«Найкраще, що можна зробити – почати їздити в гості»
Керівниця проекту «ПогранКульт: ГаліціяКульт» Ольга Сагайдак про «культурних поводирів»
0У Харкові 4 жовтня розпочався культурний форум «ПогранКульт: ГаліціяКульт», у якому візьмуть участь 300 митців з Галичини та Слобожанщини. Програма форуму включатиме понад 80 культурних подій: кінопокази, концерти, театральні вистави, літературні читання, художні виставки, лекції та дискусії.
Форум працюватиме у 6 напрямках: кіно, література, музика, театр, візуальне мистецтво та лекційно-дискусійна програма. У рамках «ГаліціяКульт» покажуть близько 20 документальних і художніх фільмів - учасників міжнародних кінофестивалів в Україні, США, Франції, Канаді.
Під час резиденції «Турбоарт» муралісти з різних регіонів України розмалювали фасади будівель заводу
Літературна програма буде складатися з творчих зустрічей з письменниками, серед яких Сергій Жадан, Юрій Іздрик, Тарас Прохасько, Юрій Андрухович та інші. Гості форуму зможуть вільно відвідати близько 15 музичних концертів і театральних вистав. Зокрема, постановку п’єси українського драматурга Наталі Ворожбит «Зерносховище», що була написана спеціально для Королівського Шекспірівського театру у Лондоні.
Крім того, львівський етно-рок-колектив «ГИЧ-оркестр» зіграє прямо на сходах Харківського оперного театру, а у будівлі старого цирку 40 музикантів оркестру «Слобожанський» виступлять разом із рок-гуртом із Чехії The Plastic People of the Universe.
9 виставок представлять напрямок візуального мистецтва. Основна експозиція «ГаліціяКульт» у Харківському художньому музеї та «ЄрміловЦентрі» налічуватиме понад 200 скульптур та інсталяцій, творів живопису та графіки зі Львова, Івано-Франківська, Києва та Харкова. В рамках лекційно-дискусійної частини форуму пройдуть десятки обговорень із провідними істориками, соціологами та культурологами.
Крім того, на «ГаліціяКульт» представлять результати творчих резиденцій, у рамках яких галицькі та слобожанські митці працювали разом. Наприклад, харківський художник Павло Маков, член Королівського товариства живописців та графіків Великобританії, разом із молодими галицькими художниками представить виставку спільного доробку.
Куратор анімаційної резиденції, мультиплікатор із Івано-Франківська Роман Дзвонковський продемонструє мультфільм, створений разом із найменшими учасниками культурного форуму.
«ПогранКульт: ГаліціяКульт» – третій із серії культурних форумів, що організовує DOFA.fund. Два попередні форуми «Донкульт» у Києві (2014) і Львові (2015) були присвячені культурі та мистецтву Донбасу. Їх відвідало близько 25 тисяч осіб.
Ольга Сагайдак
ZAXID.NET попросив керівницю проекту Ольгу Сагайдак докладніше розповісти про «ГаліціяКульт» у Харкові.
Що найважливішого можуть розповісти один одному Галичина та Харківщина? Чи є щось принципово відмінне у культурі цих двох регіонів?
Вони можуть поговорити про те, що культура їхніх регіонів дуже відмінна, тому що формувалася за різних історичних обставин, під впливом різних, потужних, імперських сусідів, має різні співвідношення національностей і етносів, відмінну домінуючу церкву, а також ландшафт і природні зони. Все це, і багато іншого, вплинули на відмінність регіональних культур.
Також вони можуть поговорити про те, що в них дуже багато спільного – досвід тиску великих імперій, тоталітарне радянське минуле, досвід заробітчанства (в тому числі і культурного, тільки їздять одні на Захід, інші – на Схід), 25 років існування в Незалежній Україні, Революція гідності.
І ті, і інші однаково мало знають один про одного, користуються скріншотами з телевізора, клеймами, які не спираються на особистий досвід.
Найкраще, що можна зробити – почати їздити в гості. Цю практику варто починати з людей мистецтва, «культурних поводирів», які прокладуть маршрут із Заходу на Схід.
Що найяскравішого є у культурі Галичини, чим вона може дивувати?
За останні десятиліття Галичина стала надзвичайно модною. Її досліджують, про неї пишуть романи, вона є об’єктом ностальгії та інтересу до минулого, брендом і лейблом – її іменем називають йогурти, соки, юридичні фірми, ЗМІ та політичні партії.
Її так багато в різних культурних, комерційних та політичних проектах, що складається враження про її вічне і реальне існування. Насправді ж Галичина як конкретна адміністративна одиниця – коронний край імперії Габсбургів – проіснувала від 1772 до 1918 року. Цього короткого часу було достатньо для виникнення принаймні чотирьох міфів Галичини.
Проект «Між приватним та публічним: досвід резиденції «Будинок слово: creare vita» присвячений ревіталізації простору біля легендарного Будинку Слово у Харкові
Чому ця уявна Галичина була такою важливою для українців у ХІХ–ХХ століттях, а тепер так активно використовується в культурному, політичному та комерційному просторах? Які виклики і небезпеки несе в собі міфотворення та бажання сховати за гарним образом ідеалізованого минулого складні й трагічні сторінки історії? Чим загрозливі такі історичні міфи і які позитиви вони несуть для сучасного українського суспільства?
Впродовж десяти зустрічей запрошені історики, політологи, етнологи, лінгвісти та літературознавці будуть говорити про Галичину уявну і реальну; про винайдення, конструювання та брендування Галичини; про трагічну історію цього краю, території якого у ХІХ–ХХ століттях були домівкою для різних етнічних спільнот, побували у складі чотирьох держав, пережили дві світові війни, три окупації, етнічні чистки, депортації, Голокост і стали моноетнічними та монокультурними.
Чи можна вже говорити про якісь результати літніх резиденцій?
Під час резиденцій 25 галичан та 25 харків’ян разом з кількома десятками харківських культурних активістів спілкувалися і творили протягом 2 тижнів.
Матеріальними результатами стали мурали на заводі «Турбоатом», також пройшла двотижнева виставка в ЄрміловЦентрі «Коло спілкування». Результати інших резиденцій можна буде побачити під час форуму. Зокрема, проект «Між приватним та публічним: досвід резиденції «Будинок слово: creare vita» присвячений ревіталізації простору біля легендарного Будинку Слово у Харкові, де проживали відомі українські письменники епохи Розстріляного відродження.
8 жовтня о 13:00 у «Студія 42» відбудеться презентація порталу ProSlovo, а 9 жовтня о 14.00 у дворі самого приміщення пройде обговорення з нинішніми мешканцями. 6 жовтня о 19:00 у галереї Vovatanya (Харківська набережна, 6) відкриється виставка учасників резиденції у всесвітньо відомого графіка Павла Макова «Щоденник».
Резиденція під керівництвом Павла Макова
Презентація анімаційної роботи «Фантастична країна», створеної дітьми в рамках анімаційної резиденції, пройде 15 жовтня о 17.00 у інтелектуальному барі «Лакан». Там же пройде і презентація документальних проектів, створених в рамках кінематографічної резиденції молодими галицькими і слобожанськими кінематографістами.
Які регіони Ви плануєте обрати для майбутніх проектів?
Хотілося б поїхати із Слобожанщиною в Ужгород чи Чернівці, з Закарпаттям чи Буковиною – в Одесу…Так багато міст в Україні ще надто мало знають один про одного.
Фото з відкритих джерел