Щоб «продати» Митний союз росіянам, Путіну потрібна Україна, – The Economist
Успіх проекту Митного союзу сильно залежить від участі України. Це допоможе Росії здобути підтримку цього проекту серед своїх громадян, які поки не зовсім у ньому зацікавлені. Про це йдеться у звіті The Economist Intelligence Unit.
«Гарантування української участі може бути життєво необхідним для успіху проекту Митного союзу через велику кількість населення України та її промисловий розвиток», – вважають аналітики The Economist Intelligence Unit, передає «Тиждень».
«Ймовірно, це також необхідно для того, щоб «продати» Митний союз жителям Росії. Незважаючи на бажання пана Путіна бачити певний рівень возз’єднання на теренах колишнього СРСР, опитування у Росії показують стриманий рівень підтримки цього процесу. Зважаючи на те, як усе розвивається, найбільш ймовірно, що до Митного союзу приєднаються Киргизстан та Таджикистан. Обидві держави потребують збереження доступу для своїх робітників до російських та казахських ринків праці після 2015 року. Це може посилити антиіммігрантські настрої серед етнічних слов’ян у європейській Росії.
Вступ України до Митного союзу може змінити сприйняття інтеграційного проекту для громадян Росії, що занепокоєні імміграцією із Центральної Азії», – йдеться у звіті The Economist Intelligence Unit. На думку аналітиків, це є однією з причин того, чому Росія докладає стільки зусиль, аби заблокувати євроінтеграцію України.
«Хоча економічні відносини є одним із факторів взаємозалежності, Росія грає у них першу скрипку, оскільки промисловий регіон Східної України залежить від постачальників та ринків у Росії. Це має вирішальне значення, оскільки зміна позиції Януковича, чиїм політичним центром є південна та східна Україна, де домінує російськомовне населення, є ключовою для Росії», – зазначають експерти видання.
«Кремль думає, що підтримка Януковича там є доволі нестабільною і що розрив у відносинах з Росією може мати достатні економічні наслідки, аби фатально послабити можливість українського президента на переобрання у 2015-му, навіть зважаючи на його можливість використовувати адміністративний ресурс. Граючи на домінантному для Януковича бажанні утримати владу та точно визначивши можливості, які могли б на це вплинути, російська влада розраховує, що їй вдасться зупинити просування України на Захід і більш твердо закріпити її у міжнародних структурах під керівництвом Москви», – пише The Economist Intelligence Unit.
Нагадаємо, країни Митного союзу Єдиного економічного простору (Росія, Казахстан, Білорусь) підтримали намір України стати спостерігачем у цій організації. Відповідний меморандум підписано 31 травня 2013 року в Мінську на засіданні глав урядів СНД за участю прем'єра Миколи Азарова.