Ранні овочі та фрукти з львівського ринку перевірили на вміст нітратів
Журналісти віддали на лабораторну перевірку полуницю, картоплю та кабачки
На полуницю, яку вже декілька тижнів продають на львівських ринках, усе ще не має значного попиту, кажуть продавці. Бо у ранніх ягодах, а також і овочах людей лякають нітрати. Чи справді є підстави для таких побоювань – узялися перевірити наші журналісти.
Для перевірки на вміст нітратів придбали полуницю. Для досліджень узяли ягоди двох видів: дрібнішу, але дуже ароматну та велику. Усю ягоду зараз привозять із Закарпаття та Херсона. Попит на полуницю невеликий.
«Першу полуничку я беру на торт. Діти їдять: 4 і 5.років Все добре: ні температури, ні проносу, все добре», – розповіла покупець пані Дара.
А Христина, яка купує овочі на базарі каже: «Мені здається, що вона ще на смак не надто смачна. Організм її ще не потребує. Ще не хочеться».
Коли закупи завершені, час для лабораторних досліджень. Для перевірки купили ще молоду картоплю та кабачки. Адже зараз на базарі їх купують досить активно.
У лабораторії Держстандартметрології ягоди спочатку перевіряють на вигляд та запах.
«Якщо на полуниці є плями, вона була кроплена. Якщо на вигляд вона є свіжою, ніжки свіжі, тобто вона є зірвана не більше, ніж 48 годин. Вона не лежала в холодильнику», – пояснила інженер із сертифікації Оксана Оріховська.
За її словами, темно-червоних і дуже твердих ягід краще не купувати. Адже, найвірогідніше, що вони також із хімією. Найкраще купувати яскраво-червоні, обов’язково з хвостиками, блискучі та без плям і, звісно ж, ароматні.
Придбані на базарі зразки потішили праівників лабораторії.
«Вміст нітратів у полуниці — 18 мг/кг, при нормі 60. Тобто нашу полуницю можна споживати, вона є безпечною. Добрі показники і в дрібнішої ягоди – 25 мг/кг. У картоплі, при нормі 250, аналіз показує трохи більше 60 одиниць», – розповіла Оксана Оріховська.
А от кабачки прикро здивували. У них нітратів — удвічі більше за норму.
«При нормі 400 мг/кг у даних зразках в нас є 726,6 мг/кг. Це майже в два рази перевищує. Зараз із кабачками треба бути обережними. Ранні овочі варто вимочувати у підсоленій воді», – пояснила Мирослава Пекарська, інженер 1-ої категорії.
Якщо помити овочі під протічною водою і потримати трохи у підсоленій, то нітратів поменшає на третину. Ще стільки ж забере термічна обробка. А от тривале зберігання у холодильнику – нітратів додасть. Однак із води та ґрунту їх вбирають усі овочі та фрукти. Головне: аби не було понад міру.