Тривожне затишшя у Фергюсоні
Два тижні в американському містечку тривали сутички, спричинені вбивством молодого афроамериканця
1Невеличке місто Фергюсон в американському штаті Міссурі несподівано стало символом новітнього расового протистояння. Щойно там відбулося поховання юнака-афроамериканця, застреленого білим полісменом. Інцидент спровокував такі шалені заворушення в місті, що уряду для підтримання порядку довелося ввести туди загони національної гвардії.
Історія почалася опівдні 9 серпня. 18-літній Майкл Браун і його друг Доріан Джонсон йшли вулицею до будинку, де мешкала бабуся Майкла. Полісмен, якого, як згодом з’ясувалося, звали Даррен Вілсон, зробив зауваження хлопцям, що ті рухаються проїжджою частиною. Браун, очевидно, відповів занадто зухвало, чим викликав гнів правоохоронця. Все закінчилося тим, що Вілсон випустив у хлопця кілька куль зі свого револьвера, поранення виявилися смертельними.
Загалом у слідства в цій справі є фактично два суперечливі між собою свідчення, з одного боку, Доріана Джонсона – друга Майкла, з другого – самого Вілсона і його напарника. Джонсон, звісно, переконує, що його друг не перейшов жодної загальновстановленої межі у спілкуванні з представником закону. Полісмени, своєю чергою, стверджують, що підліток почав чинити опір представникові влади і навіть потягнувся до полісменового револьвера, але той зреагував раніше і, вихопивши зброю, зробив попереджувальний постріл. Далі, за версією поліції, оскільки зловмисник не вгамувався, то довелося застосувати до нього крайній спосіб захисту.
Зрозуміло, що правда лежить десь посередині. Складності ситуації додає той факт, що Майкл Браун і Доріан Джонсон за мить до інциденту вчинили реальний злочин: пограбували маленький магазинчик Quick Trip.
На камері спостереження крамниці чітко видно, як хлопці нахабно цуплять з вітрини пачку цигарок і без жодного докору сумління прямують до виходу. Коли ж співробітник магазину, зауваживши лиходійство, намагався зупинити хлопців, то Браун, котрий був на голову вищий за продавця, брутально відштовхнув того до вітрини.
Тобто полісмен Даррен Вілсон фактично затримував злочинця за гарячим слідом. Але проблема полягає в тому, що про крадіжку він, скоріш за все, взагалі не знав.
Тому важко пояснити, чим саме керувався правоохоронець, окрім своїх особистих симпатій і антипатій. У будь-якому випадку його вчинок не міг не спровокувати обурення в 20-тисячному місті, де понад 67% мешканців – афроамериканці, в той час, як поліція складається в основному з білих співробітників.
Реакція не змусила себе довго чекати. Вже наступного дня у Фергюсоні почалися стихійні акції протесту, ескалація протистояння з поліцією стрімко наростала. Демонстранти взялися за каміння й коктейлі Молотова, полісмени відповіли кийками, ґумовими кулями, сльозогінним газом і водометами.
Водночас у місті з’явилися банди мародерів, які кинулися грабувати крамнички й приватні помешкання. Місцевій владі довелося тимчасово призупинити роботу багатьох громадських закладів, скасувати заняття в школах, закрити бібліотеки.
Аби вгамувати пристрасті до міста прибула поліція штату, а Федеральне бюро розслідувань заявило про намір розпочати власне слідство гучного вбивства.
Президент США Барак Обама, для якого вирішення расового питання в Америці було одним з козирів виборчої програми, мусив перервати свою літню відпустку й повернуться до Білого Дому. З головної американської трибуни лідер держави виступив з екстреним зверненням до нації, в якому засудив вбивство Брауна і пообіцяв неупереджене розслідування.
Але напруга не спадала. Сутички спалахнули з новою силою. У руках демонстрантів з’явилася вогнепальна зброя. 18 серпня губернатор штату Міссурі Джей Ніксон наказав увести в місто підрозділи Національної гвардії у супроводі бронетехніки. За три дні гвардійцям вдалося навести такий-сякий порядок у місті.
22 серпня Нацгвардію було виведено з Фергюсона. Губернатор заявив, що рішення про виведення гвардії, викликано помітним поліпшенням ситуації, хоча насправді напруження в місті не спало. Спорадичні сутички чорношкірих демонстрантів з поліцією виникають чи не кожного дня.
Лише під час поховання Майкла Брауна в місті встановився тимчасовий спокій. Можливо на протестувальників вплинуло прохання батьки загиблого хлопця вгамувати пристрасті принаймні на час скорботи. На траурну церемонію прибули представники Білого Дому, керівництва Штату Міссурі, активісти рухів за права афроамериканців…
Американські експерти висловлюють побоювання, що конфлікт у Фергюсоні знову може загостритися. Вони припускають, що все залежатиме від ходу слідства у цій справі та від справедливості наступного судового процесу.
Тим часом в штаті Міссурі, та й цілій країні зростає й рух на захист полісмена Даррена Вілсона, котрий зараз перебуває під слідством. Активісти руху вже зібрали близько півмільйона доларів для оплати йому адвокатських послуг.