Це був геноцид, і ми не маємо підстав для самоцензури, – дискусія у Сеймі
Перед голосуванням за поправку до ухвали щодо Волинської трагедії у польському Сеймі відбулися дискусії, в ході яких різні сторони наводили аргументи «за» і «проти» того, щоб визнавати події 1943 року геноцидом польського народу.
Так, як повідомляє видання Gazeta Wyborcza, депутат від партії PSL Юзеф Зих, посилаючись на Конвенцію ООН, зазначив: «Усі звороти, за якими цей злочин мав «ознаки» геноциду – бліда інтерпретація права».
Своєю чергою Казімєж Уяздовський з PiS наголосив: «Це був геноцид, і ми не маємо підстав для самоцензури».
Проти того, аби визнавати Волинську трагедію геноцидом, виступив міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський. «Що змінилося з 2009 року, коли Сейм прийняв менш радикальну ухвалу? Чи змінилася кількість жертв? Чи змінилося наше обурення? Чи змінилося міжнародне право? 2013 рік визначить геополітичну локалізацію України на покоління. Таким буде наслідок прийняття або неприйняття угоди про асоціацію між Україною та ЄС», - зазначив урядовець.
Згідно з повідомленням видання Rzeczpospolita, опозиційні депутати не погоджувалися з аргументацією міністра.
«Злочин – це злочин. Немає більшого або меншого злочину, так само немає більшого або меншого геноциду. Ми повинні називати речі своїми іменами», - зазначив Томаш Камінський з SLD.
Своєю чергою Патрик Які з «Солідарної Польщі» сказав: «Якщо Волинська різня не було геноцидом, то що ним було? Якщо ви хочете сказати нам, що ми не можемо вписати слово «геноцид» в ухвалу, бо через це Україну не приймуть до ЄС, то ви про нас – низької думки».
Нагадаємо, що врешті депутати Сейму не визнали Волинську трагедію геноцидом.
20 червня Сенат Польщі ухвалив заяву з приводу 70-річчя Волинської трагедії, в якій трагічні події 1943-го назвав «етнічною чисткою з ознаками геноциду». Водночас у Сенаті відзначили й ту роботу, яку провела Україна й Польща для осмислення складних сторінок історії. Львівська облрада назвала рішення Польського Сенату таким, що перекреслює спроби примирення між Польщею та Україною.
Як повідомляв ZAXID.NET, проект ухвали польського Сейму щодо засудження операції "Вісла" викликав хвилю протестів у польському суспільстві, зокрема в Інтернеті. А УГКЦ засудила Волинську трагедію та закликала народи до примирення.
Громадський комітет примирення 11 липня розповсюдив заяву, в якій зазначається, що позиція Сенату Польщі – крок назад. Своєю чергою, Президент Польщі Броніслав Коморовський назвав Волинську трагедію "злочином з ознаками геноциду" та одним із "найболючіших" досвідів поляків у часи Другої світової війни. Згодом міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський закликав депутатів Сейму не нашкодити запланованому на листопад підписанню угоди про асоціацію між Україною та ЄС.
Додамо, що 14 липня 2013 року у Луцьку відбудуться заходи із вшанування 70-х роковин Волинської трагедії, у яких візьмуть участь віце-прем’єр-міністр України Костянтин Грищенко та Президент Республіки Польща Броніслав Коморовський.
Додамо, що станом на 12 липня офіційний Київ не відреагував на заяву Сенату Польщі з приводу 70-річчя Волинської трагедії.
Нагадаємо, у 1942-1947 роках точилася Друга польсько-українська війна, яка розгорнулася в рамках Другої світової війни. Війна йшла за українські території, які до 1939 року входили до складу Польщі (Холмщину, Волинь, Галичину), на яких українці хотіли створити власну державу, а поляки бажали відновлення довоєнних кордонів. Проте питання кордонів вирішилося після Другої світової без участі українців і поляків, після чого комуністична влада Радянського Союзу та Польщі насильно змінила етнічну конфігурацію західноукраїнських та східнопольських територій.