Щоб провести рентген молочної залози, жінкам області треба їхати до Львова
Успішність лікування раку молочної залози залежить від стадії виявлення хвороби. З обстежених на першій стадії виживає 80-95%, на другій - 50-80%, на третій - 30-50%. Про це сьогодні, 8 квітня, під час засідання Львівського прес-клубу повідомив заступник головного лікаря Львівського державного онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру Роман Цьолко.
Загалом, за його інформацією станом на 1 січня 2009 року у Львівській області на обліку перебувало 6 тис. 25 жінок, що пройшли лікування раку молочної залози. Із них 3 тис.500 перенесли операції три і більше років тому.
При тому, що показник захворюваності на рак молочної залози на Львівщині нижчий за середньо український - 60 осіб на 100 тис. населення проти 85-135 осіб на 100 тис. населення, показник смертності доволі високий.
Р.Цьолко акцентував на тому, що у ставленні жінок до цієї проблеми все-таки відбувається трансформація. "Усе більше і більше жінок добровільно звертаються за обстеженням раз в рік, раз в півроку", - зазначив він. Р.Цьолко додав, що зусилля медиків та громадських організацій мають бути скеровані на те, щоб кожна жінка при досягненні сорокарічного віку обов’язково проходила мамографічний скринінг. Це - рентген молочної залози, який проводиться спеціальною медичною технікою - мамографом.
Щодо забезпеченості медичних закладів Львівщини мамографами, Р.Цьолко зазначив: "Вважається, що потрібно один мамограф на 10-12 тис. населення. З практики скажу, хай може їх буде й менше, але щоб вони нормально працювали".
Начальник відділу охорони здоров’я материнства та дитинства Головного управління охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації Ірина Микичак з цього приводу зазначила, що пересувний мобільний мамограф, що є на балансі у Львівському державному онкологічному центрі, і який би мав використовуватися для виїзних обстежень, наприклад, у сільській місцевості, не забезпечує належної якості обстеження. "На превеликий жаль, ми не цілком задоволені якістю його роботи", - сказала вона.
Тим часом, за її інформацією, "у Львові мамографи працюють у Львівському державному онкологічному центрі, власне на нього йде найбільше навантаження. Також в обласному центрі репродуктивного здоров’я населення є мамограф у міській поліклініці №4. Зараз монтується новий цифровий мамограф у Центрі репродуктивного здоров’я. Також є мамограф у Дрогобичі".
І.Микичак теж переконана, що вирішувати проблему раку молочної залози потрібно через посилення просвітницької роботи серед жінок. За її інформацією, акція з обстеження, що відбулася у жовтні 2008 року, була результативною. Із 25 тис. обстежених жінок протягом двох тижнів у понад 3 тис. були виявлені патології.