Навіщо я літав до США
Інші блоги автора
- Про муніципальний форум у Франції і його користь для Львова 20 лист, 14:42
- Збереження міст – це збереження держави 16 лист, 17:38
- Заморожені російські активи на потреби українських міст 22 жовт, 17:41
Коротко про підсумки візиту до США. Попрацювали в Держдепартаменті, Конґресі, Сенаті, численних аналітичних центрах.
Посадовці, які відповідають за український напрямок, дуже професійні і тверезо оцінюють ситуацію. Поки Україною займаються Весс Мітчел та Курт Волкер, можна сподіватись, що керівництво США матиме максимально об‘єктивну картину по Україні. Але це зовсім не означає, що підтримка України буде безумовною. Америка хоче мати в особі України союзника, але як успішну, демократичну і сильну країну, а не хвору державу з корумпованим керівництвом.
Політичні кола США втомлені поведінкою української влади. Всі ці ігрища з боку Банкової навколо Антикорупційного суду, виборчого законодавства, маніпуляції вимогами МВФ, е-декларування для громадських активістів та антикорупціонерів, тиску на НАБУ виглядають з Вашингтона дуже примітивно, грубо і недолуго. Від одного з високопосадовців ми почули дуже чіткий меседж: якщо українська влада спробує протягнути той варіант закону про Антикорупційний суд, який лобіює зараз АП (без впливу незалежних міжнародних експертів на добір суддів) – рівень підтримки України у Вашингтоні суттєво впаде. «Самопоміч» усі необхідні правки внесла.
Я не є щасливий з того факту, що ми змушені робити реформи в Україні через вплив ззовні. Але такі реалії. Антикорупціцний суд – це критичний момент і роздоріжжя. Я дуже сподіваюсь, що пан Порошенко добре розуміє наслідки помилки. Колись один чоловік теж зробив у Вільнюсі неправильне рішення в момент критичного вибору.
У Вашингтоні стурбовані зростанням рівня політичного насильства в Україні. Мене це теж хвилює. Аби уникнути внутрішнього протистояння, яке буде також провокуватись Росією, достатньо лише: а) виконувати обіцянки, які давались на Майдані; б) припинити переслідування опозиції, активістів та ветеранів; в) припинити формування контрольованих владою парамілітарних структур, які саме для цього політичного насильства і формуються.
Я радий, що наші партнери у Вашингтоні почули наш меседж – реформи потрібні не МВФ та іншим міжнародним донорам. Вони потрібні самим українцям і «Самопоміч» займає і буде займати тут максимально активну позицію. Не зважаючи на те, що ми є в опозиції і проти наших активістів в регіонах порушено вже понад 50 кримінальних справ, «Самопоміч» займає виважену і конструктивну позицію. Зверніть увагу, що коаліція БПП+НФ+(інші уламки Партії регіонів) солідарна лише тоді, коли треба поділити бюджет чи призначити лояльного генпрокурора. Натомість всі реформаторські закони без підтримки «Самопомочі» не мали б шансів на прийняття. І чомусь їздять по країні і захищають медреформу мої колеги Олег Березюк та Ірина Сисоєнко, а не депутати від коаліції.
P.S. Всіх, хто турбувався, окремо інформую, що своє відрядження до США я сплатив з власних ресурсів.