У Львові з вересня 2014 року немовлят не вакцинують від туберкульозу
У львівських пологових будинках з вересня 2014 року не щеплять дітей від туберкульозу, бо МОЗ не постачає медичним установам вакцин БЦЖ.
Ближчим часом на поновлення централізованих поставок протитуберкульозної вакцини медики Львова не очікують, однак бити на сполох не поспішають, бо ознак епідемії немає, розповів ZAXID.NET головний педіатр міста Богдан Остальський.
«У вересні у двох пологових будинках Львова закінчились вакцини БЦЖ, яким щеплять діток на 3-4 день після народження. В кінці грудня 2014 нам додатково передали ще 300 доз, але то капля в морі, ми вже давно їх використали. На даний час ні в пологових стаціонарах, ні в дитячих поліклініках вакцини БЦЖ немає. МОЗ наразі не постачає вакцини, і невідомо коли вони знову з’являться», - пояснив Остальський.
З його слів, план вакцинації на 2014 рік від туберкульозу у Львові виконаний на 55, 2%. Тобто понад 43% новонароджених діток у 2014 році не було вакциновано від легеневої хвороби.
План по ревакцинації БЦЖ - щеплення, яке проводиться діткам повторно, у семирічному віці, у місті виконаний лишень на 15%.
«Все що від нас залежало ми зробили, звертались у всі можливі інстанції у пошуках вакцини. Коли минулого року отримали інформацію про те, що в інших областях є залишки БЦЖ, звернулись до МОЗ з проханням зробити перерозподіл вакцини, щоб ми могли отримати її з інших областей. Однак, так і не дочекались цього, хоч у МОЗ нам пообіцяли зробити цей перерозподіл», - пояснив Остальський.
Зі слів головного педіатра Львова, у медичних установах міст бракує не тільки вакцини БЦЖ, також є брак туберкуліну – діагностичного препарату, що дозволяє виявляти у діток схильність до захворювання на важку легеневу хворобу.
«У Львові наразі ще дві-три поліклініки мають незначні запаси туберкуліну, що дають їм можливості наразі проводити так звані проби Манту, а решта просто не мають його і головне, не мають де закупити препарат», - пояснив Остальський.
Незважаючи на не зовсім оптимістичні дані вакцинації малят, головний педіатр Львова переконаний, що бити на сполох не варто, епідемії не буде.
«Щороку у нас на 130 тис. діток є 7-8 захворювань на туберкульоз. Це не важкий показник. Хоча, зрозуміло, що захищеною може бути тільки щеплена дитина, ми це розуміємо і ми сподіваємось, що наше міністерство теж розуміє вагомість цієї проблеми, і ближчим часом забезпечить нас вакцинами», - заявив Остальський.
Він також зазначив, що батькам не варто панікувати, уникнути захворювання можуть всі.
«Новонароджена дитинка може захворіти тільки у тому випаду, якщо безпосередньо контактуватиме із людиною, що хворіє на відкриту форму туберкульозу: тобто, якщо хворий буде з 2-3 метрів кашляти на дитину, тільки тоді маля може заразитись. Ну і батькам рекомендуємо, перебуваючи у громадських місцях, користуючись муніципальним транспортом, намагатись після цього мити руки, слідкувати за дотриманням гігієни», - пояснив Богдан Остальський.
Він також повідомив, що до моменту припинення централізованих поставок міністерством згаданого вище імуно-біологічного препарату, здебільшого БЦЖ закуповували у Росії. Сьогодні це проблематично, тому припускає, що закупівля препарату проводитиметься у Європі.
«Були у нас і данського виробництва вакцини, але в дуже незначних кількостях і трохи дорожчі. В основному МОЗ закуповував вакцину БЦЖ у Росії. Зараз, зі зрозумілих причин, у цій країні ми нічого купувати не можемо, і напевно не будемо. Можу припустити, що згодом МОЗ буде закуповувати БЦЖ у Європі», - заявив головний педіатр Львова.
Нагадаємо, головний лікар Львівського обласного фтизіопульмонологічного центру Любомир Рак сьогодні, 24 березня, на прес-конференції з нагоди Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом заявив, що туберкульоз на Львівщині може спалахнути з новою силою.
Підстави для можливої епідемії з'являються через війну і складну економічну ситуацію в країні.