Новий закон про вибори принципово змінить політичну картинку, - політолог
Новий закон про вибори народних депутатів України, основні положення проекту якого 11 квітня представив міністр юстиції Олександр Лавринович, принципово змінить політичну картинку України, вважає політолог Анатолій Романюк.
За його словами, найбільш принциповими положеннями законопроекту є запровадження змішаної пропорційно-мажоритарної виборчої системи, а також надання кандидатам можливості самовисуватися – нехай наразі і невідомо, на яких саме умовах вони зможуть цю можливість реалізувати.
«Те, що зараз робиться, буде мати серйозні наслідки. Перший із них полягатиме в тому, що зменшиться вплив політичних партій – через те, що внаслідок змішаної системи партії будуть мати тільки 50% місць у парламенті, і те, що буде дозволене самовисування – правда, ми ще не знаємо, на яких умовах. Це принципово змінить картинку, тому що через мажоритарні округи будуть проходити не тільки члени політичних партій», - зазначив Романюк у коментарі для ZAXID.NET 13 квітня.
«Другим елементом, який, безумовно, вплине на політичну картинку, є зміна виборчого порогу. Те, що зараз говориться, що це може бути 4% або 5%, говорить про те, що малі політичні партії не зможуть пройти до парламенту… Це, в принципі, призведе до відчутної зміни серед політичних партій України», - додав він.
Водночас політолог вказав на те, що дуже важливе значення у питанні наслідків запровадження нового закону про вибори матиме також відповідний регламент Верховної Ради – зокрема, те, як він регламентуватиме створення фракцій. «Це дуже важлива річ буде, оскільки до парламенту пройде половина депутатів з мажоритарних округів, і має бути чітко сформована позиція, хто може творити фракції, яка кількість депутатів, і за яким принципом – і відповідно, які вона матиме повноваження. Без цього закон буде висіти у повітрі», - зазначив Романюк.
Загалом щодо запропонованих у законопроекті змін, зокрема переходу до змішаної виборчої системи, політолог висловив думку, що відмова від виключно пропорційної системи за закритими списками в Україні уже назріла, і наголосив, що в Європі вона існує лише в невеликих країнах, таких, як Нідерланди та Ізраїль. Втім, за його словами, і змішана система має свої недоліки. «За тими загальними обрисами, які ми бачимо, цей законопроект знімає певні проблеми які були, але відкриває ряд можливостей, яких не було», - зазначив він.
«Експерти зараз говорять про те, що мажоритарна складова також буде вести до політичної корупції. У цьому випадку мені здається, що це вже залежить від кваліфікації наших депутатів, які повинні працювати з експертами, залучати міжнародний досвід, щоб не допустити корупційних схем», - додав Романюк.
Як інформував ZAXID.NET , Кабмін підготував законопроект про нові правила виборів народних депутатів. У запропонованому урядом проекті закону про вибори народних депутатів передбачено виключення з бюлетенів пункту "проти всіх". Найближчим часом парламент приступить до його розгляду.
Так, на прес-конференції 11 квітня міністр юстиції Олександр Лавринович, повідомив, що у виборчому бюлетені для голосування в загальнодержавному окрузі буде відсутня позиція "не підтримую кандидатів у народні депутати України від жодної політичної партії". Крім того, у виборчому бюлетені для голосування в одномандатному окрузі буде відсутня позиція "не підтримую жодного кандидата".
Також Лавринович зазначив, що прохідний бар’єр на наступних виборах до Верховної Ради буде підвищений і становитиме як мінімум 4%.