Період піврозпаду
Проурядова коаліція у Верховній Раді розпалась, перевибори парламенту, ймовірно, пройдуть 26 жовтня
0Голова Верховної Ради Олександр Турчинов на вечірньому пленарному засіданні у четвер, 24 липня, офіційно оголосив про припинення існування коаліції депутатських фракцій «Європейський вибір».
На ранковому пленарному засіданні про вихід зі складу коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді заявили фракції УДАРу і «Свободи», а також – 19 позафракційний депутатів.
Крім того, покинули коаліцію і низка депутатів з «Батьківщини», зокрема, Володимир Ар'єв, Дмитро Андрієвський, Ігор Гринів, Геннадій Зубко, Ірина Луценко, Юрій Стець, Олександр Бригинець та Микола Томенко.
«Якщо за місяць не буде створена нова коаліція, а я впевнений, вона не буде створена, президент оголошує за 60 днів нові дострокові вибори. Тобто 26 жовтня ми повинні вийти на рішення про вибори », - заявив Томенко.
Зазначимо, що ліквідація коаліції – це крок, який роблять депутати для дострокових парламентських виборів. Відтак, якщо депутати не сформують нову коаліцію, то у президента Петра Порошенка з'явиться привід для розпуску парламенту через 30 днів після припинення існування коаліції.
Таким чином, якщо президент, не зволікаючи, 24-25 серпня, підпише указ про розпуск Верховної Ради, то дострокові вибори можуть пройти не раніше 26 жовтня. Цю дату раніше називав і сам Петро Порошенко.
Президент фактично схвалив рішення «Свободи» та УДАРу про вихід з коаліції, зазначивши, що це свідчить про правильну реакцію на настрої серед виборців, які вимагають «повного перезавантаження влади». Втім, Порошенко уже заявив, що попри розпад коаліції Верховна Рада може і повинна продовжувати роботу.
«Вихід народних депутатів з коаліції, я впевнений, не повинен паралізувати роботу парламенту. Рада зобов'язана й надалі вирішувати питання державної важливості: закон про зміни в державний бюджет, прийняття якого потрібно для фінансування нашої армії, яка сьогодні героїчно захищає нашу державу, а також документи, від яких залежить співробітництво з міжнародними фінансовими інститутами», – заявив президент.
Варто зазначити, що розпад коаліції фактично призвів і до відставки уряду. Принаймні, так пояснив свою відставку з поста прем’єр-міністра Арсеній Яценюк. Він звинуватив депутатів у провалі голосування за важливі урядові законопроекти, що стосувалися, зокрема, збільшення надходжень до бюджету і про створення консорціуму з управління газотранспортною системою України за участі ЄС і США.
Олександр Турчинов, до речі, підтвердив, що лідери фракцій «Свободи» та УДАРу обіцяли спочатку проголосувати урядові законопроекти про зміну держбюджету та Податкового кодексу, а лише після того заявити про вихід з коаліції.
***
Залишається відкритим питання – за якою виборчою системою пройдуть осінні парламентські вибори? Новий закон про пропорційні вибори з відкритими списками, попри багатомісячні дискусії досі не ухвалений. Формально Верховна Рада ще може ухвалити новий виборчий закон, однак більшість експертів схиляється до думки, що дострокові вибори пройдуть за діючим законом, який передбачає змішану пропорційно-мажоритарну систему із закритими списками.
«Очевидно, будуть косметичні поправки до діючого закону про вибори, але самі вибори пройдуть за старою системою», – вважає голова Комітету виборців України Олександр Черненко.