ЦВК визнала, що нова система місцевих виборів складна навіть для юристів
На місцевих виборах депутатом може стати навіть той, хто не набере більшості голосів
На місцевих виборах депутатами можуть стати кандидати, які не наберуть найбільшої кількості голосів виборців, зазначив заступник голови Центральної виборчої комісії Андрій Магера.
«Виборець повинен мати на увазі, що хоч який максимальний результат отримав би кандидат від місцевої організації партії, яка не подолала 5-відсоткового бар’єру, він депутатом ніколи не стане», – заявив він в ексклюзивному інтерв’ю агентству «Інтерфакс-Україна».
«Я думаю, що багато виборців навряд чи до кінця зможуть зрозуміти суть цієї виборчої системи. Вона складна навіть для юристів», – констатував він.
Заступник голови ЦВК нагадав, що у виборчому бюлетені з виборів депутатів обласних, районних, міських і районних у місті рад, які проводяться за пропорційною системою з відкритими партійними списками, в одному рядку будуть зазначені і кандидат, який балотується в цьому окрузі, і партія, яка його висунула.
«На виборах, ставлячи галочку, виборець одночасно голосує і за місцеву організацію партії, і за кандидата в територіальному окрузі. Тобто, якщо він хоче підтримати кандидата в територіальному окрузі, то він це може зробити за умови, що він одночасно підтримає і місцеву організацію партії, тому що клітинка (у бюлетені) лише одна», – пояснив він.
У результаті за підсумками виборів може бути ситуація, коли в окрузі стає депутатом той, хто набрав найбільшу кількість голосів. Водночас можливі й інші ситуації, зокрема, коли депутатів буде кілька в одному окрузі, і не обов’язково перших за кількістю отриманих голосів.
«А може бути ситуація, коли ніхто не буде обраний в окрузі, тому що той, хто набрав найбільшу кількість голосів в окрузі, не може бути обраний, оскільки його партія не подолала 5-відсоткового бар’єру, а у тих, хто зайняв другу і третю позиції, і їхні партії подолали прохідний бар’єр, набраних відсотків недостатньо для отримання мандата за списком», – констатував Магера.
Коментуючи ситуацію, коли в одному окрузі від двох партій можуть бути обрані два кандидати, він пояснив, що обидва вони будуть зареєстровані, оскільки «з погляду законодавця – територіальні округи є технологічними, а насправді депутатів обирають за пропорційною системою».
За його словами, обидва депутати у такому разі «насправді представлятимуть інтереси виборців не одного територіального округу, а всього міста від цієї партії».
Нагадаємо, місцеві вибори в Україні відбудуться 25 жовтня.