Нідерланди повернуть Україні унікальну колекцію скіфського золота
Апеляційний суд Амстердама поставив крапку у семирічній суперечці
У вівторок, 25 жовтня, апеляційний суд Амстердама ухвалив рішення повернути Україні колекцію скіфського золота, яка раніше зберігалася у кримських музеях. Про це повідомила «Радіо Свобода».
Йдеться про понад 565 предметів з музейного фонду України, які перебувають на території Королівства Нідерландів. Здебільшого це археологічні знахідки, вартість колекції становить близько 10 млн євро.
У квітні Україна під час засідання апеляційного суду закликала не допустити порушення Конвенції ЮНЕСКО 1970 року шляхом передачі культурної спадщини України державі-агресору.
В результаті музейні експонати будуть передані до Державного історичного музею України в Києві до стабілізації ситуації в Криму.
Суд зазначив, що в цих обставинах – з метою захисту своєї культурної спадщини і незважаючи на право оперативного управління, яке належить музеям, Україні було дозволено вжити такого тимчасового заходу.
Історія питання
Суперечка стосовно колекції історичних артефактів тривала понад сім років. У лютому 2014 року в Амстердамі відкрилася виставка «Крим – золотий острів у Чорному морі», експозиція була сформована з колекцій чотирьох кримських музеїв і Музею історичних коштовностей України. Варто зауважити, що поширена у ЗМІ назва «скіфське золото» є досить умовною. Насправді абсолютна більшість відібраних на виставку з кримських музеїв предметів не є виробами з коштовних металів і далеко не всі експонати належить скіфам. Проте це аж ніяк не зменшує їхню наукову та історичну цінність.
Після завершення виставки у серпні 2014 року майже 20 артефактів, серед яких легендарні золоті меч та щит, повернулися до Музею історичних коштовностей у Києві. Решта ж зібрання, а саме 565 музейних предметів та 2111 одиниць зберігання стала предметом суперечки, адже формально мали б повернутися у Крим, який на той момент окупувала Росія. У офіційній заяві напередодні закриття виставки нідерладські музейники назвали ситуацію унікальною та наголосили, що не можуть піти назустріч Києву чи Сімферополю й натомість чекатимуть на вердикт суду.