«Теоретично штрафувати можна буде всіх»
Юрій Діль про боротьбу з порушниками правил паркування у Львові
Нарешті! Саме так можна прокоментувати набуття чинності закону, який Верховна Рада ухвалила ще у грудні минулого року. Відсьогодні поліція і, головне, місцева влада отримали право штрафувати порушників правил паркування у містах. У Львові вже навіть створили спеціальний відділ інспекторів, які тепер штрафуватимуть таких порушників лише на підставі фото.
Як це вплине на ситуацію з хаотичним паркуванням у місті, поговоримо з начальником Управління безпеки Львова Юрієм Ділем.
Доброго вечора, пане Юрію.
Доброго вечора.
Для початку пропоную переглянути коротенький сюжет, який підготувала наша журналістка Вікторія Іваськевич.
***
Припаркувався впритул до «зебри» чи на трамвайній колії – шукай авто на штрафмайданчику. Новий закон щодо паркування посилює відповідальність водіїв та розширює повноваження поліції. З середини жовтня у місті почнуть працювати інспектори з паркування, наразі триває відбір кандидатів, а їхні функції виконуватимуть патрульні.
У разі порушень вони можуть викликати евакуатор і виписати штраф – для цього водію навіть необов’язково бути на місці. У Львові зараз працює чотири евакуатори, ще чотири закуплять згодом. Постанову про порушення залишатимуть за двірником чи надішлють власнику авто поштою.
У кожного інспектора буде планшет для фіксації порушень та портативний пристрій для друку постанов. Приймати готівку інспекторам заборонено: штраф можна сплатити у касі банку або карткою в терміналі.
Якщо ж машина на іноземній реєстрації, постанову випишуть на того, хто ввіз авто в Україну. Штраф за порушення – вартість 20-ти годин паркування. Якщо авто залишили незаконно на місці для інвалідів, сума штрафу – вже вартість 30-ти годин паркування.
***
Отже, пане Юрію, в сюжеті згадано, що інспектори почнуть працювати з середини жовтня, хоча закон почав діяти сьогодні. Чому?
Насправді закон вступив в дію сьогодні, але є ряд технічних питань. Це і відбір посадових осіб – інспекторів з паркування. Сам конкурс триватиме 30 днів, оголошений він буде доба-дві, тому що є технічні питання: ухвала сесії Львівської міської ради 20 числа, далі йдуть розпорядження, зміна штатного розпису й оголошення.
Тобто бюрократичні нюанси?
Це чисто, скажімо так, бюрократична паперова робота. Але ми вже отримуємо (навіть до вступу закону в дію отримували) резюме кандидатів, які знали, що при нашому проводі буде створено такий відділ, тому що ми вже неодноразово про це проговорювали і з депутатами, і на комісіях.
Хочу уточнити. Закон прийнятий в грудні минулого року. А ви зараз говорите: конкурси, ще щось… Чому досі не можна було провести цього?
Закон підписаний у грудні минулого року.
Ухвалений Верховною Радою.
Так, але є 180 днів від дня підписання президентом даного закону вступу його в дію.
І тільки тоді ви могли починати цю процедуру?
Так. Тобто 27 вересня власне він набуває чинності. До набрання його чинності могли бути підготовчі роботи, зміни – теж, так само, як ми на сьогоднішній день чекаємо роз’яснення Кабміну. Ми від міського голови надіслали такого листа до Кабміну – щодо роз’яснення дії інспектора з паркування при евакуації транспортного засобу. Адже Кабмін роз’яснює регуляторно тільки для патрульної поліції, але не вказано, як має діяти інспектор з паркування. Закон говорить про евакуацію транспортного засобу в частині суттєвого перешкоджання руху.
Я правильно розумію, що поки немає цього роз’яснення, міські інспектори не будуть евакуйовувати автомобілі?
Так, звичайно. Евакуація транспортного засобу буде можлива тільки за присутності патрульного поліцейського (ми це питання проговорили теж з львівською патрульною поліцією). Спільно з нею працюємо над практикою наших інспекторів. На днях декілька інспекторів вже будуть практикуватись у Патрульній поліції, як працює адмінпрактика, як працюють патрульні з планшетами.
Обов’язковим на сьогоднішній день є фото- та відеофіксація, фіксація з місцем прив’язки порушення. І обов’язковою вимогою закону є, звичайно, публікація даних фотографій за номером протоколу на публічному сайті. Ми створюємо такий сайт, посилання буде на сайті Львівської міської ради, де порушник зможе побачити в дійсності, що він порушив. І це є доказовою базою.
Тобто всі ці порушники будуть у публічному доступі, я правильно розумію? З вказанням їхніх прізвищ?
Ні.
Лише автомобілі?
На постанові буде вказано логін і пароль, під яким може зайти порушник і побачити свою фотографію.
Тобто порушник зможе тільки сам себе побачити?
Звичайно.
Тобто для сторонніх буде недоступно. Дуже шкода, журналістам було б цікаво.
Я думаю, що таких випадків і так достатньо в місті.
Поясніть, навіщо відбувається фактично дублювання функцій? Тобто поліція може штрафувати, в нас не бракує ніби патрульної поліції. А паралельно місто створює ще своїх інспекторів. Навіщо?
Напевно, в першу чергу це для того, щоби допомогти патрульній поліції. Друге питання – що це наповнення бюджетів органів місцевого самоврядування в кожному місті.
Яким чином?
Тому що на сьогоднішній день вже якщо інспектор з паркування склав постанову, то всі кошти надходять до місцевого бюджету.
А якщо поліцейський патрульний?
Якщо поліцейський патрульний – це надходить до державного бюджету.
Ага. Тобто ви зацікавлені власне в тому, щоб штрафами наповнювати міський бюджет…
Звичайно, кожне місто зацікавлене, щоби були інспектори з паркування – тим більше, що проблематика у всіх містах однакова. Беручи до уваги наше місто і місто старе – машин багато, всі хочуть доїхати до кожної кав’ярні, до кожного ресторану прямо під двері. Звичайно, що це не завжди зручно: ми бачимо сотні випадків, коли автомобіль залишають прямо на пішохідному переході, або ж на зупинці громадського транспорту, або ж на аварійному світлі стоїть декілька годин.
Ми розуміємо терміновість деколи, коли є потреба терміново під’їхати. Але коли залишають автомобіль без нагляду на декілька годин чи на смузі руху громадського транспорту – звичайно, що це є порушення.
Власне, зважаючи на специфіку Львова, як інспектори реагуватимуть? У Львові є багато, по-перше, вузеньких вуличок – це смуга для транспорту, але вони односторонні і прийнято, як мінімум, по одній стороні паркуватися, якщо там не заборонено. І це вважається законним методом (чи способом) паркування. Чи загрожують водіям таких автомобілів штрафи?
Насправді так. Якщо є дві смуги руху й одна із смуг руху зайнята автомобілями – автомобілі мають бути евакуйовані на спецмайданчик. Якщо є дві смуги руху і одна з них запаркована – це вважатиметься штрафом (тобто виписуванням постанови), але не суттєве перешкоджання руху транспорту.
А ви розумієте, що тоді фактично в центрі Львова взагалі не буде де припаркуватися?
Тоді прийдеться залишати автомобілі на тих парковках, де вони є на сьогоднішній день, а вулички міста залишити для проїзду громадського транспорту.
Ми розуміємо, що місто закупляє громадського транспорту щоразу більше, і прийдеться залишати автомобіль, до прикладу, поза межами центральної частини міста, а в центральній частині міста пересуватись або пішки, або на велосипеді, або на громадському транспорті.
Але навіть поза межами центральної частини міста автомобіль паркують на проїжджій частині, на вулиці.
Якщо воно не перешкоджає руху громадського транспорту – він може стояти. Якщо перешкоджає – це буде евакуювання.
Ви хочете сказати, що інспектори будуть по-людськи ставитися?
Однозначно, що буде толерантність. Беручи до уваги, до прикладу, центральну частину міста, вулицю Князя Романа. Там є дві смуги руху як в одну сторону, так і в другу. Але бачимо, що коїться – авто і з одної, і з другої сторони повністю в два ряди припарковані, і тільки по вузенькій стежці можуть проїхатися. Тобто це навіть не два ряди залишаються для проїзду, а півтора.
Ви хочете сказати, що там дві смуги в одну сторону, і дві – в іншу?
Так, там так є.
Ну, це просто широка вулиця.
Але оця смуга, що йде від площі Галицької до Герцена, має бути вільною. Поясню чому. Бо такий автобус, як 1А, 3А, великі МАЗи, які закупляє місто – вони вже не можуть обидва роз’їхатись на даній вулиці. Відповідно, вся вулиця по праву сторону має бути звільнена від приватного транспорту. По ліву сторону, від сторони навчального закладу, де колишня військова кафедра «Політехніки» – там є платна зона паркування. На платній зоні паркування приїхали – будь ласка, заплатіть за паркування. Не заплатили – отримали штраф.
Скажіть, будь ласка, якими будуть штрафи. Бо в законі вказано, що у 20-кратному розмірі від вартості паркування. А у Львові є різні зони паркування – в центрі 15 гривень за годину, поза центром – 5 грн/год…
Все залежить насправді, так як ви і кажете, від зони паркування. Центральна зона міста – це є 15–20 гривень.
20 – це тільки закриті паркінги?
Ні – на вулиці Чайковського, до прикладу.
На вулиці Чайковського – 20? Ні, 15 – я там паркуюся.
Може бути. Суть дуже проста – в 20-кратному розмірі від години паркування. Насправді ті закриті паркінги – там найменше проблем. Тобто біля Данила Галицького, біля вернісажу.
Але там всі платять, бо інакше не виїдеш.
Там інакше не заїдеш й інакше не виїдеш. Але ті, що ми говоримо, власне навіть та ж сама вулиця Гнатюка, Січових стрільців, проспект Шевченка і ряд наступних вулиць – можна залишити автомобіль, можна не заплатити і піти на цілий день на роботу або по своїх справах, забрати автомобіль на другу добу – «ну і що, що я не заплатив?»
Я так розумію, люди будуть отримувати під двірник квитанцію або їм надсилатимуть. Чи і?
І надсилатимуть.
Тому що під двірником може вилетіти, загубитися…
На місці буде виписуватися постанова і повідомлення про сплату штрафу зі всіма рахунками, де потрібно перерахувати. Так само людина, зареєструвавши автомобіль, подає свої дані – відповідно, додому теж прийде лист щастя.
Як будуть штрафувати власників автомобілів на іноземній реєстрації?
Ми проговорили ряд нарад і з ДФС, і з митницею, і з прикордонниками. Маємо інформацію від них і звертатимемось про надання доступу до бази даних тих, хто ввіз автомобіль.
Прикордонники і митниця, навпаки, радо цей закон сприймають. Чому? Тому що згідно зі статтею 95 Кодексу про тимчасове ввезення автомобілів, автомобілі повинні перебувати не більше п’яти днів. Ми розуміємо, що так не є – відповідно, вони самі зацікавлені, щоби ті автомобілі нами були якомога швидше вивільнені або оштрафовані, і вони отримали про це інформацію.
Хто буде оштрафований?
Оштрафований буде (в даному випадку, якщо автомобіль на іноземній реєстрації) той, хто перетнув кордон.
Тобто це якийсь умовний поляк, на якого зареєстровано 3000 автомобілів в Перемишлі?
Так. До прикладу, всі ці постанови будуть його чекати на кордоні. І в нього буде заборона в’їзду до моменту сплати.
Але той, хто їздить, – ви ж його не знайдете.
Окей, але він не зможе навіть отримати автомобіля в даному випадку. Якщо він є співвласником транспортного засобу…
Але він вже його отримав – він ж їздить по Львову і вертатися в Польщу не збирається.
Так, але йому один раз достатньо в даному випадку порушити: автомобіль покине територію центральної частини міста на штрафмайданчик – і він його вже забрати не може. Тому що він мусить бути правомочним власником даного транспортного засобу.
Добре, а як тоді власнику такого автомобіля на іноземній реєстрації, який випадково не там запаркувався, як йому штраф сплатити? Як йому взагалі дізнатися, що ви його оштрафували? З-під двірника взяти і заплатити?
Так. Взяти з-під двірника і заплатити штраф.
І тоді не буде такого?
Якщо не буде евакуйований на штрафмайданчик. Бо якщо на штрафмайданчик попадає автомобіль – то тоді він повинен представити документи, що він є власником, щоб отримати автомобіль назад.
Добре, я зрозумів. А якщо по довіреності?
По дорученню? Тут питання самого оформлення доручень. Доручення має бути оформлене на території власності транспортного засобу.
Ви сказали, що у вас інспектори приходили вже до того, як це почалося. Скільки там загалом цих інспекторів?
Ви знаєте, порядка 150 анкет і резюме різних груп людей ми отримали, що хотіли би працювати, зацікавлені. Ми ставимо ставку, звичайно що, на вищу освіту і на людей, котрі мають принаймні юридичну освіту або МВС. В нас насправді дуже велика категорія таких людей, котрі не мають роботи.
Але скільки людей має бути?
Двадцять.
І 150 анкет? Тобто такий, виявляється, конкурс можете робити. Чому, що там вигідного – зарплата висока?
Можливо, активність сама людей. Тому що люди розуміють, що, по-перше, це є правильна робота, це офіційна робота, це робота по закону.
Скільки їм платити будуть?
Ми розраховуємо, що це буде порядку 10 000 гривень на руки. Ми мусимо відштовхуватися від зарплатні головного спеціаліста органу місцевого самоврядування. Відповідно, буде, звичайно що, ставка і будуть преміальні.
І якщо ми враховуємо, що всі ці гроші будуть наповнювати місцевий бюджет, то у вас є якісь прогнози, зважаючи на цю ситуацію, яка є зараз, скільки штрафів збиратимуть?
Ми розраховуємо в місяць прихід в місцевий бюджет від 600 тис. до мільйона гривень.
20 людей?
Так. По суті, інспектори з паркування – це самоокупний процес.
Так, але тоді виходить, що це близько 50 тисяч в місяць. Це небагато.
50 тисяч в місяць чого?
Один інспектор буде приносити в місцевий бюджет 50 тисяч гривень в місяць.
Ну так.
Це зовсім небагато.
Я б не сказав, що це небагато – це мільйон в місяць.
Але, зважаючи на теперішню ситуацію, можна йти вздовж вулиці і так: штраф, штраф, штраф, штраф.
Це фактично при 20 інспекторах. Через це ми, в принципі, обговорюючи ці питання і на комісіях, і з заступником міського голови, і з міським головою в планах було розширити і збільшити. Ми першу пропозицію подавали 60 інспекторів. Але, обговоривши питання, першим етапом даємо 20 і будемо додавати по мірі того, як будемо набирати інспекторів. І буде з них, звичайно, зиск і результативність – це основне.
Чи платня цих людей буде якось залежати від кількості оштрафованих водіїв?
Ми будемо робити градацію, звичайно. І я думаю, що десь воно буде преміальними у відсотковості визначатися. Тому що, звичайно, один інспектор складе три постанови, інший складе тридцять – це не може бути однакова оплата.
Але ми зараз говоримо про те, що коли людина фінансово мотивована, то, звичайно, він буде штрафувати всіх підряд, без зважання отого, що ви розказуєте, про те, що вони будуть по-людськи ставитися там, де це не сильно заважає руху.
По-людськи можна ставитися там, де, до прикладу, вулиця має дві смуги й один автомобіль не заважає нікому.
Але ж він стоїть на проїжджій частині – його теоретично можна оштрафувати.
Теоретично так, можна скласти постанову тоді на всіх.
Якщо інспектор додатково за це отримає дві гривні, то, звичайно, він піде й оштрафує.
Погоджуюся з вами. Тому першочергове наше завдання – це центральна частина міста. І оці порушники злісні, які ставлять просто вже на тротуарі – нема проїзду ні для коляски, на клумбах, і мають з ним всі проблеми. І неможливо оштрафувати, невідомо, хто власник і так далі.
Патрульна поліція, наскільки мені відомо – це порядку 100 екіпажів на Львів і на область. Відповідно, ними неможливо закрити всі оці місця і всі оці проблематики, тим більше дзвінки на 102, виклики. І тут питання розвантаження – і мало того, що отримання в бюджет коштів – є основним завданням цього закону.
Ви згадали про те, що ви і з міським головою щось обговорювали. Куди ті гроші будуть йти?
У місцевий бюджет.
А далі куди?
Далі вже буде вирішувати, я думаю, і балансова комісія, і депутати, куди використовувати ці кошти.
Тобто немає якоїсь програми, щоби спрямувати це все на будівництво, наприклад, цивілізованих паркінгів? Бо насправді з того, що ви розказуєте, я так розумію, відбудеться колапс. Якщо все робити по правилах, то в центрі не буде взагалі де запаркувати машину, окрім платних паркінгів.
Я більш ніж впевнений, що є зараз розробки, де будуть нові паркінги будуватися – і, напевно, ці кошти будуть також туди спрямовуватися.
Ще одне, останнє питання фактично. На оцих платних паркінгах, які зараз є в центрі міста, де 15 гривень година, дуже часто людина протермінувала там на 10–20 хвилин, на півгодини. Зараз інспектори Львівавтодору досить лояльно ставляться, вони фактично не штрафують – важливо, щоби людина в принципі щось заплатила. Чи в цьому випадку будуть відстежувати час паркування і штрафувати?
Насправді в Україні буде запроваджена автоматизована система контролю оплати послуг паркування, й інспектори з паркування теж матимуть до неї доступ. Тобто буде видно, навіть якщо час пройшов, хто на скільки заплатив. І якщо це порушення до години часу – я думаю, що це буде толерантне відношення. Якщо це декілька годин – ну, вибачайте.
Зрозуміло, дякую. На жаль, наш час вичерпався. Нагадаю, що сьогодні ми говорили про новий закон, який набув чинності й дозволяє штрафувати порушників паркування через фото- та відеофіксацію. І говорили ми сьогодні з Юрієм Ділем – начальником Управління безпеки міста Львова. Мене звати Олег Онисько, побачимось через тиждень.