На реставрацію львівських храмів у 2017 році Польща виділить понад ₴8 млн
У Львові триває реставрація пам'яток за підтримки міністерства культури Польщі
Цього року продовжується реставрація львівських історичних пам’яток у співпраці із польським Міністерством культури і національної спадщини. Вартість цьогорічних реставраційних робіт складатиме приблизно 8,2 млн грн (1,2 млн польських злотих). Про це повідомила прес-служба Львівської міської ради.
Починаючи від 2008 року Львів співпрацює з Міністерством культури і національної спадщини (МКіНС) Республіки Польща в рамках програми ревалоризації у Львові об’єктів спільної культурної спадщини Польщі та України. Проект з реставрації історичних пам'яток фінансується з бюджету польського міністерства культури та реалізовується у співпраці з управлінням охорони історичного середовища ЛМР. Реставраційні роботи здійснюють як українські, так і польські спеціалісти.
У 2017 році реставраційні роботи продовжать у Латинському кафедральному соборі Успіння Пресвятої Діви Марії, Вірменському кафедральному соборі Успіння Пресвятої Богородиці, гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла, костелі святого Антонія Падуанського та на Личаківському цвинтарі.
Латинський кафедральний собор Успіння Пресвятої Діви Марії
Латинська катедра була збудована у XIV—XVIII столітті
У рамках багаторічного проекту реставрації інтер’єру Архікафедральної базиліки латинського обряду, протягом останніх сім років від реставрували багатоярусний головний вівтар, три вікна з вітражами, кам’яну архітектурно-скульптурну композицію (Господній гріб) та бічну каплицю Пресвятих Дарів (каплиця Вишневецьких).
У 2017 році продовжаться реставраційні роботи в бічній каплицi Розiп’ятого Христa (каплиці Яблоновських), яку вважають однією з найцінніших у соборі. Також триватиме реставрація вітражiв Остробрамської Божої Матері та Бичованого Ісуса, які знаходиться у вікнах південної стіни пресбітерію.
Вартість цьогорічних реставраційних робіт складатиме приблизно 1,47 млн грн. (217 тис. злотих).
Вірменський кафедральний собор Успіння Пресвятої Богородиці
Вірменську церкву у Львові збудували у другій половині XIV століття
У 2006 році тут розпочалися реставраційні роботи настінних розписів (поліхромій) Яна Генріха Розена. Були відреставровані найстаріші поліхроміїі (XVI ст.), збережені вірменські настінні поліхромії і вітраж у західній та північній стіні нефу.
Цього року у вірменському соборі реставруватимуть південну стіну нефу. Ці роботи виконують польські і українські реставратори.
Протягом минулого десятиліття у реставрацію храму вклали майже 2 млн злотих, що становить приблизно 13,7 млн грн. Вартість цьогорічних реставраційних робіт складатиме приблизно 913 тис. грн (133,5 тис. злотих).
Храм святих апостолів Петра й Павла (колишній костел ордену Єзуїтів)
Храм святих апостолів Петра і Павла (відомий також як костел Єзуїтів), був збудований на початку XVII ст.
У 2015 році у Гарнізонному храмі відбувся перший етап реставраційних робіт настінних поліхромій на склепінні пресвітерію (простір між нефом та престолом). Реставрацією займались польські та українські спеціалісти.
Реставраційні роботи в 2015-2016 роках обійшлись у майже 2 млн грн (303,5 тис. злотих).
У 2017 році продовжать реставрувати склепіння пресбітерію. Вартість цьогорічного етапу реставраційних робіт становитиме приблизно 2,8 млн грн (400 тис. злотих).
Костел святого Антонія Падуанського
Костел святого Антонія на вулиці Личаківський почали будувати у 1669 році
У 2015 році почали реставрувати головний вівтар костелу. Тоді вартість реставраційних робіт складала 380 тис. грн (55 тис. злотих).
Вартість цьогорічного етапу реставраційних робіт становитиме 945 тис. грн (137 тис. злотих).
Надгробки на Личаківському цвинтарі
Личаківський цвинтар був відкритий у 1786 році і є одним з найстарших існуючих комунальних цвинтарів Європи
Вибір конкретних пам’яток, які реставруватиму на цвинтарі, щороку визначає спільна польсько-українська комісія експертів. Цьогорічний, 10 етап спільних професійних, комплексних реставраційних робіт на Личаківському цвинтарі охоплює надгробки трьох президентів Львова: Міхала Міхальського, Юзефа Ноймана, Тадеуша Рутовського та Шаранувича, Матильди Жлобiцької, Казімежа Криницького, pодини Равських, Кароля Скібінського, Якуба Ваґенгауера, pодини Марковських, Ксаверего i Амелії з Ґрабіньських, oo. Кармелітів.
Починаючи з 2008 року на Личаківському цвинтарі реставрували близько 70 надгробків та гробниць. Загальна вартість робіт, виконаних від 2008 до 2016 року, обійшлась у майже 30 млн грн (близько 4,4 млн злотих).
Вартість цьогорічних робіт з реставрації цвинтаря становить 3,55 млн грн (522 тис. злотих).
(фото Павла Паламарчука та Мирослава Пархомика, ZAXID.NET)