РПЦ передала Угорщині групу полонених військових із Закарпаття
Рішення про передачу Угорщині військовополонених не було узгоджено з Україною
До теми
Віце-прем’єр Угорщини Жолт Шем’єн підтвердив інформацію про передачу з Росії до Угорщини 11 військовополонених, закарпатських угорців, про що раніше заявила Російська православна церква. Коментар Шем’єна отримало угорське видання ATV, пише «Європейська правда».
Напередодні РПЦ опублікувала заяву, у якій стверджувала, що 8 червня «у рамках міжцерковного співробітництва на прохання угорської сторони відбулося передання Угорщині групи українських військовополонених закарпатського походження, які брали участь у бойових діях».
Згідно з повідомленням РПЦ, у домовленості про передачу військовополонених взяли участь голова Відділу зовнішніх церковних зв'язків РПЦ Антоній, митрополит Волоколамський, і радник російського патріарха Кірилла Ніколай Балашов.
Видання «РБК-Україна» з посиланням на джерела раніше повідомило, що Російська православна церква планує передати частину українських полонених Угорщині, і це рішення не було узгоджене з Україною. Одним з посередників під час цієї передачі мала виступити благодійна організація «Мальтійська служба допомоги Суверенного ордену госпітальєрів».
За даними видання ATV, передачу полонених координував Жолт Шем'єн, угорський віце-прем'єр-міністр у церковних справах. У п’ятницю Шем’єн у коментарі виданню відмовився надавати будь-які подробиці, посилаючись на «інтереси справи і народу». Але він сказав, що це жест Російської православної церкви щодо Угорщини, і що ці люди «зобов'язані їй своєю свободою».
«Це мій людський і патріотичний обов'язок», – сказав Шем'єн про свою роль у координації перевезення 11 військовополонених до Угорщини.
Після появи цієї інформації, Міністерство закордонних справ України запросило тимчасового повіреного Угорщини через заяву Російської православної церкви про передачу українських військовополонених, повідомив речник МЗС Олег Ніколенко.
За його словами, український уряд не повідомили про відповідні перемовини між угорською та російською сторонами. Про те, що Росія передала Будапешту одинадцять українців угорського походження, МЗС дізналося із публічних заяв віцепремʼєр-міністра Угорщини.
Україна запросила тимчасового повіреного Угорщини і передала звернення надати детальну інформацію про своїх громадян і терміново забезпечити до них доступ для українського консула, щоб ознайомитися із їхнім станом здоров’я та надати їм консульську допомогу.
Нагадаємо, востаннє обмін полоненими між Україною та Росією відбувся 25 травня. Тоді Україна повернула 106 захисників Бахмута.