Тимошенко пішла в "самоволку"
Аналіз виконання угоди про створення коаліції демократичних сил у Верховній Раді VI скликання дає всі підстави для сумної констатації, що на сьогодні цей документ не став основою діяльності парламентської більшості та сформованого нею Кабінету Міністрів. Таку оцінку висловив сьогодні, 6 травня, глава Секретаріату Президента України Віктор Балога, - повідомили ZAXID.NET у прес-службі Глави держави.
За його висновками, коаліційні домовленості все ще не визначають ані пріоритетність, ані логіку дій і рішень по лінії "Рада-Кабмін". Відхилення від положень угоди стали постійними й очевидними, а результативність її виконання піднялася трохи вище нульової позначки. Із дванадцяти законопроектів, які необхідно було розглянути і прийняти ще до голосування за кандидатуру прем'єр-міністра, повністю ухвалено лише два: про ратифікацію статуту ГУАМ і призначення позачергових виборів у Києві. "Користуючись армійською лексикою, коаліція та уряд гайнули в "самоволку". Переконаний, що їхні безпосередні командири - виборці - далеко не в захваті від таких вольностей".
В.Балога наголосив, що пункти коаліційного договору є безумовним пріоритетом для всіх його суб'єктів, у тому числі для Прем'єр-міністра та урядовців. Тому недотримання угоди або свідоме прийняття рішень, які суперечать її букві та духові, підривають легітимність більшості. Це також стосується і перебування на посадах міністрів, призначених коаліцією. "Угода - це не красива декларація, а чіткий план дій плюс відповідальність за зрив його виконання усіх, хто пов'язаний коаліційними домовленостями".
Залишаються на порядку денному законопроекти про скасування депутатської недоторканності та Кабінет Міністрів, розгляд яких у Раді зупинився одразу ж після старту. Натомість частина коаліції, а саме БЮТ, робить відволікаючі маневри і на перший план висуває інші ініціативи - від перевиборів у Харкові до створення конституційної комісії. "Схоже, постійна зміна пріоритетів стає фірмовим стилем коаліції, її коронним прийомом", - зауважив В.Балога.
Глава Секретаріату вкотре наголосив на необхідності невідкладного та остаточного прийняття більшістю пакета з першочергових законопроектів. Потім потрібно схвалити Програму діяльності уряду, адже майже п'ять місяців він працює без конкретного і формалізованого плану роботи. Такий стан справ, імовірно, задовольняє Кабмін, але не влаштовує суспільство, оскільки дає можливість урядовцям і політичним силам, які їх призначали на посади, легко уникнути відповідальності за допущені прорахунки.
Перед початком сесійної роботи Верховної Ради керівник Секретаріату Президента України закликав парламентську більшість і уряд повернутися до виконання положень коаліційної угоди. "Поки у графі "досягнення" записано дуже мало, зате розділ "відхилення" заповнений аж надто густо. Упевнений, що коаліція та уряд мають достатньо можливостей і відповідальності, щоб рішуче і швидко переламати цю ситуацію", - резюмував В.Балога.