Путін та Тимошенко ніколи не покажуть підписаних угод, - радник Тимошенко
"Проблема полягає в тому, що, незважаючи на обіцянку Путіна показати газові контракти всій Європі, він цих контрактів не показав, і жодна європейська держава не показала. "Нафтогаз" також зобов’язаний не висвітлювати всі подробиці газових угод. Не повинні вимагати політики та преса повної прозорості газових контрактів", - зазначив член паливно-енергетичного комітету Верховної Ради, депутат від БЮТ та радник прем’єр-міністра з енергетичних питань Олександр Гудима в інтерв’ю виданню "Главред".
"Ми не будемо знати всіх подробиць оплати за газ у підписаній угоді. Росія говорить про безумовну оплату і якісь терміни, в разі порушення яких буде вимагати гроші наперед. Але ніхто не дізнається, що насправді буде сховано від нас за рамки того, що нам озвучать", - переконаний О.Гудима.
Щодо формули, якої досягнуто для визначення ціни газу для України, О.Гудима наголосив: "Ми її не знатимемо і порахувати ціну не зможемо, і це правильно. Формула встановлюється для кожної держави, залежно від ціни на нафту, вона не є універсальною".
"Росіяни є монополістами і диктують умови Європі, на які та має погоджуватися. ЄС не має координуючого газового органу, Єврокомісія не має жодного стосунку до діяльності комерційних газових структур, тому єдиної формули немає. Є алгебра, яка універсальна для України, США та Європи. У газовій сфері діють правила бізнесу і правила застосування газової формули до кожної конкретної держави. У кожної країни різний час, за який здійснюється зміна ціни на газ після зміни ціни на нафту", - пояснив О.Гудима.
Він додав, що Росія не коментує нам свої газові підходи, це її право. "ЄС їй це дозволяє, адже Росія не ратифікувала Енергетичну хартію. Формули не універсальні у застосуванні, інакше б виникало логічне питання, чому країни-сусіди платять різні ціни, розташовуючись на однаковій відстані.
Аналогічно, єдиних формул на транзит також не існує у вигляді математичного чи алгебраїчного рівняння. Транзит іде різними шляхами й доставка газу дуже відрізняється. Тому поняття "ринок" у газовій сфері - абстрактне. Про який ринок можна говорити, коли є держави, які споживають 90% російського газу? Це повна монополія. Росія використовує це і викручує таким державам руки. Вони змушені підписувати "ринкові" формули, адже не можуть показати зуби. Німеччина та Франція можуть показати зуби, бо мають диверсифіковані шляхи постачання енергоресурсів", - резюмував О.Гудима.