Перевізники Львова: 3 грн за проїзд – або загробимо транспорт
У Львові вчергове обговорюють підвищення плати за проїзд у міських автобусах до 3 гривень, яке може відбутися вже у травні. Львів’яни цим обурені, бо обіцяного покращення якості перевезень немає, а хамство водіїв не припинилось. Натомість водії заявляють: підвищення тарифу – це питання життя чи смерті автобусних пасажирських перевезень у Львові, адже перевізники ледве зводять кінці з кінцями.
Громадське обговорення щодо підняття тарифів на перевезення 27 березня тривало три години. На нього прийшли звичайні львів’яни, депутати, представники політичних партій та перевізники. Раніше у Львові вже проводили громадське обговорення цього питання, але воно не знайшло підтримки в мешканців.
Востаннє плату за проїзд у Львові виконавчий комітет міськради піднімав 2011 року – з 1,75 грн до 2 грн. Як пояснюють перевізники, за цей час зросла мінімальна зарплата, значно подорожчало пальне, запчастини, мастильні матеріали. Зокрема, з грудня 2010 року (коли й розраховувався чинний тариф у 2 гривні) паливо подорожчало на 47%.
Директор компанії перевізника ТОВ «Міра і К» Микола Шкурган заявив: «Якщо ми не домовимось (про підняття тарифу) – то загробимо транспорт. За останні роки перевізники не купили нових автобусів, тому що й так була невідповідність ціни на проїзд до витрат. Та й вартість автобуса зросла майже вдвічі».
Шкурган пояснив, що окрім росту складових тарифу (цін на пальне тощо), значні витрати перевізники несуть через перевезення пільговиків. Їх є аж 42 категорії. За перевезення таких громадян, каже Шкурган, ніхто коштів не відшкодовує. Продавці пального уже відмовляються продавати перевізникам дизпаливо в кредит. Борги перевізників сягають від 1 до 2 млн грн, залежно від компанії. «Ситуація критична», – підкреслив Шкурган. "Міра і К" обслуговує такі автобусні маршрути у Львові: №№ 7, 8, 11, 12, 14, 25, 27, 33, 35, 40.
У міськраді стверджують, що коли місто встановлювало чинний тариф, дизпаливо коштувало 7 грн за літр, а зараз – 12 грн. Тому сьогодні перевізники – «на межі виживання», і навіть тариф у 3 гривні не вирішить для них усіх проблем.
«Зараз залежно від маршруту собівартість перевезень становить 2,8-4,8 грн. Адже є рентабельні та нерентабельні маршрути. Однак зараз ми не розглядаємо самого проекту рішення виконкому про підняття ціни, а лише обговорюємо вартість проїзду. Для розгляду цього документу ми, очевидно, будемо мати ще одні слухання», – пояснив в. о. начальника управління транспорту і зв’язку Львівської міськради Олег Вілюра.
«Ми не закликаємо вас казати, що 3 гривні – це добре, адже зарплати фактично не піднялись. Але зараз питання в тому, чи хочемо ми мати транспортну систему, чи вона собі тихенько загине», – сказав Олег Вілюра.
Однак мешканців, що прийшли на слухання, більше турбувало те, за що саме їм доведеться платити більше. Люди, що брали слово, наголошували, що вже раніше, при піднятті плати на проїзд з 1,75 грн до 2 грн перевізники обіцяли покращити якість своїх послуг. Йдеться про видачу квитків, охайний вигляд водіїв, про те, що вони не будуть грубити пасажирам, курити чи їсти за кермом, краще прибиратимуть автобуси, познімають брудні штори з вікон тощо.
Активіст руху Lypneva.com Дем’ян Данилюк нагадав перевізникам, що ще два роки тому вони обіцяли підтримувати чистоту в автобусах, уніфікувати вигляд всіх інформаційних табличок на автобусах тощо, однак це лише частково виконали тільки деякі перевізники.
Він запропонував: якщо з травня у місті таки збільшать плату за проїзд, перевізники впродовж місяця повинні привести всі автобус до ладу. «Громадський транспорт став уже послугою, а не бізнесом. Пасажир платить частину, решту – оплачує центральний бюджет. Наприклад, так є в Польщі», – сказав Дем’ян Данилюк.
Голова Львівського обласного осередку «Всеукраїнської асоціації автомобільних перевізників України» Іван Велійка визнав, що проблеми з якість перевезень є. Але попросив не судити про те, що всі водії курять та хамлять лише за окремими винятками, яких, запевнив він, не більше 10%.
«Я розумію, що кожне збільшення ціни громадяни розцінюють як те, що їм намагаються залізти в кишеню», – сказав Велійка. Він запропонував перекласти процес збору коштів за перевезення на міську владу. Забравши ці обов’язки з водіїв, запевнив він, ми отримаємо нову якість перевезень, адже з процесу зникне так званий людський фактор.
Голова депутатської комісії інженерного господарства Львівської міськради «свободівець» Іван Гринда натомість сказав, що часто складається враження, що хамовиті водії в спортивних штанах, які їздять в автобусах, це – привезені люди з Антимайдану.
«Їм треба пояснити, що вони виконують соціальне замовлення – перевозять людей. Якщо треба – силою переглянуть з майок в сорочки… Перевізники мають реагувати на скарги людей. Необхідно домовитися, аби точно виконувалися перший та останній рейси на маршрутах», – сказав депутат. Він висловив зауваження, що досі немає «чорних списків» водіїв-порушників, а звільнені за грубі порушення водії з одної компанії починають працювати в іншій.
Також львів’яни нагадали, що раніше місто планувало ввести місячний електронний квиток. Це дало б змогу не платити за кожну пересадку. Олег Вілюра водночас запевнив, що підготовка цього процесу відбувається, але швидко його реалізувати неможливо, тим більше в час обмежених фінансових ресурсів.
Обговорення закрили і надалі збиратимуть пропозиції та вимоги мешканців до цього питання. Сьогодні їх можна подати до міського управління транспорту. Після наступного обговорення підняття плати за проїзд розрахунок нового тарифу подадуть до Антимонопольного комітету. За умови позитивного висновку АМКУ виконком затвердить новий тариф.
До слова, у соціальних мережах уже давно та активно обговорюють підняття плати за проїзд у міських автобусах. Деякі групи, присвячені транспортним питанням, проводять опитування про те, скільки люди готові платити за проїзд. Результати таких опитувань не є репрезентативними, однак доволі цікаві: значна частина людей готові платити 3 гривні та навіть більше, якщо перевізники чітко виконуватимуть обіцянки про покращення якості послуг, оновлять рухомий склад, оприлюднять інформацію про доходи (збитки) та реальний пасажиропотік, диференціюють оплату залежно від розміру автобуса (відстані) або ж введуть проїзні абонементи (е-квиток) тощо.
Лілія Кузік, ZAXID.NET