«Парад членів» та його учасники
Студент-скульптор емігрував закордон через переслідування в Україні
Уже протягом тривалого часу у центрі обговорення мистецької (і не тільки) спільноти України перебуває конфлікт між студентом Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури Спартаком Хачановим та самою академією через інсталяцію студента «Парад членів» та спробу відрахувати його з вишу.
Днями ця історія вирішилась у несподіваний спосіб. Ректор НАОМА Андрій Чебиків попросив пробачення у студентства та громадськості. А сам Спартак Хачанов виїхав до Фінляндії. Зараз автор скандальної інсталяції перебуває у Гельсінкі. Про це повідомила правозахисниця Оксана Челишева у Facebook.
Спартак Хачанов продовжує проект у Гельсинки (фото Facebook)
«Завдяки програмі Artists at Risk, Спартак Хачанов зараз в безпеці. Сьогодні він з дружиною приїхали у Гельсінкі. Це стало можливим в результаті активної позиції колег Спартака у Києві і фінських організацій», – написала вона.
У Гельсинки Хачанов продовжує «інсталювати» свій проект, фотографуючи фігурки на тлі упізнаваних місць фінської столиці та назвавши його «Подорож членів».
Хто і чому погрожував молодому художнику? Що змусило його залишити Україну і чому ця справа уже тривалий час збурює мистецьку громадськість країни?
Оскільки конфлікт вийшов далеко за межі навчального закладу та перетворився мало не на битви ідеологій та суперчки про межі мистецтва та цензуру, викладаємо основні його складові.
Хто такий Спартак Хачанов?
Студент НАОМА Спартак Хачанов родом з Азербайджану. Він виріс у Донецькій області, в місті Сніжному. Зараз ця територія окупована бойовиками. За словами художника, у його будинок влучив снаряд «граду».
Спартак Хачанов (фото DW)
Хачанов закінчив Харківське художнє училище та вступив до Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури у Києві.
У грудні 2018 року Хачанов представив свою експозицію «Парад членів», створивши інсталяцію з маленьких танків, військових та ракет, які мали виражену фалічну форму. Інсталяцію він розмістив у приміщенні НАОМА. Проект студент представив як навчальне завдання.
Чому виник конфлікт?
Експозиція «Парад членів» викликала обурення насамперед у викладача академії, ветерана АТО та художника Володимира Харченка. Він накричав на студента, та, за словами Хачанова, частково зруйнував інсталяцію. Також Хачанов стверджує, що Харченко погрожував йому «покликати атошників».
Увага! У відео присутня ненормативна лексика.
Харченко ініціював відрахування Хачанова з НАОМА. 23 січня, під час засідання вченої ради, яка обговорювала відрахування Хачанова, до навчального закладу прийшли праворадикали з С14. Свою присутність в академії вони пояснили незадоволенням експозицією, яка, за їх словами, порівнює чоловічі статеві органи з українськими військовими. Автор виставки заховався в аудиторії.
Деякі викладачі та студенти звинуватили Харченка у тому, що саме він закликав до вишу праворадикалів. Викладач це відкидає, проте обурюється, що «більше ґвалту від візиту С14, які до речі, мають таке само право на власну думку і дію, ніж від факту агресивного знущання над нашою армією та країною».
Володимир Харченко (фото Facebook)
Також Харченко називає інсталяцію «естетичним зґвалтуванням» та цитує слова Хачанова, який назвав війну «мірянням піськами». Згодом Хачанов, правда, стверджував, що викладач перекрутив його слова, а його інсталяція є антивоєнною.
Натомість Харченко наполягає, що рішення відрахувати студента базувалось насамперед на його неуспішності. «Він не займався навчанням і абсолютно заслужено нахапався двійок. Сесію він завалив цілком свідомо: хлопець вже спіймав зірку – вважає, що він видатний художник і йому вчитися не треба. Керівництво академії має повне право відрахувати його за неуспішність», – наполягає Харченко у розмові з ВВС.
Скандал з «Парадом членів» – не перший конфлікт між студентом та вишем.
«Я вирубав з дерева скульптуру "Товариш" і поставив її біля входу в академію, під прапорами України і Євросоюзу. Тоді мені сказали, що я знущаюся над національним прапором. Причепилися, тому що у скульптури член стирчав», - розповів Хачанов в одному з інтерв’ю.
Хто за та проти Хачанова?
Академію звинуватили у цензурі, авторитарних методах викладання та надто консервативному підході до навчання. Художниця Алевтина Кахідзе навіть вирішила прибрати зі свого резюме інформацію про навчання у НАОМА.
Студенти влаштували декілька акцій на підтримку Хачанова. Зокрема вийшли під стіни вишу з плакатами «Ні цензурі у НАОМА», «Тоталітаризм – це спосіб мислення», «Ні насиллю адміністрації над студентами», «Безпеку студентам НАОМА».
Виступили на захист студента і деякі викладачі, наприклад Федір Александрович. Не залишились осторонь і художники.
Зокрема відомий український художник та директор Одеського художнього музею Олександр Ройтбурд написав у Facebook: «Пропоную взагалі розпустити приймальну комісію. Жека Карась (лідер руху С14 – ZAXID.NET) краще вирішить, кому можна вчитися на художника, а кому ні. І кому там викладати».
Натомість художник Сергій Захаров, відомий тим, що через інсталяції в окупованому Донецьку потрапив у полон до бойовиків, підтримав Харченка. «Отже, ситуативний перформанс Харченка, як художника виявився чесніше, сильніше і правдивіше підготовленої інсталяції Хачанова-художника. Номінація викладач-студент, мною не розглядається», – написав він.
Загалом користувачі мережі розділилися приблизно навпіл в оцінках ситуації.
Інсталяція у НАОМА (Фото Hromadske)
Ректор НАОМА Андрій Чебикін протягом тривалого конфлікту, кардинально міняв свою думку. 24 січня він оприлюднив офіційне звернення, у якому зазначив, що студент «без узгодження з викладачами о 7-й ранку виставив своє провокаційне творіння… Ця композиція «на вільну тему» не відповідала ні навчальній програмі академії, ні вимогам кафедри. Студент провів акцію, можливо навіть за підтримки зовнішніх чинників, сам не усвідомлюючи її ганебність».
Ректор заявив, що «кафедрою було запропоновано рішення за невиконання навчального плану відрахувати даного студента з академії».
Проте уже за кілька днів він знову оприлюднив звернення з осудом, але уже викладача Харченка. «Вчинок нашого викладача Володимира Харченка, .. несумісний з методами нашої роботи зі студентством. Як він буде пояснювати свої дії, не знаю, але якщо це відповідає дійсності, така поведінка є негідною для наставника молоді. За те, що сталося, вибачаюся як ректор перш за все перед студентством, а також перед громадськістю, якій небайдужа доля нашої мистецької школи. Подібне раніше ніколи не могло відбутися у стінах нашої академії. Переконаний, що і в майбутньому така ситуація ніколи не повториться», – йдеться у новому звернені. Попередню заяву Чебикін пояснив... відрядженням.
Наказ про відрахування студента наразі не підписаний. А тим часом 15 лютого у київському центрі сучасного мистецтва «Хлєбзавод» відкриється персональна виставка студента Спартака Хачанова «Парад членів».