Туберкульоз чи 10 днів за комп’ютером?
Що для вас небезпечніше – «захворіти на туберкульоз» чи «просидіти 10 днів за комп’ютером»? Саме таку дозу, за даними вчених, опромінення отримує людина при рентгенографії. Погодьтесь, зазвичай ми проводимо за комп’ютером значно більше часу. Чи справді рентген такий небезпечний, як ми думаємо? Ви маєте знати, чи безпечний рентген, і з якою метою його варто зробити.
«Зайвий раз опромінюватися не буду», «часто робити рентген не можна, потім буду світитися», «мене нічого не болить», – так ми часто реагуємо на потребу зробити рентген.Рентген роблять у двох випадках: за скеруванням лікаря для діагностики та з метою профілактичного огляду. Якість результату, звісно ж, залежить від самого рентген-апарату, а також від кваліфікації лікаря.
Чому рентген безпечний?
Почнемо з найважливішого. Рентгенобстеження можна робити, незважаючи ні на періодичність, ні на частоту та об’єм проведення обстеження. Але, звісно, для цього мають бути чіткі, вагомі клінічні покази, і це вирішує лікар.
«Проходячи через організм людини, в долі секунди промінь розсіюється та зникає, завершуючи свою дію. На цифрових рентген-апаратах нового покоління дія проникнення рентгенівського променя на організм триває одну соту секунди», - кажуть у Медичному центрі Святої Параскеви.
Також варто зазначити, що рентгенівське опромінення немає нічого спільного з радіонуклідним опроміненням (яке нас лякає з часів Чорнобильської аварії). Існують десятки видів радіоактивних променів, але вони всі відрізняються своїм впливом на організм людини, тому їх не варто порівнювати та плутати.
Флюрографія легень чи рентген?
Зазвичай,ми обираємо флюорографію. Це значно дешевше. Але такий спосіб діагностики має свої недоліки. При флюорографії використовується набагато менше рентген-плівки, саме тому зображення в рази менші (70х70мм), тоді як рентгену - 350 х 430 мм. Зрозуміло, що розширене зображення рентгену дозволяє розглянути та дослідити порушення значно краще.
При флюорографії більше променеве навантаження і, як ми згадували, менше інформації на противагу рентгенуна обладнанні новітнього зразка.
Рентген-апарати з цифровими технологіями знижують рівень променевого навантаження. Науковці, які працюють над таким обладнанням, ставлять першочергове завдання – знизити вплив опромінювання.
Тому дуже важливо приділити увагуобладнанню, на якому Вам здійснюють обстеження.
Що може показати рентген?
Рентгенограма показуєвсі захворювання без винятку: від пневмонії до онкології. Окрім легень, видно серце, кісткові структури, ребра, діафрагму. Це важливо при обстеженні онкології, де важливо побачити і уражені органи метастазами.
Щодо туберкульозу, то побутує міф, що на рентгенограмі можна побачити лише прогресуюче захворювання. Це абсолютно помилкове твердження. Саме рентген-обстеження покликане виявляти це захворювання на ранніх стадіях. Туберкульозна паличка можерозвиватисьв організмі людини до півроку перед тим, як проявлятьсяперші симптоми. За цей час захворювання прогресує, надає шкоду як здоров’ю самого хворого, так і стає загрозою для рідних.
Згідно зі статистикою, Україна – на передовій серед показників інших європейських країн щодо захворюваності на туберкульоз. Бо ми нехтуємо профілактичними оглядами і лікуємо вже серйозні наслідки.
Прес-служба Центру Святої Параскеви