природного середовища (температура, волога, сонячна інсоляція, кислотність середовища) та проходження хімічних процесів у довкіллі може супроводжуватися їх міграцією в екосистеми, потрапляти в організм людини і спричиняти негативний вплив». Вердикт науковців безапеляційний: «Зразки досліджуваної речовини не відповідають вимогам санітарного законодавства України».
У висновках експерти попереджають і про численні екологічні загрози: «При зберіганні на поверхні ґрунту під відкритим небом становить екологічну небезпеку для навколишнього середовища та здоров’я населення прилеглих районів».
Крім цього, в Інституті ім. Л. Медведя встановили рівень міграції небезпечних хімічних речовин у водне середовище. Виявляється, перевищення формальдегіду досягало 40 разів, а фенолу – 1500 разів. Експерти пояснили, що це означає: «водні стоки з цих речовин можуть мігрувати на значні відстані від місця їх складування та забруднювати ґрунт, річки та озера».
«Згідно з доповіддю “Про стан навколишнього природного середовища у Львівській області” за 2013–2014 роки та звітами департаменту екології і природних ресурсів ЛОДА, угорські відходи забруднюють і ґрунти. Зафіксовано перевищення вмісту нафтопродуктів, міді, хрому і нікелю, цинку і свинцю. У згаданих доповідях та звітах констатується: “Є пряма загроза потрапляння забруднених дощових стоків в озеро Глибоке, звідки з’єднувальним каналом можливе потрапляння в річку Дністер з усіма негативними наслідками, включаючи транскордонні забруднення”. Загроза? Та гудрони вже там», – йдеться в статті.
За словами авторів, факт потрапляння відходів у воду наочно доведено в рамках проекту «Дрон-погляд на зони екологічного лиха Львівщини».
«Львівське видання “Варіанти”, за підтримки Freedom House, провело дроном зйомку цієї території. На відео чітко зафіксовано, що відходи досі лежать під відкритим небом. А калюжі з чорною та бурою в’язкими речовинами досягають розташованого поблизу озера Глибоке, неподалік якого і проходить канал до Дністра», – йдеться в статті.
В той же час, за словами адвоката Дмитра Скрильнікова, небезпечні відходи можна реімпортувати назад до Угорщини, адже в процесі їх ввезення в Україну було порушено норми Базельської конвенції. «Фактичний склад завезеного товару не відповідав даним, зазначеним у документах. Країна-імпортер зобов’язана прийняти назад ці відходи. Але для цього потрібно політичне рішення керівництва нашої держави та звернення до угорської сторони», – цитує видання слова адвоката.