Творчі спілки України вимагають від влади звернути увагу на культуру
Голови творчих спілок України оприлюднили текст звернення до Перезидента та прем’єр-міністра України, у якому наголосили на необхідності видродження української культури, адже “так само, як знищували українську армію, так само планомірно знищували українську культуру – національну мову, кіно, книгу, театр, живопис, народне мистецтво, танок і пісню, радіо, телебачення, естраду”.
У звернені, зокрема, йдеться, що “українська культура, українські національні цінності мали б стати найпотужнішою зброєю у боротьбі проти імперської ідеології очманілих від української крові кремлівських фанатиків”. “Саме тепер українська гуманітарна зброя, як і зброя військова, повинні були б стати пріоритетними напрямками нашого самозахисту в цій інформаційній війні”.
Проте, вважають представники творчих спілок, “в Україні досі помітна неприхована тенденція до акцій, ворожих духові української національної культури, установка на послаблення ролі наших духовних орієнтирів. Це стає все очевиднішим з багатьох чинників. Тут і непомірне обкладення податками працівників творчих Спілок всупереч існуючому Закону, і нехтування Спілок як найвищої мистецької експертизи в державі, і довгорічне невирішення проблем наших творчих приміщень”.
Серед прикладів наводиться нпідписання угоди зі Спілкою композиторів на надане їй приміщення у Києві, конфлікт навколо рейдерського захоплення Будинку письменників. Проте “найдраматичніша колізія з Національною спілкою театральних діячів України (7300 членів), яка до всього іншого утримує на своєму балансі ще і єдиний на всю Україну Будинок ветеранів сцени ім. Н. Ужвій. Свого часу КМДА незаконно забрала у СТД її колективну власність - офіс на Ярославовому валу 14 (478 кв.м.) - під гарантійний лист про повернення туди після ремонту, але гарантія виявилась паперовою”.
Також непомірна комунальна платня і плата за землю стає загрозою для існування Будинку художників, Будинку кіно і Будинку письменників.
Українські діячі культури називають боротьбу з творчими спілками ідеологічною і глибоко занепокєні тим, що проблема не вирішується і за новї влади.
“ Чи не час перейти нарешті до реальних реформ на захист і розвиток культури, які так щедро анонсувалися?”, - ставлять запитання митці.
“Відомий афоризм: хто не хоче годувати власну армію, незабаром годуватиме чужу. Так само і з культурою. Святе місце порожнім не буває – замість кожної невиданої української книги на полиці стають десятки книг антиукраїнських, на місці кожного незнятого українського фільму з’являються десятки сумнівної якості російських серіалів про чесноти НКВД і військовиків на кшталт героїв Пореченкова, і ми платимо сьогодні українські народні гроші на чужі нам псевдокультурні прибамбаси, на совкову пісню, на цинічного Кобзона, якого досі не позбавлено звання Народного артиста України, на поливання брудом і свинцем українських патріотів”, - йдеться у звернені.