Трохи правди про «львівський погром»
Складається враження, що проти Львова ведеться інформаційна війна. Хтось дуже прагне «рекламувати» львів’ян як національно і расово нетерпимих, агресивних людей, що мріють про фашизм.
Прес-конференція у Львівському єврейському центрі «Хасед Ар'є» фактично відбулась як зустріч із громадськими діячами та журналістами, котрих тривожили два питання: що ж насправді трапилося 29 липня у приватній квартирі, де збирався гурток «Шолом Хаверім»? чому так сталося, що Львів у світових мас-медіа показали як місто, де трапляються єврейські погроми?
Факти розвитку подій наступні
Двоє пенсіонерів періодично висловлювали своє незадоволення зборами єврейської молоді в сусідній квартирі. Інші сусіди себе поводили нейтрально. Євреї не подавали жодних заяв до правоохоронних органів з приводу дій чи висловлювань агресивно налаштованого сусідського подружжя.
29 липня сусід-пенсіонер спробував увірватися в квартиру до євреїв. Помешкання захистила пані Ольга Хайфіц балончиком зі сльозогінним газом. Дружина пенсіонера поспішила йому на допомогу з черпаком води, яким і побила знадвору два заґратованих вікна в квартирі. До пані Хайфіц на допомогу поспішив пан Борух Нахман, на котрого напала згадана агресивна жінка з черпаком. Євреї скрутили нападників і викликали міліцію. Міліція прибула через 15 хвилин.
У результаті інциденту сусід-нападник має зламані два ребра і травми середньої важкості, його дружина також травмована. Суд наклав на них адміністративне покарання у формі штрафу. Пані Хайфіц має легку травму, в квартирі розбито два вікна.
Допитливі можуть порівняти це з описом подій, розтиражованим у мас-медіа минулого тижня.
Чи ще хтось постраждав?
Так, постраждали всі ми внаслідок чергової спроби завдати шкоди репутації міста Львова. Львів'янам вже давно набридло регулярне повторення ситуації, коли дрібні хуліганські прояви окремих «стурбованих» осіб мас-медіа намагаються подавати як прояви расової агресії, ксенофобії чи юдофобії. Намальована якимось придурком на стіні свастика чи фраза негайно фотографується, тиражується і «обсмоктується» на всі лади де тільки можна. Складається враження, що проти міста ведеться інформаційна війна - проти нашої відкритості, спокою, толерантності. Що існують люди, котрим вигідно нагнітати напругу міжнаціональних відносин, намагатися довести небезпечність проживання у Львові, рекламувати львів'ян як національно і расово нетерпимих, агресивних людей, що мріють про фашизм. І це в місті, яке німецький і радянський фашистські режими завалили трупами євреїв, українців і поляків.
Абсурд якийсь.
От і цього разу факт «погрому» відразу поширився по єврейській інформаційній мережі. У відповідній формі, зі всіма можливими «страшилками». Зрозуміло, що всі специфічні мас-медіа, котрі тільки й чекають появи «смажених» фактів, негайно розтиражували цю тенденційну і неперевірену інформацію. Вона потрапила навіть у російський «Інтерфакс», котрий «жовтою пресою» ніяк не назвеш. Присутній на зустрічі у «Хасед Ар'є» пан Борис Дорфман підтвердив, що через півгодини після бійки до нього вже телефонували з цілого світу і запитували, що за лихо трапилося.
Однак найбільше «прислужився» нам польський журналіст українського походження пан Ярослав Юнко, кореспондент «Польської Агенції Пресової» (РАР). 4-го серпня в авторській колонці на «Українській Правді» з'явилася його стаття «Львівський погром», де на основі власних фантазій і віртуальних вражень журналіст описує, яким занедбаним був будинок і засміченим подвір'я, поки не поселилися євреї і не навели лад - бо українці до цього нездатні; як п'яні сусіди-чоловіки взяли в руки палиці і пішли громити «жидків»; як двох побитих євреїв забрала «швидка», а нові меблі та обладнання офісу повністю розгромлене, і що на місце події ні міліція, ні журналісти не прибули.
Зараз вже зрозуміло, що в такій інтерпретації майже все описане паном Юнком є неправдою. Однак його авторитет, як кореспондента РАР, є вагомим - навіть досить дружня до українців «Газета виборча» надрукувала його матеріал на цю ж тему, правда вже скомпонований із цитат третіх осіб і набагато виваженіший.
Сумно, коли не вдається досягнути порозуміння.
Сумно, що напад двох агресивних пенсіонерів, які самі ж в результаті і постраждали, намагаються роздути до масштабів єврейського погрому. Що активісти львівських єврейських товариств це побутове хуліганство розцінюють як погром, нівелюючи тим самим значення цього історично страшного слова до рівня фарсу.
Сумно, що жертви нападу заявили, що не вважають за потрібне спростовувати не зовсім правдиву інформацію, джерелом якої вони були.
Сумно, що єврейська громада Львова не намагається захистити честь міста, в якому живе.
Місто «роблять» його мешканці. Львів'яни не хочуть жити в юдофобському місті, саме тому Львів таким не є. Хоча на побутовому рівні завжди знайдуться якісь взаємні образи чи недовіра, це легко переборюється щирим прагненням до миру і злагоди. У Львові з цим давно вже немає проблем, «єврейське питання» залишилося лише як елемент міського побутового фольклору. Доволі колоритного і симпатичного, зважаючи на віковічне сусідство, спільні важкі моменти історії, переплетення культур і змішані шлюби. Ніхто, чия родина багато поколінь мешкає у Львові, не може серйозно заявляти, що в нього немає ні краплі єврейської крові.
Львів справді відкритий для світу. Самі львів'яни є запорукою його європейськості, завдяки їхній цивілізованості і толерантності - це одне з найбезпечніших міст на теренах колишнього СРСР.
Ми любимо своє місто і не дозволимо паплюжити його реноме.
Сподіваємося, що солідні інформаційні видання пояснять своїм журналістам призабуті ними ази професійної етики.
Довідка ZAXID.NET
Задля цікавості подаємо інформаційне повідомлення про так званий «львівський погром» російського інформаційного агентства «Інтерфакс».
Москва. 1 августа. ИНТЕРФАКС - Группа вандалов совершила погром в еврейском центре «Шалом Хаверим» во Львове, сообщили «Интерфаксу» в пятницу в Федерации еврейских общин СНГ.
«Инцидент произошел во вторник, когда несколько человек, вооруженных прутьями и выкрикивающих антисемитские лозунги, ворвались в здание еврейского центра, круша все на своем пути. Двое рабочих, находившихся в центре «Шалом Хаверим», были жестоко избиты погромщиками», - рассказал собеседник агентства.
По его словам, в этом здании регулярно проходят занятия и встречи религиозной еврейской молодежи, что вызывает недовольство и раздражение соседей, которые и прежде открыто демонстрировали свое недовольство и позволяли себе оскорбительные высказывания в адрес молодых евреев, но до сих пор конфликт ограничивался устной формой.
Местная полиция приступила к расследованию, отметил представитель Федерации еврейских общин.
Правоохранительные органы Львова пока не комментируют этот инцидент.