Повернену до Львова ікону презентуватимуть для всіх
Сьогодні, 14 липня, в Національному музеї у Львові ім. А.Шептицького презентуватимуть ікону «Покрови Богородиці», яку викрали 27 років тому, у 1984 року з Вірменського собору. На урочистій церемонії був також Ігор Возяков, російський меценат, який подарував цю ікону музею.
Як розповів журналістам перед урочистостями генеральний директор Національного музею у Львові ім. А.Шептицького Ігор Кожан, половину ікон, які викрали у 1984 році, уже повернули у місто. «Нарешті ікона вдома. Це - одинадцята ікона з тих 22-ох, які украли. Дев’ять вдалося повернути майже відразу після крадіжки, десята повернулася до Львова через 20 років після тієї події («В’їзд в Єрусалим»), а одинадцята – через 27 років», - зазначив Ігор Кожан, додавши, що ікона експонуватимуться деякий час широкому загалу.
Як уточнив ZAXID.NET директор музею, у Вірменському соборі в 1984 році викрадені ікони були у фондосховищі сакральної групи.
За словами завідувача відділом давнього українського мистецтва, кандидата мистецтвознавства Марії Гелитович, перед поверненням ікони у музей – була ціла історія, яка розпочалася три роки тому. Російська дослідниця Ангеліна Смірнова для російського «Дому ікони» мала дослідити одну ікону і місце її походження. «Звернулася через мейл до мене, а пізніше і надіслала фото. Я не бачила цю ікону у кольорі. У нас зберігається тільки чорно-біла її фотографія. Оскільки 27 років тому робили фотофіксацію. Я зателефонувала нашому директору (Ігорю Кожану – ред.), сказала, що знайшлася ікона, і хотілося знати як нам поводитися, адже колекціонер придбав її. Після цього велася переписка», - розповіла мистецтвознавець.
Марія Гелитович зазначила, що важливість цієї ікони в тому, що практично немає ікон «Покрови Богородиці» XVI ст. – тільки ця, що її подарував меценат, а також ще одна у Луцьку. «Покрови XVI ст. – у нас більше нема», - сказала вона.
Журналістам Ігор Возяков зазначив, що оціночна вартість ікони 350 тис. євро. На запитання, чому він вирішив повернути ікону до Львова, меценат відповів, що кожна сакральна річ має своє місце. Окрім цього раніше він зазначав, що «ті, хто крав ікони, погано закінчували».
Ігор Кожан запевнив: «Ікона не потребує реставрації, вона в доброму стані. Буде експонуватися в експозиції XVI століття давнього українського іконопису в музеї».
Відзначимо, 12 липня, ікону «Покрови Богородиці» урочисто передали у приміщенні Національного музею історії України у Києві.
Довідка
Ікона «Покрова Богородиці» – 1560-х рр., Галицька школа, майстер Димитрій; дерево, левкас, темпера, позолота; 59,5х49,3 см.
Ікона «Покрова Богородиці» надійшла до Національного музею з експедиц3ії Іларіона Свєнціцького 13 липня 1908 р. в с. Дубровиці Яворівського району Львівської області. Підтвердженням того, що саме ця пам’ятка була викрадена, є її детальний науково-інвентарний опис, здійснений відомою українською ученою Вірою Свєнціцькою, а також чорно-біла фотографія, що зберігається в фототеці музею.