Президент зареєстрував у Верховній Раді законопроект про корінні народи
Зеленський запропонував вважати корінними народами караїмів, кримських татар і кримчаків
Президент України Володимир Зеленський вніс на розгляд Верховної Ради законопроект про корінні народи. Про внесення до Верховної Ради такого законопроекту президент розповів у День боротьби за права кримськотатарського народу, який щороку відзначають 18 травня. Однак тоді тексту документа не було на сайті парламенту. Його опублікували у понеділок, 24 травня.
Які народи пропонують вважати корінними
Згідно з законопроектом, корінним народом вважається «автохтонна етнічна спільнота, яка сформувалася на території України, є носієм самобутньої мови і культури, має традиційні, соціальні, культурні або представницькі органи, самоусвідомлює себе корінним народом України, становить етнічну меншість у складі її населення і не має власного державного утворення за межами України». До таких народів пропонують зарахувати:
- кримських татар;
- караїмів;
- кримчаків.
Що відомо про караїмів
Караїми – тюркський народ, який живе у Криму. Має власну караїмську мову. Батьківщиною караїмів вважають Крим. За даними перепису населення 2001 року, в Україні проживало 1196 людей, які відносили себе до караїмів. Більшість з них проживали в Криму, решта – в Івано-Франківській, Одеській, Дніпропетровській і Харківській областях.
Хто такі кримчаки
Кримчаки – це народ, який сповідує Юдаїзм і спілкується російською і кримчацькою мовою. Відомо, що кількість представників цього народу коливається до 2,5 тис. людей. Окрім Криму, кримчаки проживають у Росії, Грузії, Узбекистані, Ізраїлі та США.
Науковці пишуть, що історія виникнення кримчаків не з'ясована. Сформувалися вони, очевидно, на базі місцевого населення, яке прийняло юдейську релігію, з пізнішим змішанням, ймовірно, хозарського, єврейського, італійського та частиною татарського (вірніше тюркського) елемента. Самі кримчаки стверджують, що належать до самостійної народності.
Хто такі кримські татари
Кримські татари – найчисельніший із вже згаданих народів. У світі проживають від 500 тис. до одного мільйона представників цього етносу. Найбільше їх проживає у Криму, а також в Узбекистані, Туреччині, Румунії та Болгарії.
Після того, як Росія в 2014 році окупувала Крим, кримські татари піддаються масовим репресіям. Також кримські татари зазнавали репресій і за Радянського Союзу: в 1944 році усіх кримських татар було депортовано з Криму, оскільки тодішній голова СРСР Йосип Сталін звинуватив усіх представників цього народу в колабораціонізмі.
Які права матимуть корінні народи в Україні
Відповідно до положень законопроекту, корінні народи України та їхні представники мають право, колективне та індивідуальне, на повне володіння всіма правами людини та основоположними свободами, визначеними в Статуті Організації Об’єднаних Націй, Загальній декларації прав людини, Декларації Організації Об’єднаних Націй про права корінних народів та в міжнародних договорах, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, а також передбаченими в Конституції та українських законах.
Окрім цього, корінним народам України гарантують правовий захист від будь-яких дій, спрямованих на:
- позбавлення ознак етнічної належності та цілісності як самобутніх народів, позбавлення культурних цінностей;
- виселення або примусове переміщення з місць компактного проживання в будь-якій формі;
- примусову асиміляцію або примусову інтеграцію в будь-якій формі;
- заохочення або розпалювання расової, етнічної чи релігійної ненависті, спрямованої проти них.
Зеленський також пропонує створити представницькі органи корінних народів, які б наділили правом представляти корінні народи й ухвалювати рішення від їхнього імені.
Корінні народи: довідка
Корінними вважають народи, які проживають у багатоетнічних суспільствах незалежних країн і є нащадками тих, хто населяв ці території в період завоювання, колонізації або встановлення наявних кордонів. У 2007 році Генеральна Асамблея ООН ухвалила декларацію про права корінних народів, адже, за даними організації, у більш ніж 70 країнах світу до таких належать 370 мільйонів людей, а багатьом з них загрожує зникнення.
Згідно з декларацією, на території проживання корінного народу без його згоди чи прохання не можна вести будь-яку військову діяльність. У статті сьомій також ідеться про те, що «корінні народи мають колективне право на життя в умовах свободи, миру та безпеки як самобутні народи й не мають зазнавати жодних актів геноциду чи будь-яких інших актів насильства», пише «Зміна».