Уляну Супрун відсторонили від посади через подвійне громадянство
Окружний адмінсуд Києва пояснив, чому ухвалив рішення про відсторонення посадовиці
Окружний адміністративний суд Києва тимчасово заборонив Уляні Супрун виконувати обов’язки міністра охорони здоров'я через те, що вона має подвійне громадянство. Про це йдеться у повідомленні суду від 5 лютого.
Прес-служба суду зазначила, що своє рішення суддя мотивував наявністю ознак протиправності у тимчасовому виконанні першим заступником міністра охорони здоров'я (Уляна Супрун) повноважень в.о. міністра в термін, що перевищує 1 місяць з моменту наділення особи відповідними повноваженнями.
«Окрім того суд врахував доводи позивача про те, що у 2015 році Супрун Уляна Надія отримала громадянство України і, водночас, досі перебуває у іноземному громадянстві (громадянство США), в той час як відповідно до Закону України «Про громадянство України» в Україні існує єдине громадянство», – йдеться у повідомленні.
Також прес-служба наголосила, що суд не заборонив їй виконувати повноваження заступниці міністра
Як писав ZAXID.NET, суддя Окружного адміністративного суду Києва Сергій Каракашьян тимчасово заборонив Уляні Супрун виконувати обов’язки міністра охорони здоров’я України.
Супрун відсторонили від посади в межах забезпечення адміністративного позову, який подав народний депутат України від «Радикальної партії Ляшка» Ігор Мосійчук. Він вимагає суд визнати відсутність у Супрун компетенції (повноважень) до виконання обов’язків міністра охорони здоров’я України.
Ухвала судді Сергія Каракашьяна щодо відсторонення Супрун наразі не є остаточною, її можна оскаржити в апеляційній інстанції впродовж 15 днів. Водночас розгляд позову Мосійчука по суті запланований на 15 лютого.
До слова, прес-служба МОЗ 2017 року заявляла, що в.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун набула українське громадянство відповідно до чинного законодавства України.
«В.о. міністра охорони здоров’я доктор Уляна Супрун є громадянкою України, має український паспорт, в тому числі для виїзду за кордон. Всі дії в контексті громадянства України було вчинено у суворій відповідності до чинного законодавства України», – наголошувала тоді прес-служба МОЗ.
У серпні 2017-го депутати ВРУ з фракції «Опозиційного блоку» Ігор Шурма та Олексій Білий звернулися до Державної міграційної служби з проханням перевірити в.о. міністра охорони здоров'я Уляну Супрун щодо подвійного громадянства. Зокрема, чи виконала Супрун вимоги щодо припинення громадянства іншої країни.
Громадянство України Уляні Супрун та її чоловіку Марку Супруну було надано 3,5 роки тому – у липні 2015 року – указом Президента України.
Як пише LB.ua, українське законодавство не забороняє бути в.о. міністра тривалий час – питання термінів взагалі ніяк не регулюється.
Але згідно із законом, членів Кабміну призначають на посаду відповідно до рішення парламенту, а не прем'єр-міністра, як сталося у випадку Супрун. У розпорядженні Володимира Гройсмана йдеться про те, що виконання обов'язків покладається на неї «тимчасово», але не вказано, скільки саме часу воно може тривати. У Законі «Про центральні органи виконавчої влади» написане, що «Міністерство очолює міністр України, який є членом Кабінету Міністрів України». І ні слова про в.о., що стає підставою для судових позовів.